Szaman

Wydawnictwo: Książnica
Shaman
powieść, medycyna, Cole

Inne wydania

Druga część trylogii o lekarskim rodzie Cole'ów. Osiemset lat po Robie J. Cole'u, bohaterze powieści "Medicus", człowiek o tym samym imieniu i nazwisku, przedstawiciel tej samej profesji, opuszcza Szkocję i udaje się do Ameryki. Odbywszy praktykę pod okiem słynnego chirurga, wyrusza w prerie Illinois, gdzie osiada w powstającym dopiero miasteczku. Tam spotyka przyszłą żonę, tam też...

Druga część trylogii o lekarskim rodzie Cole'ów.

Osiemset lat po Robie J. Cole'u, bohaterze powieści "Medicus", człowiek o tym samym imieniu i nazwisku, przedstawiciel tej samej profesji, opuszcza Szkocję i udaje się do Ameryki. Odbywszy praktykę pod okiem słynnego chirurga, wyrusza w prerie Illinois, gdzie osiada w powstającym dopiero miasteczku. Tam spotyka przyszłą żonę, tam też przychodzi na świat jego syn, zwany Szamanem, który dziedziczy po ojcu Dar - umiejetność "czytania" w chorym organizmie. Jego powołaniem jest leczenie ludzi. Niestety, Szaman traci słuch...

"Szaman" to - podobnie jak "Medicus" - ciepła, głęboko humanistyczna powieść, której bohaterowie, ludzie różnych wyznań i kultur, przeciwstawiają się fanatyzmowi i obskurantyzmowi, to także powieść o miłości, poświęceniu i współczuciu dla cierpiących oraz o walce ze słabością własnego organizmu.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2003.

'' Szaman '' to druga część trylogii o lekarskim rodzie Cole'ów , jak napisano w opisie , ja pierwszej części nie czytałam , ale w niczym to mi nie przeszkodziło czytać drugą i ocenić na bardzo dobrą , trochę miejscami było za nudno , trochę za długie i za '' dokładne ''opisy zwłaszcza bitew i dowódców wojny secesyjnej , trochę długo się '' rozkręcała '' dlatego bardzo dobra , a nie rewelacyjna , czy wybitna . Ale bardzo dobra też dlatego iż , jak już się '' rozkręciła '' to była bardzo ciekawa i poruszała wiele różnych ciekawych tematów . Między innymi o raczkującym wtedy jeszcze , ale już mocno nienawistnym rasizmie , poważny temat niewolnictwa i tych '' dobrych '' Amerykanów . Ale też sporo się dowiedziałam na przykład o higienie i opiece zdrowotnej w czasie wojny secesyjnej , o zawszonych i brudnych żołnierzach , załatwiających się tam gdzie stanęli , o trupach płynących rzekami i piciu wody z tych rzek . Ciekawostką dla mnie było jak wyglądała antykoncepcja w dziewiętnastym...

Monika | 2012-03-05
Przeczytana: 05 marca 2012

Pomimo, iż "Szaman" nie dorównuje "Medicusowi", to i tak jest to świetna książka o wszystkim... O miłości, Indianach, wojnie secesyjnej, zbrodniach, rodzinie, Żydach, ukrywaniu Murzynów i o głuchym chłopcu, który wbrew wszystkim i wszystkiemu spełnił swoje marzenie i został lekarzem.
Dla mnie ta książka jest przede wszystkim opowiadaniem o tym, że zawsze warto dążyć do realizacji swoich pragnień, nawet tych mało realnych.
Polecam.

Basia | 2012-03-11

Powieść opisująca losy głównego bohatera zwanego Szamanem i jego ojca (też lekarza) na tle XIX- wiecznych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jakkolwiek powieść nie jest zła , to jednak według mnie czasami była nużąca i niektóre jej części były znacznie przydługie. Ale pomimo tego książka warta jest jednak przeczytania , mimo jej obszerności.Można się z niej dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy , w szczególności na temat życia osadników , wojny secesyjnej , Indian ,a nawet z zakresu medycyny :).

Renax | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka mnie nie zawiodła. Tak jak w pierwszej części trylogii, autor opisuje życie ludzi na styku kultur. Podoba mi się to, że tak wielką wagę przykłada do prawdy historycznej, obalania stereotypów i obrony cierpiących - tutaj: Indian.
Jedyne, co mnie w powieści denerwowało, to ... postać żony Cole'a Seniora - Sary: dla mnie to irytująca zazdrośnica, 'kobieta-bluszcz' bez własnych poglądów. Taka antagonistka Szamanki. I oczywiście to ta wartościowsza musiała zginąć....

aleczka | 2015-02-16

Dalszy ciąg "Medicusa" choć w zupełnie innym czasie i klimacie (Dziki Zachód, Indianie, wojna secesyjna) to równie świetny jak tom pierwszy! Czyta się rewelacyjnie: przygoda, romanse, medycyna...nie można się oderwać, a kartek jest sporo :)
Polecam!

rzaba | 2015-11-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 października 2015

Jest to trzecia książka Noaha Gordona, po którą sięgnęłam, zaraz po Medicusie i Medicusie z Saragossy, które to tak mnie zauroczyły, że nie sposób się było dłużej opierać, gdy do moich rąk trafiła kontynuacja historii o lekarskim rodzie Cole'ów. Są to jedne z tych powieści, które choć prezentują się dość obszernie i określenie „cegła” jest tu jak najbardziej na miejscu, to wciągają czytelnika w swe wnętrze i nie pozwalają się oderwać przez długie godziny. Czy to ten niezwykły sposób pisania, czy też bogata paleta nietuzinkowych bohaterów, a może potężna fabuła, którą autor zgrabnie przeplata z historią? A może właśnie to wszystko i cała masa innych elementów składają się na jedyny w swoim rodzaju fenomen Gordona - człowieka, którego książki jeszcze długo pozostają w pamięci, a na każde ich wspomnienie przed oczami pojawiają się liczne obrazy, smaki i zapachy.

Podczas lektury ma się wrażenie chwilowej podróży w czasie - ot, siedzimy w fotelu przy kominku, by nagle znaleźć się na...

Emma | 2015-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2015

Szukałam tej książki kilka lat,aż wreszcie znalazłam i z wielkim zainteresowaniem przeczytałam.Następna wspaniała książka Noaha Gordona.Jest w niej wszystko:kryminał, miłość, wojna secesyjna, Indianie i jak zwykle u tego autora bardzo wiele, bardzo ciekawych wiadomości z historii medycyny.
Akcja książki dzieje się w XIX wieku w Ameryce, w tej wspaniałej Ameryce, do której dążą biedacy, aby zdobyć chleb i pracę, uchodźcy polityczni, aby uniknąć prześladowań i różnego rodzaju męty społeczne, aby móc bezkarnie szkodzić innym.
Wśród uciekinierów politycznych jest główny bohater: lekarz Rob J. Col, potomek Medicusa. Jego życie jest kanwą powieści.
Gordon pokazuje Amerykę jako kraj kontrastów, z jednej strony niewyobrażalna nędza Irlandczyków, a z drugiej strony bogactwo elit, które często dorabiały się na krzywdzie tych pierwszych.Z jednej strony bezkarność szumowin, a z drugiej wykorzystywanie Indian.
W książce są pasjonujące opisy bezwzględnej wojny z pierwotnymi mieszkańcami Ameryki...

WerQa | 2014-08-23

O książce:
Przez całe pokolenia potomkowie Roberta Cole żyją w Szkocji. Zawód lekarza przekazywany jest z ojca na syna. Wielu z nich osiąga w tej dziedzinie spektakularne sukcesy, co więcej, niezwykły dar wyczuwania nadchodzącej śmierci pojawia się w kolejnych pokoleniach Colów.

Akcja drugiej części trylogii toczy się w dziewiętnastowiecznej Ameryce. Rob J. Cole polityczny uciekinier z Europy przybywa do swej nowej ojczyzny. Rozczarowany nędzą i życiem na Wschodnim Wybrzeżu postanawia udać się na Zachód, który w tym okresie przeżywa kolonizacyjną gorączkę.
Wraz z Robem poznajemy ciężkie życie i zwyczaje farmerów, ich relację z Indianami. Przeżywamy codzienne sukcesy i porażki wiejskiego lekarza. Jednak Robert J. Cole podobnie jak jego jedenastowieczny przodek jest postacią nietuzinkową. Wrażliwy na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość, odważny i otwarty na nowe poglądy i wiedzę zdecydowanie wyprzedza swą epokę, co przysparza mu nieprzejednanych śmiertelnych wrogów. W ślady ojca...

Ula | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

W kolejnej książce z serii autor konsekwentnie przeplata wątki medyczne z ogólnospołecznymi - w tym przypadku były to między innymi dyskryminacja Indian, relacje między protestantami a katolikami, a także stosunek do niewolnictwa i inne podziały, które przyczyniły się do okrutnej wojny domowej w Stanach Zjednoczonych. Tematyka jest jak widać poważna, a sama książka obszerna, jednak wcale nie nudzi. Bohaterowie są interesujący i opisani tak, że łatwo się wczuć w ich sytuację i z ciekawością śledzi się rozwój ich losów. Krótko mówiąc - bardzo dobra lektura.

Emerald | 2014-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2014, Ebooki
Przeczytana: 21 października 2014

"Medicusa" od "Szamana" dzieli kilka stuleci, ale Dar nadal pozostaje w rodzinie. Pięknie ukazane losy rodziny lekarzy, ich oswajania się z Nowym Światem, przyjaźnią z Indianami, zdobywaniem wiedzy medycznej, cierpieniem wojny secesyjnej. Książka o tym, że trzeba realizować swoje marzenia. Jeśli kogoś zainteresuje postać Olivera Wendella Holmesa, niech sięgnie po "Ogród kości" Tess Gerritsen.