Tajna wojna Hitlera

Wołoszański
1997-01-01
1997-01-01

66/2023

Bogusława Wołoszańskiego bardzo sobie cenię za filmy i audycje z cyklu Sensacje XX wieku. Mogę śmiało powiedzieć, że Pan Bogusław zaraz obok mojej ś.p. Babci był głównym czynnikiem dzięki, któremu zainteresowałem się historią. Fabularyzowany sposób narracji był fascynujący i nowatorski na rynku seriali historycznych. Sama tematyka często idąca pod prąd lub analizująca znane wydarzenia, ale z mniej znanej strony mogła zainteresować nawet laika.

Z pewnością odezwą się uzasadnione głosy, że przecież Wołoszański był współpracownikiem SB. Zgadzam się z tymi głosami, że jest to ogromna rysa na wizerunku, ale jego wątpliwa moralnie postawa nie może przekreślić tego, że ma ogromny dar opowiadania o historii w fascynujący sposób. Ogromnym minusem jest dla mnie też zaangażowanie w politykę, co tylko przysporzy mu wrogów, ponieważ takie są prawidła naszej polityki.

W związku z tym sentymentem do osoby autora postanowiłem sięgnąć po jego oublikację „Tajna wojna Hitlera”. Obiecywałem sobie sporo, ponieważ autor takie sprawy potrafił opowiadać w fascynujący sposób. Niestety, książka jest dla mnie dużym zawodem. Czyta się ją świetnie, bo Pan Wołoszański ma ogromną umiejętność prowadzenia narracji w dynamiczny i lekki sposób, jednakże treść w ogóle nie trzyma się kupy.

Narrator kreśli wizję, w której kanclerz D̶w̶u̶n̶a̶s̶t̶o̶l̶et̶n̶i̶e̶j̶ Tysiącletniej Rzeszy był geniuszem otoczonym wojskowymi i politycznymi dyletantami. Tak, naprawdę taki wniosek można wyciągnąć podczas lektury. Z publikacji wyłania się obraz wyrafinowanego polityka, który był zdolny do prowadzenia genialnej gry politycznej, w której szachował całe swoje otoczenie i swoich przeciwników.

Moją poprzednią książką tego autora był „Największy wróg Hitlera” (wydana w 2012 roku, a „Tajna wojna Hitlera” w 1999). Tam natomiast autor kreśl wizję, że tytułowym największym wrogiem Kanclerza był jego wierny kompan Heinrich Himmler, szef SS i prawdopodobnie najpotężniejszy człowiek w niemieckim aparacie opresji. Tam autor na szeregu przykładów udowania, że Himmler prowadził wyrafinowaną politykę, której celem było przejęcie władzy i zgładzenie dyktarora, ale nie swoimi rękoma (zamach Elsera w Bürgerbräukeller w 1939, czy operacja „Walkiria” z 1944). I wydaje się to teoria uzasadniona, ponieważ wątpliwym jest, żeby Himmler i jego podwładny szef wywiadu SD Walter Schellenberg nie wiedzieli czegokolwiek o tak szeroko zakrojonym zamachu stanu w państwie totalitarnym.

W „Tajnej wojnie Hitlera” Wołoszański kreśli wizję, że Himmler był tylko pionkiem w wyrafinowanej grze Führera, zesztą, jak wszyscy jego współpracownicy. Może przez te 13 lat autor ewoluował, ale wydaje się to obrót o 360°, co jest dość osobliwe i budzi wątpliwości. Świetna lektura na zrelaksowanie się, ale nie można niestety przywiązywać z byt wielkiej wagi do treści.

Momentami autor prowadzi narrację w dziwny sposób. Opowiada o życiu pewnego radzieckiego dyplomaty, który w okresie terroru został zesłany na 20 lat do łagru i po kilku latach zostaje ułaskawiony, ponieważ zlecono mu misję zorganizowania siatki partyzantów na tyłach niemieckiego frontu. Poznajmy jego historię przez kilka stron, aż do momentu, kiedy ten musi targnąć się na swoje życie, ponieważ Niemcy zorganizali na niego udaną pułapkę. Strzela sobie w głowę i koniec jego wątku. Nie rozumiem jaki był cel opowiadania akurat o tym człowieku i jaki to miało mieć związek z główną tematyką książki. Odniosłem wrażenie, jakoby autor założył sobie ile stron ma liczyć książka i na koniec trochę zabrakło, więc dodał tę historię i kilka innych.

Tytuł książki jest mocno mylący, ponieważ spodziewałem się zakulisowej gry Hitlera, a dostałem lakoniczny zapis najważniejszych wydarzeń II wojny światowej w Europie. Często, których uczestnikiem nie był sam kanclerz (jak radziecko-brytyjsko-amerykańskie konsultacje i gra o powojenny ład.

Z pewnością nie jest to najlepsza publikacja w dorobku Pana Bogusława...

66/2023

Bogusław Wołoszański ma niesamowity talent w opowiadaniu historii dotyczącej drugiej wojny światowej. Nie są to tylko suche fakty których uczyliśmy się na lekcji historii w szkole ale książka momentami przechodzi w powieść szpiegowską i to jest super. Autor może i czasami zbyt mocno naciąga pewne fakty, zbyt mocno koloryzuje ale to dodaje czegoś dodatkowego tej pozycji. Oczywiście nie możemy książki traktować tylko i wyłącznie jako książki historycznej, trzeba do niej podejść zdroworozsądkowo i z pewnym dystansem. Czytając dowiemy się wielu ciekawych faktów, ponadto w książce jest zawartych duża ilość ciekawych zdjęć.

Pan Wołoszański to od lat "guru" jeżeli chodzi o historię XX wieku oraz II Wojny Światowej. I ta książka to potwierdza.

Książka mojego dzieciństwa. Byłem nastolatkiem, kiedy pierwszy raz sięgałem po książki z serii "Sensacji XX wieku" i nie sądziłem, że to dzięki Wołoszańskiemu i jego serii tak bardzo polubię okres XX wojny światowej i historię współczesną. Ta cześć akurat dotyczy trudnej gry politycznej, pełnej spisków i intryg, w którą grali zarówno niemieccy dygnitarze jak i decydenci pozostałych mocarstw. Zdaję sobie sprawę że sporo czasu minęło od kiedy wydano książkę sporo nowych faktów wyszło na jaw ale dalej czyta się ją jednym tchem niczym powieść kryminalną. Bardzo ciekawy styl, bardzo dużo zdjęć, sporo map i rycin. Jednym słowem świetna książka. Polecam.

Pomysł na publikacjie serii książek Tajna Wojna .... wydaje mi się trochę naciągany marketingowo. To jest trochę tak jak ze stworzeniem filmowej trylogii Hobbita z trzystu stronicowej powieści Tolkiena. W każdej z książek występuje wiele powtórzeń, które są niezbędne do wypełnienia sztucznie rozdętej objętości całej serii. Same książki czyta się bardzo dobrze, jednak przynajmniej dla mnie o wiele lepsza byłaby jedna pozycja zbierająca wszystkie opisywane wydarzenia i komentarze w całość.

Książka opowiada o tajnych negocjacjach prowadzonych rzekomo na polecenie Hitlera, w których ma swój udział sam Himmler i jego podwładni. Jeżeli chodzi o samego wodza to jest mu poświęcone niewiele miejsca.

Kiedyś czytałam z wypiekami na twarzy, bo ciekawie napisane, z dużą ilością zdjęć i mapek oraz przypisów. Dzisiaj większa wiedza pozwala widzieć niedoskonałości i plątania autora. Jakiś sentyment pozostał.

Jakieś 30% książki, to dokładne streszczenie poprzedniej części tej serii "Tajna wojna Churchilla". Wybitne jest to, że autor nie zgadza się nawet sam ze sobą, stawiając jedną tezę w jednej książce i zupełnie odmienną w drugie (choćby pierwszy z brzegu przykład lotu Rudolfa Hessa). Już pomijając fakt, jak bardzo te tezy są absurdalne. Na szczęście autor poszedł po rozum do głowy i od kilku lat na łamach swojego programu "Tajna historia XX wieku", kolejny raz się z sobą nie zgadza i stwierdza, że te wszystkie teorie to są mity.
Generalnie sama książka jest potwornie nudna. Ongisiejsze "Sensacje XX wieku", były pisane z dużo większym polotem.

"Sensacje XX wieku" przeniesione na karty książki. Większość przedstawionych opowieści powszechnie znana, ale są i wyjątki.

Można powiedzieć klasyka. Zawszę lubię wracać do tych pozycji nawet jeżeli nie przeczytam od deski do deski.

• historia
  • II wojna światowa