Dzieci wolności

Albatros
2009-01-01
2009-01-01
2007-05-04

Przejmująca opowieść o losach dwóch braci, nastolatków, którym przyszło dorastać w czasie okrucieństw II wojny światowej. Oparta na losach ojca autora jest świadectwem że człowiek zdolny jest do bestialstwa i heroizmu. Wojna jest strasznym sprawdzianem naszego człowieczeństwa. I zawsze znajdzie się ktoś kto chce to testować. Bardzo polecam.

Świetna książka, jak większość opartych na faktach. Zapada w pamięć, czyta się bardzo dobrze.

Jak często zastanawiasz się nad tym jakim jesteś szczęściarzem? Takie pytanie nasuwa się po przeczytaniu tej powieści. Jak często zapominamy o tym, jakie mamy szczęście żyjąc tu i teraz. Może to nie jest idealne życie, są kłopoty, różne trudności z którymi musimy się zmagać, ale mamy coś co jest jedną z najważniejszych rzeczy: wolność. Nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie szczęście mamy, bierzemy to jako coś oczywistego. Jednak nie wszyscy mieli takie szczęście, np bohaterowie powieści: "Dzieci wolności".
Jest to pełna cierpienia i smutku historia młodych ludzi, którzy poświęcali swoje życie dla innych, poświęcali je dla naszej wolności. Ludzi, którzy wykazali się niezwykłą odwagą, którzy do końca się nie poddali, nawet wtedy gdy ich życie dobiegało końca. Stawiali czoła wrogowi, wierząc że ich poświęcenie nie poszło na marne, że ich czyny zostaną na zawsze w naszej pamięci. Dlatego: pamiętajmy.
Po przeczytaniu tej książki, jestem w stanie powiedzieć jedynie: dziękuję. Dziękuję za to, że mogę żyć tu i teraz.

Francuski Ruch Oporu - dzieciaki, które w większości nie dożywają 20 roku życia. Przyjaźnie, pierwsze miłości ale nade wszystko walka. O wolność, człowieczeństwo, honor. Walka, w której Żyd wspiera Araba, bo nie jest ważne wyznanie ani kolor skóry. Ważne są wartości, które się wyznaje.

Marc Levy opisał życie swojego Ojca w tym ciężkim czasie. Człowieka, który tracił najbliższych, widział tragedie, których większość z nas nie jest sobie w stanie nawet wyobrazić, a jednak potrafił iść przez życie z podniesioną głową.

Bardzo lubię tematykę wojenną nic więc dziwnego, ze mocno przypadła mi do gustu. Wzruszająca i pięknie napisana.

Kolejna książka która dowodzi, że wojna jest największym złem. W książce autor pokazuje (wg wspomnień swojego ojca i wuja) jak wyglądała wojna we Francji. Jasno jest powiedziane, że odebrała im młodość i obdarła ich z niewinności, zmuszając do zabijania ludzi. Pokazuje również, że ludzie (Francuzami współpracującymi z rządem Vichi) są pozbawieni skrupułów i tak samo traktują jak okupanci swoich obywateli. Takie historie czytałem już kilka razy i ta książka potwierdza to co napisałem w pierwszym zdaniu.

Oparta na faktach powieść upamiętniająca życie i śmierć członków francuskiego Ruchu Oporu. Rok 1943, Tuluza, wolna Francja pod rządami Vichy. Dwaj bracia, Jeannot (ojciec autora książki, Marca Levy ego) i Claude, rozpoczynają działalność w podziemiu. Ich pierwsze zadanie jest niezbyt wymagające kradzież rowerów ale bardzo szybko będą musieli wziąć broń do ręki i sami zacząć zabijać. Wszyscy członkowie dowodzonej przez Marcela Langera 35 Brygady, składającej się w znacznej części z imigrantów, są bardzo młodzi, pełni ufności i odważni do szaleństwa. Dla większości z nich oddział staje się nową rodziną, wysepką normalności w morzu szaleństwa. Miłość i przyjaźń pozwalają im przetrwać w czasach, w których życie ludzkie nie ma żadnej wartości. Langer, skazany na śmierć przez francuskiego sędziego, trafia pod gilotynę, zaś wielu członków grupy ginie od kul plutonów egzekucyjnych. W końcu bracia też zostają aresztowani. Tylko desperacja ratuje ich przed załamaniem. Nadzieja zawsze umiera ostatnia...

Fantastyczna książka!
Zabrałam ją na wakacje, żeby poczytać coś w samolocie, ale nie mogłam się od niej oderwać nawet po skończonej podróży. Historia, którą opowiada syn jednego z głównych bohaterów jest oparta na faktach i ukazuje najgorsze oblicze wojny, cierpienie niewinnych ludzi, którzy w większości jeszcze nie ukończyli nawet dwudziestu lat. Mimo to wszyscy dzielnie walczą o wolność swojej ojczyzny Francji oraz o swoją godność.

Książka jest przepełniona emocjami, składa się z historii pojedynczych osób układających się w całość obrazującą wojnę z zupełnie innej perspektywy.

Warto przeczytać, jeśli lubicie wyobrażać sobie jak to było dawniej, gdy świat był zwariowany, bo rządziła nim nadmierna chęć posiadania władzy nad innym człowiekiem, prowadząca do odczłowieczenia prześladowców i upodlenia prześladowanych. Jednym słowem mocna pozycja.

Fantastyczna książka!

Ta książka bardzo mnie poruszyła. Zmieniła moje podejście do pewnych spraw... obowiązkowo powinna być lekturą szkolną w gimnazjum. Wzruszająca i mówiąca prawdę o życiu. Daje 10.

Bardzo piękna opowieść opisująca dramatyczne walki o odzyskanie wolności! Książka pełna smutku opisująca codzienność w czasach okupacji.

• Literatura francuska
  • II wojna światowa