Szaman

Wydawnictwo: Książnica
Shaman
powieść, medycyna, Cole

Inne wydania

Druga część trylogii o lekarskim rodzie Cole'ów. Osiemset lat po Robie J. Cole'u, bohaterze powieści "Medicus", człowiek o tym samym imieniu i nazwisku, przedstawiciel tej samej profesji, opuszcza Szkocję i udaje się do Ameryki. Odbywszy praktykę pod okiem słynnego chirurga, wyrusza w prerie Illinois, gdzie osiada w powstającym dopiero miasteczku. Tam spotyka przyszłą żonę, tam też...

Druga część trylogii o lekarskim rodzie Cole'ów.

Osiemset lat po Robie J. Cole'u, bohaterze powieści "Medicus", człowiek o tym samym imieniu i nazwisku, przedstawiciel tej samej profesji, opuszcza Szkocję i udaje się do Ameryki. Odbywszy praktykę pod okiem słynnego chirurga, wyrusza w prerie Illinois, gdzie osiada w powstającym dopiero miasteczku. Tam spotyka przyszłą żonę, tam też przychodzi na świat jego syn, zwany Szamanem, który dziedziczy po ojcu Dar - umiejetność "czytania" w chorym organizmie. Jego powołaniem jest leczenie ludzi. Niestety, Szaman traci słuch...

"Szaman" to - podobnie jak "Medicus" - ciepła, głęboko humanistyczna powieść, której bohaterowie, ludzie różnych wyznań i kultur, przeciwstawiają się fanatyzmowi i obskurantyzmowi, to także powieść o miłości, poświęceniu i współczuciu dla cierpiących oraz o walce ze słabością własnego organizmu.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2003.

Monika | 2012-03-05
Przeczytana: 05 marca 2012

Pomimo, iż "Szaman" nie dorównuje "Medicusowi", to i tak jest to świetna książka o wszystkim... O miłości, Indianach, wojnie secesyjnej, zbrodniach, rodzinie, Żydach, ukrywaniu Murzynów i o głuchym chłopcu, który wbrew wszystkim i wszystkiemu spełnił swoje marzenie i został lekarzem.
Dla mnie ta książka jest przede wszystkim opowiadaniem o tym, że zawsze warto dążyć do realizacji swoich pragnień, nawet tych mało realnych.
Polecam.

Basia | 2012-03-11

Powieść opisująca losy głównego bohatera zwanego Szamanem i jego ojca (też lekarza) na tle XIX- wiecznych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jakkolwiek powieść nie jest zła , to jednak według mnie czasami była nużąca i niektóre jej części były znacznie przydługie. Ale pomimo tego książka warta jest jednak przeczytania , mimo jej obszerności.Można się z niej dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy , w szczególności na temat życia osadników , wojny secesyjnej , Indian ,a nawet z zakresu medycyny :).

książek: 2094
Renax | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka mnie nie zawiodła. Tak jak w pierwszej części trylogii, autor opisuje życie ludzi na styku kultur. Podoba mi się to, że tak wielką wagę przykłada do prawdy historycznej, obalania stereotypów i obrony cierpiących - tutaj: Indian.
Jedyne, co mnie w powieści denerwowało, to ... postać żony Cole'a Seniora - Sary: dla mnie to irytująca zazdrośnica, 'kobieta-bluszcz' bez własnych poglądów. Taka antagonistka Szamanki. I oczywiście to ta wartościowsza musiała zginąć....

aleczka | 2015-02-16

Dalszy ciąg "Medicusa" choć w zupełnie innym czasie i klimacie (Dziki Zachód, Indianie, wojna secesyjna) to równie świetny jak tom pierwszy! Czyta się rewelacyjnie: przygoda, romanse, medycyna...nie można się oderwać, a kartek jest sporo :)
Polecam!

rzaba | 2015-11-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 października 2015

Jest to trzecia książka Noaha Gordona, po którą sięgnęłam, zaraz po Medicusie i Medicusie z Saragossy, które to tak mnie zauroczyły, że nie sposób się było dłużej opierać, gdy do moich rąk trafiła kontynuacja historii o lekarskim rodzie Cole'ów. Są to jedne z tych powieści, które choć prezentują się dość obszernie i określenie „cegła” jest tu jak najbardziej na miejscu, to wciągają czytelnika w swe wnętrze i nie pozwalają się oderwać przez długie godziny. Czy to ten niezwykły sposób pisania, czy też bogata paleta nietuzinkowych bohaterów, a może potężna fabuła, którą autor zgrabnie przeplata z historią? A może właśnie to wszystko i cała masa innych elementów składają się na jedyny w swoim rodzaju fenomen Gordona - człowieka, którego książki jeszcze długo pozostają w pamięci, a na każde ich wspomnienie przed oczami pojawiają się liczne obrazy, smaki i zapachy.

Podczas lektury ma się wrażenie chwilowej podróży w czasie - ot, siedzimy w fotelu przy kominku, by nagle znaleźć się na...

Emma | 2015-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2015

Szukałam tej książki kilka lat,aż wreszcie znalazłam i z wielkim zainteresowaniem przeczytałam.Następna wspaniała książka Noaha Gordona.Jest w niej wszystko:kryminał, miłość, wojna secesyjna, Indianie i jak zwykle u tego autora bardzo wiele, bardzo ciekawych wiadomości z historii medycyny.
Akcja książki dzieje się w XIX wieku w Ameryce, w tej wspaniałej Ameryce, do której dążą biedacy, aby zdobyć chleb i pracę, uchodźcy polityczni, aby uniknąć prześladowań i różnego rodzaju męty społeczne, aby móc bezkarnie szkodzić innym.
Wśród uciekinierów politycznych jest główny bohater: lekarz Rob J. Col, potomek Medicusa. Jego życie jest kanwą powieści.
Gordon pokazuje Amerykę jako kraj kontrastów, z jednej strony niewyobrażalna nędza Irlandczyków, a z drugiej strony bogactwo elit, które często dorabiały się na krzywdzie tych pierwszych.Z jednej strony bezkarność szumowin, a z drugiej wykorzystywanie Indian.
W książce są pasjonujące opisy bezwzględnej wojny z pierwotnymi mieszkańcami Ameryki...

WerQa | 2014-08-23

O książce:
Przez całe pokolenia potomkowie Roberta Cole żyją w Szkocji. Zawód lekarza przekazywany jest z ojca na syna. Wielu z nich osiąga w tej dziedzinie spektakularne sukcesy, co więcej, niezwykły dar wyczuwania nadchodzącej śmierci pojawia się w kolejnych pokoleniach Colów.

Akcja drugiej części trylogii toczy się w dziewiętnastowiecznej Ameryce. Rob J. Cole polityczny uciekinier z Europy przybywa do swej nowej ojczyzny. Rozczarowany nędzą i życiem na Wschodnim Wybrzeżu postanawia udać się na Zachód, który w tym okresie przeżywa kolonizacyjną gorączkę.
Wraz z Robem poznajemy ciężkie życie i zwyczaje farmerów, ich relację z Indianami. Przeżywamy codzienne sukcesy i porażki wiejskiego lekarza. Jednak Robert J. Cole podobnie jak jego jedenastowieczny przodek jest postacią nietuzinkową. Wrażliwy na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość, odważny i otwarty na nowe poglądy i wiedzę zdecydowanie wyprzedza swą epokę, co przysparza mu nieprzejednanych śmiertelnych wrogów. W ślady ojca...

Ula | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

W kolejnej książce z serii autor konsekwentnie przeplata wątki medyczne z ogólnospołecznymi - w tym przypadku były to między innymi dyskryminacja Indian, relacje między protestantami a katolikami, a także stosunek do niewolnictwa i inne podziały, które przyczyniły się do okrutnej wojny domowej w Stanach Zjednoczonych. Tematyka jest jak widać poważna, a sama książka obszerna, jednak wcale nie nudzi. Bohaterowie są interesujący i opisani tak, że łatwo się wczuć w ich sytuację i z ciekawością śledzi się rozwój ich losów. Krótko mówiąc - bardzo dobra lektura.

Emerald | 2014-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2014, Ebooki
Przeczytana: 21 października 2014

"Medicusa" od "Szamana" dzieli kilka stuleci, ale Dar nadal pozostaje w rodzinie. Pięknie ukazane losy rodziny lekarzy, ich oswajania się z Nowym Światem, przyjaźnią z Indianami, zdobywaniem wiedzy medycznej, cierpieniem wojny secesyjnej. Książka o tym, że trzeba realizować swoje marzenia. Jeśli kogoś zainteresuje postać Olivera Wendella Holmesa, niech sięgnie po "Ogród kości" Tess Gerritsen.

Miłosz | 2014-08-28

Do tej pory książki o Dzikim Zachodzie dzieliłem na indiańskie i o wojnie secesyjnej. W Szamanie jest jedno i drugie, i nie tylko. Autor, jak już zabierze się za jeden wątek, nie spieszy się do następnego. Stąd tyle stron powieści, ale warto przez nie przebrnąć.
Trochę się zawiodłem na skreślonej jedną kreską postaci doktora Cole'a. Zdeklarowany abolicjonista, 'chory na wierność' żonie, nie weźmie do ręki broni ani dolara więcej za wizytę u jednego pacjenta niż u drugiego. Rozumiem, że musiał się podobać, ale bez przesady. Utrwala to i tak silny w Polsce motyw szlachetnego lekarza, o którym pisał Boy; jegomościa, który na słabowitej klaczy będzie jechał przez śnieżycę, żeby ulżyć umierającej starowince. Książka nie traci przez ten motyw na wartości, ale mnie raził.
Do Szamana usiadłem zaraz po przeczytaniu 'Stulecia chirurgów' i nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że autor zrobił to samo. Zainteresowanych odsyłam do Thorwalda, na pewno warto.
Gordon ma to coś, kiedy pisze o życiu...