Szaman

Medicus (tom 2)
Książnica
2004-01-01
2004-01-01

Słuchałam audiobooka, bardzo mi się podobało połączenie historii medycyny, wątków wojny secesyjnej oraz miłosnego i kryminalnego. Książka trochę przydługa ale lekka, miła i przyjemna. Nie rozumiem słów krytyki pod adresem lektora-moim zdaniem świetnie oddał głosy i styl mowy różnych osób, w tym głuchego mężczyzny .

"Szaman" to kontynuacja "Medicusa. Tu autor zabiera nas do xix wieku. Tak więc wydarzenia rozgrywają się osiemset lat po akcji pierwszej części. Nim przejdę dalej moje małe ostrzeżenie. Radził bym czytać lub słuchać po kolei tych części ponieważ w tym audiobooko są pewne nawiązania do "Medicusa", które są spojlerami bardzo dużymi jednocześnie.

Tu autor opowiada nam o potomkach bohatera pierwszej części. Rob musi uciekać z Wielkiej Brytanii do USA za działalność polityczną. Obserwujemy zarówno jego poczynania medyczne, ale też powstawanie nowego miasteczka i społeczności. Poznamy też syna bohatera.

Podoba mi się, że autor zostawił pewne rzeczy takie jak dar do poznawania czy ktoś umrze w najbliższym czasie. No i to, że każdy pierworodny syn w rodzinie musi nosić to samo imię. Mamy też tu wątek kryminalny oraz tego jak biali zachowywali się w USA w xix wieku.To jest bardzo ciężki wątek. Również ciężkim dla mnie wątkiem tu było kwestia osób niepełnosprawnych i tego jak były traktowane wtedy.

Dwie rzeczy mi się tu nie spodobały. "Uważam, że "Szaman" ma w sobie materiał na dwie książki. Noah Gordon mógł napisać trzecią książkę, która była by o synu Roba. Po drugie wątek kryminalny mógł być jeszcze bardziej rozbudowany.

Mam zastrzeżenia co do wykonania audiobooka. Jeden plik się powtarza. Lektor kilka razy robi powtórzenia. Sam głos lektora Przybyła i tego jak interpretuje historię i bohaterów też mnie nie przekonał do końca.

Podsumowując trochę się zawiodłem na tej części. Moje oceny to 7/10 i 5/10.

Tu autor opowiada nam o...

Książkę warto traktować jako kontynuację Medicusa i właśnie z tego względu można mieć uzasadnione oczekiwania odnośnie powieści. Akcja powieści toczy się w czasie wielkich przemian w USA, w tym także podczas Wojny Secesyjnej. Można poczuć dynamikę tych zmian, na którą składają się historie i decyzje pojedynczych ludzi. Uważam, że bogactwo całościowej fabuły zostało postawione wyżej, niż dbałość o pojedyncze wątki, co powoduje, że powieść nie jest spójna. Niektóre obiecujące tematy szybko się urywają, inne zaś - są kontynuowane na podstawie powierzchownych motywacji.

Książka dobra, ocenę zaniża fatalny lektor! Miałam wrażenie, że Noah Gordon znacznie obniżył skrzydła po "Medicusie", ale to niestety kwestia lektora.

Medicus był suuuppper!
Dlatego (nauczony doświadczeniem),miałem obawy, jak wypadnie kontynuacja.
Niepotrzebnie.
Szaman trzyma poziom.
Oczywiście nie przebije pierwszej części.
Oczywiście czułem pewne braki, czasem zgrztałem zębami, ale zdecydowanie jestem na tak.
Jeśli miałbym szukać minusów, to pierwsze co przychodzi mi do głowy, to nasi główni bohaterowie-są praktycznie bez wad.
Dla niektórych wadą może być też długość powieści, ale dla mnie to plus.
Innych wad nie dostrzegam, za to plusów bez miarę!
Polecam!!!

Medicus był suuuppper!
Dlatego (nauczony doświadczeniem),miałem obawy, jak wypadnie kontynuacja.
Niepotrzebnie.
Szaman trzyma poziom.
Oczywiście nie przebije pierwszej części.

Powieść tak samo dobra jak Medicus, chociaż inne czasy i inna fabuła. Jak ktoś lubi historię Stanów, Indian to pozycja dla niego.
Historia rodziny Cole'ów, którego główny bohater Robert Cole musi uciekać ze Szkocji. Poznajemy jego historię i jego głuchego syna, który mino przeciwności losu postanawia zostać lekarzem. Ojciec i syn posiadają taki sam dar. Doskonałe tempo akcji, wpisane w XIX - to wieczną historię Stanów. POLECAM.

Myślałam , ze będzie tak dobra jak pierwsza cześć, ale może być , końcówka jednak nadrobiła całość

Akcja Szamana rozgrywa się kilkaset lat po wydarzeniach znanych z Medicusa, w XIX-wiecznej Ameryce Północnej. Jest to okres wzmożonej kolonizacji nowych terenów, wojen z Indianami, walczących o swoje terytorium i sporów o niewolnictwo, które ostatecznie doprowadzą do wojny secesyjnej. W książce śledzimy głównie losy dwóch postaci - Roberta J. Cole’a oraz jego syna, czyli tytułowego Szamana. Każdy z nich napotyka w swoim życiu trudności i będzie zmagał się z różnymi przeciwnościami losu. Szczególnie Szaman nie będzie miał łatwo w życiu, ze względu na swoją głuchotę, ale dzięki własnej determinacji oraz zaangażowaniu wielu osób, będzie w stanie normalnie funkcjonować i spełniać swoje marzenia.

Podobnie jak to było w Medicusie, Noah Gordon w Szamanie świetnie przedstawia losy postaci i ówczesne realia życia. Na oczach bohaterów powstają kolejne gospodarstwa, miasta i miasteczka. Toczą się spory o niewolnictwo a ludzie przemycają niewolników z południa na północ, ryzykując własną wolnością i życiem. Jednocześnie Indianie próbują odnaleźć się w nowej sytuacji, w której biali ludzie zagrabiają ich najlepsze tereny, a ich samych wysyłają do rezerwatów. W pewnym momencie część z nich ma dość i wstępuje na wojenną ścieżkę, co tylko pogłębia problem. Czasy, w jakich przyszło żyć rodzinie Cole'ów obfitują w wiele wydarzeń, które Noah Gordon znakomicie wplata w historię Robe'a oraz Szamana. Ta dwójka, jak i inne postacie są to bohaterowie z krwi i kości, poznajemy ich rozterki, wątpliwości, marzenia, obawy, radości i smutki. Nie sposób nie śledzić z uwagą ich losów. Szaman to również skarbnica wiedzy o ówczesnej medycynie, przeprowadzanych wtedy zabiegach i ograniczeniach w leczeniu, jak również o obyczajach, wierzeniach i historii Indian. Wszystkie te elementy tworzą razem powieść, do której lubię wracać i przeżywać po raz kolejny losy postaci.

Szaman to kolejna część historii o lekarskim rodzie Cole’ów, w której śledzimy losy Robe’a oraz jego syna, czyli tytułowego Szamana. Jest to bardzo interesująca historia, która mnie po raz kolejny mnie urzekła, z piękną i poruszającą historią, pełną bohaterów z krwi i kości.

I znów, masa ekstremalnie pozytywnych opinii i zachwytów nad kolejną powieścią z cyklu "Medicus" Noaha Gordona a tymczasem ja po lekturze "Szamana" już wiem, że odtąd moja droga z literaturą pisarza bezpowrotnie się rozchodzi.

Potomkowie bohatera pierwszej części w męskiej linii najwyraźniej dziedziczą oprócz szczególnego Daru "czytania w ciele ludzkim" - który to Dar, na dobrą sprawę, ma marginalne znaczenie w tej historii - również smykałkę do medycyny i oba imiona Rob J. Cóż, medycynę prawnukowie Medicusa po prostu wysysają z mlekiem matki... Los rzucił ich do Stanów Zjednoczonych XIX wieku a więc od strony tła historycznego jawi się "Szaman" jako literacki samograj i książka definitywnie w moim guście - Dziki Zachód, wojna secesyjna?... Co może pójść nie tak?

Otóż w zasadzie wszystko. "Szaman" jest w znaczącej części przewidywalną i ugrzecznioną (za wyjątkiem wyjątkowo niesmacznych scen erotycznych - odpychają nie tyle wulgarnością co dziwną kliniczną metaforyką - jakkolwiek to nie zabrzmi - jaką w tym zakresie operuje autor) do granic przyzwoitości powieścią. Główni bohaterowie (przedstawiciele dwóch pokoleń Robertów J. Cole'ów) - w przeciwieństwie do praszczura medycznego rodu - nie rozwijają się w ogóle, zawsze postępują słusznie, zawsze stoją po właściwiej stronie i są awatarami szeroko... a raczej wąsko rozumianej poprawności politycznej... Są po prostu mdli i jednowymiarowi.

Z pozytywów? Cóż, nie można odmówić autorowi tego, że najlepiej wypadają drobiazgowo oddane realia epoki, ze szczególnym wskazaniem na obrazowo i przekonująco poprowadzone wątki związane z ważkimi wydarzeniami wojny secesyjnej, w której nasi bohaterowie biorą aktywny udział.

A poza tym? "Szaman" to powieść męcząca i przegadana, nie wnosząca nawet namiastki emocjonujących wątków i ciekawych postaci, wzorem tych z pierwszej książki. Niestety, odradzam.

Tak samo dobra jak pierwsza część. Świetnie się przyswaja w audio. Czekam na taką samą wersję trzeciego tomu. Polecam.

• Audiobooki
  • Historyczne