Zanim Cię znajdę

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Until I Find You

Wychowywany wśród kobiet Jack o swoim ojcu, Williamie, zdolnym organiście ze skłonnością do nawiązywania przygodnych kontaktów z kobietami, wie niewiele. Tyle, ile przekazała mu matka, Alice, znana tatuażystka, podczas podróży „śladami niewiernego Williama” do Europy. Od tego czasu - a Jack miał wtedy cztery lata - zła sława ojca kładła się na nim cieniem, tym mroczniejszym, im stawał się starszy i bardziej podobny do rodzica. Nie tylko fizycznie...
Jako trzydziestoletni aktor, gwiazda Hollywood, odkrywa tajemnicę swojej przeszłości. Żeby jednak poznać całą prawdę o sobie, będzie musiał odbyć niejedną podróż...
W jedenastej, najbardziej osobistej ze wszystkich powieści Irvinga dominuje nastrój melancholii, ale nie brakuje humoru, bywa, że czarnego i przez łzy - będącego znakiem rozpoznawczym autora Świata według Garpa i Jednorocznej wdowy.
Zanim Cię znajdę z pewnością można zaliczyć do największych osiągnięć tego pisarza.

Katarzyna Busłowska | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To jedna z najlepszych powieści, jakie w życiu przeczytałam. Sprawiła, że się śmiałam, płakałam i zastanawiałam nad własnym życiem.
Przede wszystkim zachwyciła mnie szczegółowość. Te wszystkie miasta, uliczki, hotele, turyści i klienci Alice, tatuażyści i organiści. Niemal każda z tych przypadkowo poznanych postaci zasługiwała na swoją własną historię. Na przykład Bawidamek Lars (kiepski tatuażysta zniechęcony do rodzinnego rybiego biznesu) albo gigantyczna prostytutka Els czy nawet lekko zwichrowany na umyśle specjalista od religijnego tatuażu z Amsterdamu. I te genialne nazwiska i pseudonimy (Aberdeen Bill, Córka Alice, Sami Salo, Kurze Skrzydełko itd)!
Przez pierwszą połowę książki chyba każdy wierzy, że William to wierutny łotr, który skrzywdził Jacka i Alice. Jakim zdziwieniem okazuje się, że czarnym charakterem tej historii jest jednak matka głównego bohatera! Po prostu nie mogłam w to uwierzyć. Ale raczej z własnej winy, bo autor stopniowo przygotowywał czytelnika na tą...

Dariusz Karbowiak | 2013-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Irving Znakomity. Nie chcę polemizować z wszystkimi, którzy wyrażając opinię o tej książce przyznali jedną lub dwie gwiazdki. Jednakże należy pamiętać że Irving to nie Coelho czy Zafon. Fakt, że książka ogromna 588 stron drobnym drukiem i to jest najgorsze w całej książce. Jednak to już sprawa wydawcy.
Książka mówi o dorastaniu Jacka w środowisku niemal pozbawionym mężczyzn, jednak jet to tylko i wyłącznie spowodowane egoizmem jego matki Alice. Jak wspomina ojciec Jacka "Czasem spotykamy ludzi w niewłaściwym czasie, to samo dotyczyło mnie i Twojej matki" Właśnie fakt, że ojciec zmienił życie matki ona za to ukarała go wymuszeniem zobowiązania że nie będzie się kontaktował z synem. W jednej ze swoich książek Irving (bodajże w "Czwarta ręka") napisał że furia kobiet jest odwrotnie proporcjonalna do ich masy ciała. Tu rozpisał się do czego są w stanie posunąć się kobiety, aby zemścić się na mężczyźnie, którego nie będą mogły posiadać.
Książka niesamowita. Podziwiać należy warsztat...

teri | 2012-01-08
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo,barzo dobra.To jest Irving,jakiego lubie.

Linda | 2014-03-27
Przeczytana: 01 marca 2014

Masa.. Dawno nie czytałam tak zakręconej książki ale i tak jestem pod wrażeniem całość robi wrażenie poukładanej i w swój sposób dziwnej opowiastki. Prawdziwy fenomen, nie czytam takich książek często może dlatego taka jestem zachwycona.Książka zostanie w mojej głowie na dłuższy czas.Daje dużo do myślenia, nad życiem i nie tylko nie wiedziałam że kobiety potrafią być takie okrutne dla małych chłopców i jakie to ma odzwierciedlenie w dalszym życiu to nawet nie wspomnę:(ale i tak bomba.

darianka | 2013-10-19

To bez wątpienia jedna z moich ulubionych książek. Postaci kreowane przez Irvinga jak zwykle niebanalne i niezwykle realne. Książka może wydawać się długa, a historia rozwlekła, ale uważam to za ogromny atut. Nie ma żadnych niedopowiedzeń, perfekcyjnie przedstawiona historia od A do Z. Polecam!

petitedarie | 2011-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zrezygnowałam, nie udało mi się dotrzeć nawet do połowy chociaż bardzo się starałam. Za mała czcionka, zbyt ścieśnione wersy które tylko utrudniały czytanie. Im dalej, tym było gorzej, a opisy stosunku ośmiolatka z jakąś o wiele starszą, nieatrakcyjną kobietą- odrzucające.

Dariusz | 2014-02-16
Przeczytana: lipiec 2013

Chyba jedna z lepszych książek Irvinga, wciągająca, niezwykle obrazująca wpływ zdarzeń z dzieciństwa na nasze dorosłe życie. Polecam

wojszal | 2015-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Irving jest pisarzem lustrzanym, tzn. powielającym pewne wątki i sceny we wszystkich swoich dziełach. Kwestia deficytu miłości ojcowskiej jest tego postępowania najlepszym przykładem. Mimo tej maniery powieść "Zanim cię znajdę" ma swoją niebagatelną wartość, wynikająca z autentycznych i prawdziwych przeżyć wszystkich bohaterów.

Życie przypomina prozę Irvinga. Irving fotografuje nasze słabości, tworząc z nich niejednolite kolaże etyczne człowieka współczesnego.

solcia89 | 2013-10-04

Pierwsza pozycja Irvinga, która wpadła mi w ręce i zapewne ostatnia. Nie spodziewałam się książki łatwej i przyjemnej słysząc o innych powieściach autora. Tylko że nie spodziewałam się też aż takiego wyczerpania emocjonalnego. Książkę męczyłam (dosłownie) z dwa miesiące i nie dotarłam do końca. Główny wątek seksualności był przerysowany, historia molestowanego chłopca niesmaczna a konstrukcja ksiązki, opisy nie do przejścia. Chciałabym napisać coś pozytywnego, jednak nie mogę. Bardzo mi przykro z tego powodu.

Jolanta Leśniak | 2011-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2011

J. Irving zadziwia mnie - gdzie on znajduje takie tematy do swoich powieści? Widać,że lubi pisać i trudno mu się rozstać ze stworzonymi przez siebie postaciami i wątkami.