Kwinkunks

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

John Huffam musiał poznać wiele aspektów życia, zanim się zestarzał dowiedział się, dlaczego ludzie mozolą i pracują ciężko w strasznych warunkach, dlaczego biedota przeszukuje śmierdzące zgnilizną śmieci w poszukiwaniu pożywienia oraz dlaczego zarówno szaleńcy, jak i ludzie będący przy zdrowych zmysłach głodują w zakładach dla umysłowo chorych. Nie wiedział jednak, dlaczego jakieś nie nazwane niebezpieczeństwo prześladowało go przez całe dzieciństwo, nękało jego matkę, a teraz zagraża jego życiu. Odpowiedź znajdowała się w sporządzonym pół wieku wcześniej dokumencie, który był źródłem skąpstwa, nienawiści, morderstwa i szaleństwa, który wpłynął na dzieje pięciu rodów i ukształtował życie Johna. Jego losy były ściśle związane z tajemniczym symbolem pięciu kwinkunksem.

Tomek | 2014-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2014

Każdy autor, pisząc swoją książkę oddaje w niej czytelnikowi kawałek siebie, pewien okres swojego życia, w którym powstawała jego opowieść. W przypadku Charlesa Pallisera ten kawałek życia to dokładnie dwanaście lat. Tyle, bowiem trwało konstruowanie, pisanie, przerabianie i korekta jego książki. Według mnie, już to powoduje, że „Kwinkunks” jest niesamowity. Oczywiście nie jest to jedynym powodem, dla którego powieść tę można nazwać rewelacyjną.
Choć w pierwowzorze, książka ta była objętościowo dwa razy większa, autor zdecydował się na dokonanie cięć w fabule, bojąc się o to, że żaden z wydawców nie zechce się nią zainteresować. Można powiedzieć, że jej mankamentem nie jest objętość, ale jej waga. To chyba jedyny minus, jaki udało mi się znaleźć podczas lektury tej bez mała 1200 stronicowej powieści.

„Kwinkunks” nie jest powieścią łatwą, zadowoli bowiem jedynie czytelnika, lubującego się w tematyce epoki wiktoriańskiej. To książka dla odbiorcy bardzo uważnego, takiego, który nie...

Uwielbiam książki "pojemne", takie po kilkaset stron, mające dość miejsca na rozwinięcie akcji i kolejnych wątków. Jednak mogłoby się wydawać, że zabranie ze sobą na leniwe wakacje cegły liczącej 1145 stron, jest aktem czystej głupoty i desperacji, zwłaszcza w dobie tabletów i innych elekronicznych cudów-niewidów. Lecz akurat ta cegła był tego warta. Pochłonęła i zagarnęła na własność na kilka kolejnych dni tak bardzo, że w okolicy strony tysięcznej! ze smutkiem uświadomiłam sobie, że koniec niestety blisko.

Charles Palliser pokusił się o napisanie powieści na wzór wczesnowiktoriańskiej, opierając się na samych ówczesnych znakomitościach: Bronte, Dickens, Hardy. Jak sam przyznaje, starał się zawrzeć w niej istotne elementy, charakterystyczne dla literatury tamtego okresu, podejmując przy tym cały szereg problemów moralnych i ekonomicznych. Prowadząc nas poprzez kolejne warstwy społeczne, w mieście i na wsi, poznając biedaków, złoczyńców, robotników, mieszczan i bogaczy,...

zijuantanejo | 2015-05-01

Po tej lekturze zmienią się u was dwie rzeczy:

1/ będziecie całkiem biegli w rynku obligacji dłużnych i "pożyczek krótkoterminowych"
2/ mięsień waszego bicepsa prawej lub lewej ręki nabierze sprężystości i większej siły

albo

1/ rynek kredytów, pożyczek i obligacji będzie napawał was jeszcze większym obrzydzeniem niż dotychczas
2/ kupicie sobie modny pulpit do czytania (istnieją takie mam nadzieję?)

Mimo wszystko dziękuję autorowi, że niczym biblijny Mojżesz przeprawił mnie suchą stopą przez wzburzone morze intrygi i oszołomionego zostawił na drugim brzegu.

Dociekliwy_Kotek | 2014-09-26
Przeczytana: wrzesień 2014

Jestem bardzo, bardzo, ale to bardzo rozczarowana tą powieścią. Powiedziałabym nawet, że nie godzi się, aby książka licząca blisko 1200 stron rozczarowywała czytelnika w ten sposób, bo to jest karygodne marnowanie potencjału. 1200 stron to jest masa miejsca na nakreślenie krwistych postaci, na takie poprowadzenie intrygi, żeby czytelnik nie ziewał - i zaznaczam tu, że intryga nie polega tylko na ukrywaniu tożsamości jednych bohaterów przed innymi - a przede wszystkim na przekonanie czytelnika, że bohaterowie czują cokolwiek, że czymś żyją, że mają jakieś charaktery, pasje i marzenia, a ich motywacja ma jakieś solidne ugruntowanie. Jedyne, co z powyższej listy znalazłam w "Kwinkunksie", to do bólu irytująca ciamajdowata mamuśka Johna - liczę to na bardzo duży plus jako karykaturę tych wszystkich słodkich, czułych i wrażliwych wiktoriańskich panienek. Pytanie teraz, dlaczego Henrietta, materiał na doskonałą parodię mrocznych, skrywających sekrety bohaterek powieści gotyckich po tak...

Rita | 2013-12-10
Przeczytana: 29 listopada 2013