Dżihad! Tajna wojna w Afganistanie

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Jihad! The secret war in Afghanistan
Wojsko, wywiad, wojna
historyczna

W ciągu 1980 roku Carew, pierwszy agent zachodni, który dołączył do mudżahidów, przeprowadził w Afganistanie wiele śmiałych akcji. Jego relacja szczegółowo ukazuje walkę z sowieckim Specnazem i afgańskimi najemnikami, misje rozpoznawcze w celu założenia w Pakistanie pierwszego sponsorowanego przez Zachód obozu szkoleniowego dla mudżahidów oraz próbę uprowadzenia samolotu, której dokonał podczas tajnej akcji zakupu broni.

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Tom Carew - żołnierz SAS - elitarnej jednostki komandosów Wojsk Jej Królewskiej Mości opisuje swoje przygody od wstąpienia do Armii jako nastolatek.
Bierze udział m.in. w walkach z IRA, z partyzantką komunistyczną w Omanie oraz jak „kontraktor” podczas walk armii rządowej z Tamilskimi Tygrysami.
Jednak w swych wspomnieniach koncentruje się na ściśle tajnej operacji, jaką rozpoczął w na początku lat 80 w Afganistanie, jako instruktor antyradzieckiej partyzantki – afgańskich mudżahedinów.
Książka świetnie napisana, z dużą dynamiką i barwnym językiem.
Tylko… czy nie jest całkowitą fikcją?
A tu już opinie są różne :-D
Okazuje się że Philip Sessarego alias Tom Carew alias Philip Stevenson…nigdy nie służył w SAS.
Nie dostał się do tej jednostki, ponieważ w wyniku kontuzji kolana odpadł podczas marszu testowego na 40 mil w czasie 24 godzin po walijskich górach w okolicy Brecon Beacons.
Skąd aż 3 nazwiska?
Bo raz „zginął” i „zmartwychwstał”
Upozorował własną śmierć w 1991 roku, w...

Tom Aves | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Były agent SAS opisujący swój udział w działaniach w Afganistanie. Wędrówki po obozach mudżahidów? (mudżahedinów) , potyczki z Rosjanami, szkolenie wojowników. Wszystko w wartkim tempie, z detalami i wiarygodnie. Wciąga tak że krótki sen w afgańskiej jaskini odbierasz jak swój, napięcie udziela się w trakcie całej lektury. Przeczytałem w jeden weekend.

książek: 2020
Artur | 2018-05-27