Władcy ognia

Wydawnictwo: Wołoszański
historia

Książka odkrywa najważniejszy okres historii powojennego świata, gdy dwa supermocarstwa rozpoczęły wyścig zbrojeń. Stawką było panowanie nad światem. Tworzyli tę historię szpiedzy wykradający najściślej strzeżone tajemnice atomowych laboratoriów, specjalne zespoły poszukujące naukowców, dokumentów i nuklearnych zapasów w podbitych Niemczech, politycy prowadzący grę, od której zależał los całych narodów. Dopiero teraz, gdy archiwa ujawniły dokumenty ściśle strzeżone przez dziesiątki lat, możemy zrozumieć najważniejsze wydarzenia XX wieku.

Jarek Kaszuba | 2016-06-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Powiem wprost: jestem tą książką urzeczony. Głównie z dwóch powodów: tematyka zimnej wojny i broni nuklearnej jest dla mnie niezwykle interesująca, poza tym uwielbiam historię przekazywaną w ciekawy sposób. ,,Władcy ognia" zawierają w sobie oba te elementy: cała książka traktuje o politycznych rozgrywkach między dwoma mocarstwami (USA i ZSRR) w czasach zimnej wojny, oraz o stopniowym doskonaleniu technologii atomu i jej wpływie na cały świat. Całą opowieść snuje Bogusław Wołoszański, który doskonale wie jak zainteresować odbiorcę. Książka dzieli się na fragmenty przedstawiające pewne kluczowe wydarzenia i czyta się ją niczym dobry thriller. Wołoszański zaczyna od zbudowania napięcia: ktoś wchodzi do czyjegoś gabinetu, przynosi ściśle tajne dokumenty. Albo: jakiś wojskowy dygnitarz własnie przyjechał do tajnego ośrodka badawczego, gdzie właśnie przeprowadzany jest ogromnej wagi eksperyment. Co to za dokumenty? Jaki to eksperyment? Tego dowiadujemy się stopniowo z rozmów między...

Axsiu | 2014-06-07
Przeczytana: 2010 rok

Ach... moja pierwsza książka Bogusława Wołoszańskiego. Od razu pokochałem przystępny ale profesjonalny styl pisania tego autora, który z czasem stał się moim ulubionym historykiem i jestem pewien, że nic nigdy tego nie zmieni. Książka porusza temat wydarzeń po II Wojnie Światowej kiedy dwa największe mocarstwa świata były na skraju wojny nuklearnej. Pan Wołoszański mistrzowsko przenosi czytelnika do tamtych czasów i opowiada jak to się wszystko działo.
Naprawdę świetna książka.
P.S. Tak sobie teraz myślę, że wystarczyłoby napisać, że przeczytałem zdecydowaną większość książek Bogusława Wołoszańskiego, począwszy od tej :)

Aggie | 2012-10-26
Przeczytana: 26 października 2012

Już sam okres opisany w tej książce jest bardzo interesujący, natomiast Bogusław Wołoszański dodatkowo sprawia, że książkę czyta się bardziej jak powieść niż jak lekturę historyczną. Dla mnie książka historyczna musi być na prawdę dobrze napisana...inaczej po kilku stronach ląduje z powrotem w bibliotece. "Władcy ognia" na szczęście (dla mnie) nie zaliczają się do tej grupy.
Jeśli chodzi o samą treść, to trudno jest mi stwierdzić, czy wydarzenia tu opisane są wiernie odwzorowane i przedstawione obiektywnie - nie mam jeszcze na tyle wiedzy z tego okresu, żeby to określić.
Ogólnie rzecz biorąc książkę mogę polecić każdemu, kto tak jak ja postanowił zapoznać się z okresem Zimnej Wojny. Na pewno jest to dobra lektura, żeby rozpocząć zgłębiać ten okres.

Łukasz Czechowski | 2014-05-06
Przeczytana: 05 maja 2014

Wołoszański pisze tak, jak opowiada, czyli nieszablonowo, ciekawie, absorbując odbiorcę, dlatego tak samo, jak lekko ogląda się jego "Sensacje", równe lekko czyta się tę książkę (innych jeszcze nie czytałem).

Podzielona jest na dwie części: "Ogień" i "Władcy". Pierwsza dużo ciekawsza dla mnie, bo szukałem informacji o broni atomowej, jej powstaniu, wykorzystaniu, testach itd. W druga część mniej dotyka tej tematyki, momentami nawet wcale, co trochę mnie zawiodło. Ale oczywiście i tak jest ciekawa dla osób, które pasjonują się historią powojenną.

Pozycja jak najbardziej godna polecenia.

martolina | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

opowieść Wołoszańskiego czyta się jednym tchem, zbiór faktów historycznych czyta się jak dobrą książkę sensacyjną
ps. jak wiele można się nauczyć o postępowaniu Rosjan: stworzyć fikcyjne fakty by odwrócić uwagę od głównego problemu, aktualne nawet dzisiaj :)

Krzysztof_g | 2016-09-13
Na półkach: Przeczytane, Historia

Szukałem książki o próbach nuklearnych i niestety muszę szukać dalej (póki co nie mogę trafić na R. Rhodesa). Na temat broni atomowej jest 5% zawartości następne 5% uzbiera się na lotnictwo strategiczne i broń rakietową. Reszta to szpiedzy, Zimna Wojna, walka o władzę, czyli to na czym Wołoszański się zna i co świetnie potrafi opisać. Niestety te tematy są mi już znane i to często z samego Wołoszańskiego ;) Daję jednak wysoką ocenę, żeby zachęcić do czytania, bo warto. Osoby, które raz na jakiś czas czytają coś z historii będą zachwycone. Książki tego autora mają w sobie coś z dokumentu, coś z literatury faktu i reportażu, a zresztą....każdy to wie ;)

vattghern76 | 2012-05-09
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2008
Przeczytana: 2008 rok

Wyśmienita lektura w wołoszańskim sosie!

moneygrabbing | 2016-04-13

Klasyka gatunku polecam tym, którzy lubią historię oraz specyficzną narracje Wołoszańskiego

jalop | 2013-01-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, II WŚ
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Znakomita pozycja w swej klasie.
Liczba ciekawostek/faktów przebija o kilka głów inne podobne dzieła.
Czyta się jednym tchem.
Polecam!

| 2012-01-11
Przeczytana: 01 grudnia 2009

Jak chyba wszystkie książki Wołoszańskiego - świetna.