Medicus z Saragossy

Tłumaczenie: Barbara Korzon
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Medicus". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
The Last Jew
medicus, inkwizycja
historyczna

Hiszpania w czasach Inkwizycji. Dzieje człowieka, który uszedłszy z pogromu, w przebraniu szuka swego miejsca w świecie. W roku 1492 Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński, władcy Hiszpanii, wydają edykt nakazujący wszystkim Żydom opuszczenie królestwa. Na kilka dni przed ostatecznym terminem wyjazdu lud podburzany przez inkwizytorów dokonuje w wielu miastach samosądu na wypędzonych. Ofiarami pogromów są zarówno Żydzi, jak i konwertyci, młodzi i starzy, kobiety, mężczyźni, dzieci. Z rodziny Chilkiasza, słynnego toledańskiego złotnika, ocaleje tylko jego średni syn, Jonasz. Zmuszony do ucieczki z Toledo, odtąd w przebraniu będzie krążył po kraju, aż trafi do Saragossy, gdzie odkryje swe życiowe powołanie...

źródło opisu: Książnica, 2014

źródło okładki: http://www.ksiaznica.pl/

Koronczarka | 2018-05-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 01 maja 2018

Żydzi i Hiszpania. Do tej pory ta tematyka kojarzyła mi się z pięknym romansem Liona Feuchtwangera "Żydówka z Toledo", teraz będzie i z kolejnym "Medicusem". Noah Gordon opisuje tułaczkę Jonasza Toledana, potomka żydowskiej rodziny wymordowanej po tym, jak pod koniec XV wieku Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński wydali edykt nakazujący Żydom opuszczenie Hiszpanii. XV-wieczna Hiszpania to już brzmi interesująco, tak samo interesująco wygląda walka o własną tożsamość, a interesująco i rozrywkowo wabią tajemnice, zemsta, przygody, średniowieczna medycyna. Takie nagromadzenie atrakcyjnych motywów, musi przyciągnąć czytelników. Ja polecam :)

Piękna, wspaniała powieść historyczna, którą przeczytałam jednym tchem.
Akcja powieści toczy się w czasach panowania inkwizycji, a rozpoczyna, gdy królowa Hiszpanii Izabella Kastylijska i jej mąż Ferdynand Aragoński w 1492 r. wydali edykt nakazujący Żydom opuszczenie Hiszpanii.
Autor w bardzo ciekawy sposób ukazuje losy żydowskiego chłopca, później mężczyzny, który uciekając przed inkwizycją szuka swego miejsca.
To jedna z lepszych książek jakie przeczytałam. Na pewno jeszcze raz za jakiś czas do niej wrócę.
Gorąco polecam !!!

| 2013-12-31
Przeczytana: grudzień 2013

Niesiona zapałem czytelniczym, po przeczytaniu "Medicusa" tego samego autora, sięgnęłam po tę książkę, pełna dobrych myśli. I nie zawiodłam się na niej ani trochę! Co prawda brakowało mi troszkę arabskich klimatów, które cieszyły oko w "Medicusie", jednak historia ostatniego Żyda naprawdę ujęła mnie za serce. Nie jestem osobą wierzącą, ale doskonale rozumiem rozterki Jonasza dotyczące własnej tożsamości, nie tylko religijnej.

Jonasz jest postacią dającą się lubić, człowiek chętnie śledzi jego losy z zapartym tchem, chłonąc jednocześnie atmosferę grozy, w jakiej żyje, ścigany przez Inkwizycję.

Ah, Inkwizycja. Uwielbiam powieści o Inkwizycji. Ta groza, ta atmosfera, gdy każdy może zostać w każdej chwili zadenuncjowany. Czyta się jak dobry kryminał, co po trosze jest prawdą, bo i jest morderstwo i jest wykrycie sprawcy pod koniec.

Piękna książka, którą wszystkim polecam, nie tylko miłośnikom historii.

Monika | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

"Medicus z Saragossy" to powieść podzielona na siedem części. Dopiero w szóstej główny bohater, Jonasz, tak naprawdę zostaje medykiem. Wcześniejsze części to opowieść o losach jego żydowskiej rodziny, która ucierpiała podczas wygnania Żydów z Hiszpanii za czasów Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego, oraz o losach Jonasza, który jako jedyny ocalony musi zmagać się życiem pod czujnym okiem Świętej Inkwizycji.

Lektura wciągnęła mnie od samego początku, choć muszę przyznać, że momentami się dłużyła. Szczególnie perypetie Jonasza ukrywającego się pod fałszywymi nazwiskami i imającego się różnych zajęć chwilami były nudnawe.

Całość oceniam jednak jako książkę wartą uwagi. Mnie lektura "Medicusa z Saragossy" zachęciła do sięgnięcia po inne pozycje autora.

Dominik | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Niezwykła opowieść o człowieku, który mimo wielu przeciwności losu, potrafił odnaleźć miłość i szczęście. Choć rozpoczyna się dość niepozornie, fabuła obfituje w zwroty akcji i zastępy postaci rozsiane od Gibraltaru na południu aż po Pireneje na północy. Mamy kontekst historyczny, odniesienia do ówczesnej wiedzy medycznej, akcję, ale także statyczne opisy. Chęć życia i niezłomność przeplatają się ze zwątpieniem i rozpaczą, by w końcu zwyciężyć. Chciałoby się rzec... jak w życiu. I takich zwycięstw życzę każdemu Czytelnikowi.

Piękna , wspaniała powieść historyczna , którą czyta się się jednym tchem !!! .Akcja tej niezwykłej powieści toczy się w czasach panowania inkwizycji ,a rozpoczyna się gdy królowa Hiszpanii Izabella Kastylijska i jej mąż Ferdynand Aragoński w 1492 r. wydali edykt nakazujący Żydom opuszczenie Hiszpanii. Autor w bardzo ciekawy sposób ukazuje losy żydowskiego chłopca , później mężczyzny ,który uciekając przed inkwizycją szuka swego miejsca. To jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w swoim życiu. Na pewno jeszcze raz za jakiś czas do niej wrócę. Gorąco polecam !!!

charu | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015

Lubię książki o tajemniczo brzmiących tytułach, czasy dawnej Hiszpanii czy Barcelony. Po cichu liczyłam, że "Medicus" okaże się lepszą lekturą od "Filarów ziemi". "Medicus z Saragossy" wciągnął mnie tak naprawdę dopiero po jakiś 30, 40 stronach i utrzymywał w tym stanie do końca. Głównego bohatera Jonasza, pochodzącego z żydowskiej rodziny, autor umieścił w czasach w których to Kościół poczynał sobie bardzo śmiało a mowa o czasach słynnych Inkwizycji. Niewesołe dla każdego nie-chrześcijanina a nawet dla przechrzty, niesprawiedliwe i brutalne.
W książce mamy tyle przygód, tyle wątków i bohaterów, że nie sposób się szybko wynudzić. Drugi duży plus za interesujące średniowieczne sposoby leczenia. Ogólnie nie mam zastrzeżeń i nie będę się też czepiać.

Monika | 2015-12-22
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Dawno temu zachwyciłam się "Medicusem" Autora. Każda kolejna Jego książka, którą biorę do ręki jest, niestety, gorsza. Gorsza nie oznacza niedobra, ale "Medicus" to moim zdaniem najwybitniejsze dzieło pana Gordona.

Ola | 2012-10-27
Przeczytana: 10 października 2012

Schyłek XV wieku w Hiszpanii to okres, w którym kościół chrześcijański, między innymi - dzięki polityce prowadzonej przez gorącą orędowniczkę katolicyzmu - Izabelę Kastylijską, osiągnął olbrzymie znaczenie i niezachwianą pozycję. W roku 1391 królowa wydała edykt zmuszający Żydów do opuszczenia Kastylii rozpoczynając kolejny w historii exodus tego narodu. Wygnańcy udali się na tułaczkę, albo zmuszeni zostali do zmiany wyznania. Nowa wiara stawała się często jedynie przykrywką. Żydzi potajemnie kultywowali swoje praktyki (co jest oczywiste), natomiast „pobożni chrześcijanie” bardzo chętnie każde „podejrzane” zachowanie denuncjowali władzom, zwłaszcza, kiedy płynęły z tego jakieś korzyści. Żydzi od czasu wydania edyktu - źle widziani i właściwie wyjęci spod prawa, stali się łatwym łupem bandyckich napaści, ale też samosądów dokonywanych czasem przez bardzo bliskich sąsiadów. Kiedy tego rodzaju praktyki wymknęły się spod kontroli – Izabela Kastylijska zwróciła się do Papieża...