Filmowe gry z twórczością Henry`ego Jamesa. Transpozycje komentarze analogie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
83-231-1836-1

Twórczość Henry ego Jamesa jest dziś znana w Polsce w głównej mierze dzięki adaptacjom filmowym. Zaskakujący może się wydawać fakt, że w czasach, gdy literaturoznawcy odchodzą od klasyków powieści zwłaszcza hołubionych wcześniej przez krytykę białych mężczyzn jego trudna proza inspiruje twórców filmu, i to niejednokrotnie właśnie kobiety Agnieszkę Holland, Jane Campion sięgające po jego prozę ponad przedziałami czasu i tożsamości kulturowych. Napięcia między sztuką wysoką a niską są częścią jego pisarstwa. Być może właśnie te napięcia skłaniają twórców do tego, by wciąż na nowo dookreślać wieloznaczne dzieła starego mistrza

Biswas | 2015-08-18
Maria | 2015-10-30