Lustrzane odbicie

Her Fearful Symmetry
978-83-7534-096-9
Ag2S

Inne wydania

Po oszałamiającym sukcesie bestsellerowej „Żony podróżnika w czasie”, Audrey Niffenegger powraca z „Lustrzanym odbiciem”, niepokojącą opowieścią o skomplikowanej miłości, tożsamości i rywalizacji pomiędzy bliźniętami. Powieść rozpoczyna się śmiercią Elspeth Noblin, która zapisuje swoje londyńskie mieszkanie swym siostrzenicom – bliźniaczkom. Te dwudziestoletnie, niedoświadczone dziewczyny...

Powieść rozpoczyna się śmiercią Elspeth Noblin, która zapisuje swoje londyńskie mieszkanie swym siostrzenicom – bliźniaczkom. Te dwudziestoletnie, niedoświadczone dziewczyny chętnie przeprowadzają się do Anglii, by przymierzyć się do nowego życia, tak samo jak przymierzają swoje identyczne stroje. Zabytkowy cmentarz Highgate – obok którego stoi dom Elspeth – służy za znakomite tło, na którym siostry wplątują się w losy swych sąsiadów: dawnego partnera Elspeth, Roberta, Martina, chorego na agorafobię specjalisty od krzyżówek Martina i ducha Elspeth, która rozpaczliwie próbuje się odnaleźć w swym nowym „życiu po życiu”.

allison | 2012-05-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 04 maja 2012

Gdybym miała określić tę powieść jednym słowem, powiedziałabym, że jest NIEZWYKŁA!

To było moje pierwsze spotkanie z prozą A. Niffenegger i na pewno nie ostatnie, bo autorka ujęła mnie pomysłowością, nietypową fabułą i niepowtarzalną aurą, która przewija się przez cały utwór.

Początkowo spodziewałam się, że będzie to opowieść o błąkającym się po mieszkaniu duchu, który próbuje nawiązać kontakt z bliskimi. Szybko jednak okazało się, że autorka ma znacznie więcej do zaoferowania czytelnikowi.

Oprócz nastrojowej historii o miłości, śmierci i bolesnej tęsknocie mamy skomplikowaną rodzinną tajemnicę z przeszłości, której warstwy poznajemy stopniowo. Także bieżąca akcja obfituje w nieoczekiwane i niezwykłe zdarzenia. Dzieje się tak między innymi dlatego, że bohaterowie powieści nie są zwykłymi, szarymi, nijakimi ludźmi. Mamy tu połączone silną więzią bliźniaczki (i to w dwóch pokoleniach), pogrążonego w żałobie mężczyznę pasjonującego się historią zabytkowego cmentarza, a także...

Ilość stron: 518
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce, a właściwie to recenzje tam zamieszczone. Bohaterkami są Edie i Elspeth – siostry bliźniaczki. Jedna z nich (Edie) urodziła dziewczynki, które również były bliźniaczkami. I właśnie te dziewczynki czyli Valentina i Julia już jako dorosłe są głównymi postaciami w tej powieści. Występują również inne osoby, a także duchy np. duch Elspeth.
Bardzo dobrze się to czytało i szybko. Lektura zajmuje kilka wieczorów. Jest świetna i trzymająca w napięciu do końca. Na pewno będę jeszcze wracać do tej książki. Polecam każdemu.

Ciekawe cytaty:
...”Pamiętaj, tylko, że to zwykle nieśmiali zaskakują nas najbardziej.” (str 246)

...”wiesz, czasem zdarza się, że kiedy próbujemy coś sobie przypomnieć, nie możemy, ale potem, gdy już o tym nie myślimy, samo do nas przychodzi...” (str 317)

edit3008 | 2014-05-16
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 maja 2014

Podobała mi się, ale nie tak bardzo jak "Zaklęci w czasie".
Niemniej jednak Polecam czytelnikom lubiącym element irracjonalny lub jak ktoś woli Fantasy.
Przyznam, że zaskoczyło mnie "nieetyczne" zachowanie Elspeth (Edi),ale podejrzewałam, że tak postąpi.

nigrum | 2012-08-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadamy
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Trochę czaru , magii ale... nie w takim wydaniu w jakim się spodziewałam. Po przeczytaniu poczułam się ciężka i niewiarygodnie smutna. Historia blizniaczek może ciekawa, lecz nie wyrywa serca czy mąci umysł.
Polecana osobom skłonnym do smutku.;)

Aria | 2010-11-18
Na półkach: Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: 16 listopada 2010

Wierzycie w duchy? W to, że po śmierci dusza nie odchodzi do nieba czy piekła, tylko snuje się po ziemi? W poruszające się ołówki, spadające książki, odgłosy kroków i zimny powiew? O duchach często opowiada się na biwaku, snuje się straszną opowieść, gdy wszyscy siedzą otuleni śpiworami i kocami. Bo pierwszym skojarzeniem z duchami jest strach. Niffenegger także napisała książkę o duchu, tylko u niej on nie wywołuje strachu. Stworzyła powieść o zjawiskach paranormalnych, które opisała w tak rzeczywisty sposób, że po przeczytaniu książki jestem gotowa traktować zjawy na porządku dziennym.

„Elspeth miała wrażenie, że znalazła się na progu przełomu. Od jakiegoś czasu bardzo poważnie zastanawiała się nad straszeniem. Istnieje pewna równowaga między jego estetyczną i praktyczną stroną.”*

„Lustrzane odbicie” skupia w sobie kilka historii. Historii ludzi, duchów i zabytków. Trzy mieszkania – trzy piętra. Na samej górze mieszka małżeństwo: Marijke i chory na agorafobię Martin. On zakleja...

Bafka | 2013-08-29

O jeny. O ile przeczytana przeze mnie wcześniejsza powieść autorki "Żona podróżnika w czasie” mnie wręcz zachwyciała, tak "Lustrzane odbicia" były jedynie takie sobie. Szczerze? Wynudziłam się, nie porwała mnie ta ksiązka w ogóle. Zarówno Elspeth jak i pozostali bohaterowie byli jak dla mnie namalowani w zbyt jednolitych barwach. Przewidywalni. Po prosu czytasz tę ksiązkę i wiesz po czasie jak się zachowa Julia czy Valentina. Wiesz co zrobi Robert. Nie ma niespodzianek, nie ma nic, co by powodowało, iż wolałabym zrezygnować z pójścia na spacer czy na imprezę, byleby tylko doczytać co będzie dalej.
Jak na książke o duchu, straszne nudy.
Jak na ksiązkę o miłości siostrzanej czy damsko-męskiej dość beznamiętnie.
Jak na ksiązkę o życiu czy śmierci, wręcz denerwująco i bezpłciowo.

Nie polecam.

Ferula | 2013-09-06

Już pierwszą powieścią Audrey Niffenegger udowodniła nam, że jest autorką o niebanalnej wyobraźni. Tak więc zabierając się za kolejną, można śmiało się spodziewać, że i tym razem zostaniemy zaskoczeni. Być może "Lustrzane odbicie" nie jest aż tak porywające, jak "Żona...", zwłaszcza że pod koniec brakuje akcji rozpędu i emocji, trzeba jednak przyznać autorce, że jej niesamowita fantazja udanie przekazuje historię w bardzo sugestywnej formie.
Tak więc mamy przed sobą mieszkańców przycmentarnej, londyńskiej kamienicy:
bliźniaczki prosto z Ameryki Valentina i Julia, cierpiącego na fobie i bliskiego rozpadu swego małżeństwa Martina, załamanego po śmierci kochanki Roberta. Oraz ducha, uwięzionego w swoim mieszkaniu - Elspeth, zmarła kochanka Roberta, nigdy nie poznana za życia ciotka dziewczynek. Wszystkich splatają nawzajem dziwne związki,uzależnienia od drugiej osoby, tajemnica sprzed lat, kolejne odkrywane sensacje. Każdy ma swoje cele i pragnienia, obawy i lęki. A do...

Anaisse | 2010-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O tej autorce dowiedziałam się dzięki książce "Zaklęci w czasie". Nie przeczytałam tej powieści, ale obejrzałam film na jej podstawie. Ta ekranizacja mnie wprost zauroczyła. Postanowiłam przeczytać "Lustrzane odbicie", ponieważ miałam nadzieję, że historia opowiedziana w tej książce będzie tak samo niezwykła jak w "Zaklętych w czasie".

Audrey Niffenegger mnie nie zawiodła. Książka opowiada historię Elspeth Noblin ( czterdziestoletniej kobiety, która zmarła na białaczkę) oraz ludzi mających z nią coś wspólnego. Elspeth była ciężko chora, spodziewała się, że może umrzeć w każdej chwili, więc postanowiła napisać testament. Swoje mieszkanie zapisała Julii i Valentinie, córkom jej siostry Edie. Dziewczyny również jak ich matka i ciotka były bliźniaczkami. Siostry są swoim lustrzanym odbiciem. Jedna z sióstr ma nawet serce po przeciwnej stronie.
Dziewczyny po jakimś czasie postanowiły przeprowadzić się do zmarłej ciotki, której nigdy nie miały okazji poznać, ponieważ ich mama z...

Miss_Joker | 2013-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Po bardzo udanej powieści „Zaklęci w czasie”, postanowiłam sięgnąć po kolejne dzieło Audrey Niffenegger.

Książka opowiada historię bliźniaczek Julii i Valentiny. Wiodące dotychczas leniwe i beztroskie życie u boku opiekuńczych rodziców, pewnego dnia dowiadują się, iż ich zmarła ciotka zostawiła im w spadku swoje londyńskie mieszkanie. Dziewczyny chcąc zmienić coś w swoim życiu, opuszczają Stany i trafiają do ponurej i obcej Anglii.

Swojej ciotki Elspeth nigdy nie poznały, dlatego były bardzo zdziwione, iż to one zostały wybrane na spadkobierczynie jej mieszkania. Pomimo iż Elspeth była siostrą bliźniaczką ich matki, od 21 lat kobiety się ze sobą nie kontaktowały. Matka nigdy nie wytłumaczyła im powodu rozstania, więc dziewczyny mogły jedynie domyślać się co zaszło między zawsze zgodnymi siostrami.

Tymczasem Valentina zaczyna wyczuwać czyjąś obecność. Okazuje się, iż duch Elspeth został uwięziony w mieszkaniu i nie jest w stanie go opuścić. Zafascynowana siostrzenicami, zaczyna...

eyesOFsoul | 2013-07-24

Lustrzane odbicie (2010)
kategoria: literatura obca
liczba stron: 532
cena: 39,90
wydawnictwo: Nowa Proza
ocena: 9/10

Ta wielowątkowa powieść o miłości, zaufaniu, przyjaźni, bliźniaczkach, śmierci, duszy sprawia, że dosłownie oderwiesz się od życia.
ODZIEDZICZONA KAMIENICA

„Elspeth patrzyła na niego z góry. Znała go tak dobrze, a jednak w tej chwili był taki dziwny. Widziała – choć nie czuła – jego dłonie przyciśnięte do własnej talii. (…) Wyglądał na bardzo samotnego, był taki chudy i wielki jednocześnie, owinięty wokół jej wychudłego, bezwładnego kształtu; Elspeth pomyślała o zdjęciu, które oglądała kiedyś w „National Geographic”: matka ściskająca w ramionach zmarłe z głodu dziecko”[1].
Audrey Niffenegger to amerykańska pisarka, która podbiła wiele serc książką pt. „Zaklęci w czasie”. Jednak dzisiaj nie o niej będę mówić. Niedługo po wielkim szumie jaki wywołała ta powieść i jej ekranizacji, w Empiku natrafiłam na „Lustrzane odbicie”. Na początku myślałam, że to jakaś...