Dzieci wolności

Wydawnictwo: Albatros

Oparta na faktach powieść upamiętniająca życie i śmierć członków francuskiego Ruchu Oporu. Rok 1943, Tuluza, wolna Francja pod rządami Vichy. Dwaj bracia, Jeannot (ojciec autora książki, Marca Levy ego) i Claude, rozpoczynają działalność w podziemiu. Ich pierwsze zadanie jest niezbyt wymagające kradzież rowerów ale bardzo szybko będą musieli wziąć broń do ręki i sami zacząć zabijać. Wszyscy członkowie dowodzonej przez Marcela Langera 35 Brygady, składającej się w znacznej części z imigrantów, są bardzo młodzi, pełni ufności i odważni do szaleństwa. Dla większości z nich oddział staje się nową rodziną, wysepką normalności w morzu szaleństwa. Miłość i przyjaźń pozwalają im przetrwać w czasach, w których życie ludzkie nie ma żadnej wartości. Langer, skazany na śmierć przez francuskiego sędziego, trafia pod gilotynę, zaś wielu członków grupy ginie od kul plutonów egzekucyjnych. W końcu bracia też zostają aresztowani. Tylko desperacja ratuje ich przed załamaniem. Nadzieja zawsze umiera ostatnia...

edit3008 | 2014-01-17
Na półkach: 2014, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Dla mnie ta książka to rewelacja !
Pierwsze strony powieści nie zachęcają do lektury ( tak ok.50 str.), zwłaszcza denerwujące jest to, że autor uprzedza, że ta czy inna postać pojawiająca się w jego opowiadaniu nie przeżyje wojny lub zginie w obozie. Ale dalej jest już lepiej :)
Jest to opowieść o przyłączeniu się w 1943 r. do francuskiego Ruchu oporu dwóch braci w chwili, gdy w tzw. nieokupowanej strefie zaczynał się on rozszerzać.
Książka wciągnęła mnie od chwili, gdy zaczęły się opisy akcji Resistance ( część I), zwłaszcza, że tą walkę prowadzili młodzi ludzie, to tak jakby nasze "Szare szeregi" ( może przesadziłam z tym porównaniem)) ale od razu poczułam do tych bohaterów ogromną sympatię. Bardzo poruszyła mnie w 2 części opowieść Jeannot'a ( Raymonda) gdy jednemu z umierających współwięźniów( Chahine) kruszył herbatniki, które przynosił im więzienny kapelan poświęcający na to własne kartki.
I tu zacytuję przemyślenia Jaanot'a:
" Widzisz, to historia księdza,...

korcia | 2013-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, Wojna
Przeczytana: 07 listopada 2013

Kolorowa okładka nie zapowiada dramatycznej historii. Zastanawiać może fakt, że dziewczynka, która się na niej znalazła, jest przedstawiona w bieli i czerni. Być może to coś znaczy...

"Jutro będę cię kochał, ale dzisiaj jeszcze Cię nie znam".

Tymi pięknymi słowami autor zaczął swoją opowieść, również one nie zwiastują dramatycznej opowieści. Można by pomyśleć, że autor chce nam przybliżyć historię tej miłości, jednak jego zamysł jest zupełnie inny...

Jest to opowieść o drugiej wojnie światowej. Akcja rozgrywa się na terenie Francji, która owszem wypowiedziała Niemcom wojnę, jednak po bitwach Narodu i nad Sommą, gdzie zginęło wielu żołnierzy, bardzo szybko podpisała kapitulację. Odpowiedzialny za tę decyzję był marszałek Pétain. Francja przestała istnieć, powstało państwo francuskie, podzielone na dwie części: okupowaną i pozornie wolną. Jednak nawet tam, gdzie miała panować wolność, wielu ludzi żyło w niepewności, codziennie pojawiały się nowe dekrety pozbawiające ich kolejnych...

jolene7 | 2014-02-20

Smutek wywołany dramatycznymi chwilami, gdy ginęli przyjaciele, ukochani, przeplatany z nadzieją na szybki koniec wojny i odzyskanie wolności... Kolejny przykład gdzie walczącym dla obcego kraju (bo wśród chłopców z Resistance poza Francuzami byli również chłopacy z innych krajów, w tym Polski) w zamian za całe poświęcenie i walkę wbito nóż w plecy.

Natalia Fornalik | 2014-06-20

Przyznaję, że tematyka wojenna jest chyba moją ulubioną. Za równo jeżeli chodzi o książki jak i filmy. Jest w tych czasach coś fascynującego, pewnie przez to że możemy już tylko o nich słuchać lub czytać. Nie mogliśmy tego przeżyć, szczęśliwie dla nas.

Książkę przeczytałam z głupoty - mama powiedziała że mi się spodoba. I miała rację. Trzy główne części o ile dobrze pamiętam, każda opisana trochę inaczej, jakby z innej perspektywy. Pierwsza była bardzo techniczna - gdzie, kto i po co - natomiast w kolejnych mowa jest o odczuciach, o celach i emocjach. W sposobie pisania o pewnych wydarzeniach możemy zauważyć dumę mieszaną ze strachem, a czasami nawet się uśmiechnąć. Książka jest cudowna, co tutaj dużo mówić? Polecam :)

kortas10 | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

Osobista i przejmująca. Marc Levy przekazuje nam tutaj historię swojego taty i jego przyjaciół, którzy od 1943 roku działali w podziemiu. Na początku książka może sprawiać wrażenie trochę zawiłej i niełatwej do zrozumienia, ale jak już zapamiętamy bohaterów to wciąga niesamowicie. Autor nie boi się używać mocnych, przejmujących słów, czasami też żartuje. Pięknie pokazuje jak wyglądała przyjaźń w tych trudnych czasach, walka o życie, zemsta za zamordowanie kolegi.
Książka podzielona jest na 3 części, z czego mnie najbardziej urzekła ostatnia.
Polecam tym, którzy choć trochę interesują się II wojną światową.

MariaMR | 2013-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2013

Mimo całej mojej sympatii do autora, książka nie przypadła mi do gustu. Ciężko mi było przez nią przebrnąć.

Piotr | 2015-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Kolejna książka która dowodzi, że wojna jest największym złem. W książce autor pokazuje (wg wspomnień swojego ojca i wuja) jak wyglądała wojna we Francji. Jasno jest powiedziane, że odebrała im młodość i obdarła ich z niewinności, zmuszając do zabijania ludzi. Pokazuje również, że ludzie (Francuzami współpracującymi z rządem Vichi) są pozbawieni skrupułów i tak samo traktują jak okupanci swoich obywateli. Takie historie czytałem już kilka razy i ta książka potwierdza to co napisałem w pierwszym zdaniu.

Marta | 2012-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Piękna i wzruszająca książka o przyjaźni, miłości, odwadze lojalności, uczciwości i człowieczeństwie.

Rajtuzo | 2014-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Chociaż książka w rzeczywistości podzielona jest na trzy części, ja podzielę ją na dwie. Pierwsza część (pierwsza połowa książki) była kiepska. Autor pisał chaotycznie, momentami chyba za bardzo go ponosiło... Nie potrafił ukazać jaka była II wojna światowa. Nie potrafiłam znaleźć tam strachu, grozy, cierpienia... Przedstawił działania Resistance jako zabawę w wojnę.
Od drugiej połowy książka była fenomenalna. Sposób w jaki pan Levy opisywał emocje bohaterów, zachowanie Niemców był kapitalny... A przedstawienie drogi w pociągu to mistrzostwo.
Warto przebrnąć przez niezbyt ciekawy początek książki, by potem móc delektować się czymś tak wspaniałym :)

Emilia | 2015-06-13
Na półkach: Marc Levy, Przeczytane