Inny punkt widzenia

Wydawnictwo: Editio
literatura faktu

Dlaczego jednych rozmów słuchamy w napięciu, a inne nużą i irytują? Czy chodzi o nastrój chwili? Temat rozmowy? A może o retorykę? Przyczyny mogą być różne. Ale niektórzy ludzie zawsze mają do powiedzenia coś ciekawego. Tacy ludzie nas inspirują i takich ludzi lubimy i chcemy słuchać. Oni dają nam do myślenia i odkrywają przed nami nowe światy. Takim człowiekiem jest Grzegorz Miecugow i tacy są jego rozmówcy.

W swoim programie Inny punkt widzenia emitowanym w TVN Miecugow zaprasza do dyskusji ludzi różnych profesji, o różnych poglądach. Łączy ich jedno: mają coś do powiedzenia. Rozmawiają o wszystkim. Jest miejsce na refleksje i na ciszę. To nie są pseudowywiady uzależnione od czasu antenowego, gdzie rozmówca ma 15-20 sekund na odpowiedź. Miecugow i jego goście rozmawiają swobodnie. Mówią o tym, co jest dla nich ważne. Nie spłycają myśli i nie skracają wypowiedzi.

"Inny punkt widzenia" to spokojna oaza intelektu pośród zgiełku dnia codziennego: szumów informacyjnych, nerwów i pośpiechu. Przyłącz się do niej. Gośćmi Miecugowa są między innymi:

* Stanisław Lem
* Władysław Bartoszewski
* Jan Nowicki
* Robert Korzeniowski
* Krystyna Janda
* Wojciech Mann
* Krzysztof Materna

Książka powstała w oparciu o program Grzegorza Miecugowa, nadawany w telewizji TVN24, w którym autor rozmawia o naszej rzeczywistości z przedstawicielami świata nauki, kultury i sportu. Jest to cykl rozmów o otaczającej nas rzeczywistości i o miejscu, w którym się znajdujemy. Rozmowy te rzadko odnoszą się do bieżących spraw, są raczej rodzajem refleksji i spojrzenia z dystansu na naszą historię oraz na kierunek, w którym zmierzamy jako Polacy, Europejczycy, ale także jako obywatele.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

GagoSLAW | 2017-09-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 03 września 2017

To nie jest typowa książka,ale to wie każdy kto oglądał INNY PUNKT WIDZENIA w TV.Myślę jednak,że warto przeczytać rozmowy Grzegorza Miecugowa z różnymi osobami,a lepiej powiedzieć OSOBOWOŚCIAMI ,bo każda z nich daje sporo do myślenia i możliwość zapamiętania ciekawej historii albo opinii mądrego człowieka.Ważne jest także to,że zostały przeprowadzone głownie w 2004 roku i sporo czasu upłynęło od ich spisania,a jednak wiele się nie zmieniło w pewnych kwestiach i jednocześnie niektóre okazały się bardzo prorocze.Nie będę wymieniał wszystkich bohaterów tej książki,ale kilka nazwisk muszę z szacunkiem przypomnieć: Stanisław LEM,Jan NOWICKI,Jacek HOŁÓWKA,Wojciech MANN i oczywiście Pani Ewa ŁĘTOWSKA.Każdy może wybrać swojego ulubionego bohatera albo kilku,bo naprawdę jest to piękny zbiór mądrych,ciekawych i godnych szacunku OSÓB.
Pierwsze wydanie tej książki miało miejsce w 2005 roku,a rozmowy w programie INNY PUNKT WIDZENIA można było posłuchać i zobaczyć w TVNie jeszcze w sierpniu tego...

Grzegorza Miecugowa cenię za inteligencję,niespotykany u dziennikarzy -spokój i takt.
Jego cykliczne wywiady - to dla mnie intelektualna uczta, tak rzadka w telewizji.
Ta część przedstawia nam :
Profesor Bauman - Mądrość i dobroć w czystej postaci.
Profesor Heller - Żywy dowód na to ,że naukę i religię da się pogodzić.
Profesor Magdalena Środa - Don Kichot w spódnicy,bojownik w zda się beznadziejnych w naszym kraju sprawach.
Wojciech Młynarski -Autorytet dla myślących ludzi,w każdym wieku.
Niezastąpiony twórca ,niestety nie widzę godnego do przejęcia po nim pałeczki.
Kasia Nosowska - Już sam fakt znalezienia się w tym gronie mówi o niej wiele.Piękne teksty tworzone do świetnej muzyki,a na dodatek ma tyle interesujących rzeczy do powiedzenia.
Jest jeszcze kilka interesujących postaci -poczytajcie.

AniaProszka | 2017-11-21
Przeczytana: 25 października 2017

Bartoszewski - zdecydowanie najlepszy, warto sięgnąć, zwłaszcza teraz

CORO | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Polecam. Rozmowy z ludźmi, których warto słuchać. Poszerzamy wiedzę o świecie, ludziach, wydarzeniach i nauce... G. Miecugow z wyczuciem, taktem zadaje pytania, wykazując się wiedzą i dobrym przygotowaniem do rozmowy.

Ronja | 2012-08-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 sierpnia 2012

Na okładce przeczytałam: "Sięgnij po tę książkę, aby odpocząć od zgiełku dnia codziennego: szumu informacyjnego, nerwów i pośpiechu." I tak się właśnie czułam czytając ją. Pozwala chwilę zastanowić się nad ważnymi sprawami, pomyśleć jak zmienia się nasze państwo, na co powinniśmy zwrócić większą uwagę. Nie tylko przyjemna ale także wartościowa lektura.

Katarzyna | 2014-06-14

21 bardzo ciekawych, mądrych rozmów. I mimo, że większość z nich została przeprowadzona w 2004 r. to wszystkie bardzo aktualne.
Moje ulubione to te z: Władysławem Bartoszewskim, Anną Dymną, Robertem Korzeniowskim, Stanisławem Lemem, Krzysztofem Majchrzakiem i Andrzejem Stasiukiem.

halszka31 | 2011-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2011

Telewizyjny "Inny punkt widzenia" nadawany o północy dla wielu z nas jest nieosiągalny, dlatego polecam książkę. G.Miecugow i równie wspaniali rozmówcy wypełniają pustkę wynikającą z braku życia duchowego. Jacek Hołówka (i nie tylko)wyraża opinię, że "...w Polsce ludzie albo narzekają,albo się odcinają, albo zapraszają na wódkę" Nie ma innej rozmowy między nieznajomymi o wartościach, potrzebach, wspólnej kulturze, dzieleniu się wiedzą. W tej książce, autorytety w swoich dziedzinach dzielą się przemyśleniami, stawiają diagnozy, szukają odpowiedzi. Czytelnik ma możliwość zastanowić się nad zbieżnością lub rozbieżnością swoich poglądów na współczesny świat. I to jest wartość sama w sobie.

Python | 2010-08-05
Przeczytana: 2006 rok

Na wydanie zbioru wywiadów autor powinien sobie zasłużyć. Miecugow zasłużył.

Wywiad telewizyjny spisany w formie książkowej powinien zaś zasłużyć na to, by do niego wrócić. Zasługują na to wszystkie rozmowy. I to nie za sprawą Miecugowa...

barkley4 | 2013-08-13
Przeczytana: marzec 2013

niezla, aczkolwiek bez rewelacji. podobal mnie sie wywiad z prof. Bartoszewskim.

barkley4 | 2013-08-13
Przeczytana: grudzień 2012

wywiady w pierwszej czesci zdecydowanie lepsze , aczkolwiek ciagle szału niema