Kamienie z dna rzeki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stones from the River
Monika Sujczyńska, Niemcy, nazizm
niebieska

Trudi Montag jest karlicą. Według otoczenia zasługuje na pogardę albo, w najlepszym razie, chłodną obojętność. Wkrótce przekona się jednak, że doznawane przez nią upokorzenia niewiele znaczą wobec fali ostracyzmu, która wzbiera w jej ojczyźnie. Akcja utworu rozgrywa się w latach 1915-1952 w małym miasteczku nad Renem, ale nakreślony przez autorkę portret mieszkańców Burgdorfu to portret całego...

Akcja utworu rozgrywa się w latach 1915-1952 w małym miasteczku nad Renem, ale nakreślony przez autorkę portret mieszkańców Burgdorfu to portret całego narodu niemieckiego z tego okresu - pełen obraz zróżnicowanych postaw Niemców wobec nazizmu. Kamienie z dna rzeki, będąc znakomitą książką rozrachunkową, są jednocześnie poruszającą opowieścią o losach zwykłych ludzi, wciągniętych w wir historii.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

allison | 2015-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Jeśli komuś spodobał się "Blaszany bębenek" Grassa, to "Kamienie z dna rzeki" także mogą przypaść mu do gustu - książki mają podobną tematykę i zbliżony klimat.
Obie robiły na mnie ogromne wrażenie.
Mimo iż odłożyłam już powieść pani Hegi na półkę (tę z ulubionymi tytułami), to wciąż noszę ją w sobie i nie mogę przestać myśleć o treści.

"Kamienie..." napisane są z ogromnym rozmachem. Poznajemy nie tylko skomplikowane losy karlicy Trudi i jej bolesne relacje z mieszkańcami małego miasteczka, ale także sekrety i dramatyczne doświadczenia innych postaci.
Na tle obu wojen światowych i rozwijającego się w latach 30. XX wieku nazizmu obserwujemy zmiany zachodzące w ludziach. Jedni ulegają propagandzie i szybko dają się omamić antysemickim hasłom oraz poglądom Hitlera, inni starają się buntować i w miarę możliwości walczyć ze złem, jeszcze inni chcą po prostu przetrwać, sądząc, że uda im się zamknąć szczelnie we własnym świecie.

Szczególnie dramatycznie pokazane są stopniowe zmiany...

czytający | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Zły to znak, kiedy książki skazuje się na wygnanie nawet z ludzkich serc. Wraz z nimi odchodzi tolerancja przepędzona przez bandy w brunatnych mundurach. Nie ma miejsca dla inności, która tak bardzo urozmaica świat nie czyniąc mu krzywdy. Okrutne proroctwa się spełniają, jeśli ludzie muszą nosić przyszyte na ubraniach żółte gwiazdy świadczące o ich pochodzeniu. Różnice stają się pretekstem do zabijania. I jeśli jeszcze niedawno wszyscy byli wolni, to teraz muszą drżeć ze strachu przed każdym niewłaściwie wypowiedzianym zdaniem. Dla niektórych to zabawa, wejście w dorosłe życie. I można by pomyśleć, że ten szał nie potrwa długo. Że parady i wiece przeminą a normalność ponownie zagości. Niestety już nie można zadawać pytań. Nazizm który ich nie znosi, właśnie zakrada się w ludzkie umysły. Nastaje ciemność i dla wielu nie będzie już żadnej przyszłości. Nadchodzi coś nieludzko okrutnego i w huku bomb dźwięczy jedynie pytanie, kto wpuścił faszyzm do wspólnego domu?

Ursula Hegi czyni...

Volumen | 2014-02-23
Przeczytana: 21 lutego 2014

Bardzo dobra powieść, ale wcale nie lekka i przyjemna. Porusza ciężkie tematy. Daje dużo do myślenia.Główną bohaterkę polubiłam od pierwszych stron.Polecam

ania18ania | 2016-07-21
Przeczytana: 20 listopada 2016