Medicus z Saragossy

2000-01-01
1999-01-01
Barbara Korzon
medicus inkwizycja

Historia Jonasza Toledana, która łączy w sobie problemy mniejszości wyznaniowych w XV/XVI wiecznej Hiszpani. Jest to ważny głos w dyskusji odnośnie postawy ludzi względem wyznawanej wiary w obecności realnych zagrożeń. W szczególności książka ukazuje wpływ zagrożeń na formę sprawowanego kultu. Przedstawiono liczne możliwości ustosunkowania się do nowych, trudnych sytuacji, gdzie Inkwizycji towarzyszą chciwość i pycha.

Fajna powieść przygodowo-historyczno-kryminalna. Brakowało mi w niej tylko „Medicusa”, wątek medyczny został tu bardzo skąpo potraktowany, rozwija się dopiero po 2/3 książki. I nie jest to 3.część serii „Medicus”, tylko niezależna historia. Mimo wszystko 9/10, miło się czytało.

Mimo, że to był mój reread tej książki, po 6 latach od jej pierwszego przeczytania nie pamiętałam kompletnie nic. W związku z tym odkrywałam jakby tę książkę na nowo, wzbudziła we mnie dużo emocji, polały się też łzy. To piękna opowieść o życiu wygnańca, który szuka swojej drogi, a realia historyczne zostały tak oddane, że płynie się przez tę książkę nawet nie czując, że czytać się powieść historyczną.

Kolejna opowieść Noaha Gordona równie dynamiczna i ciekawa. I w niej także autor zręcznie połączył cechy powieści historycznej, przygodowej i powieści drogi. Tym razem poznajemy Hiszpanię z przełomu XV i XVI wieku, czasy Wielkiej Inkwizycji z płonącymi stosami, prześladowaniami Żydów i ich exodusem. Jonasz Toledano utracił wszystko, ukrywając swoje prawdziwe nazwisko oraz wiarę, przemierza Hiszpanię, by odkryć to, co da mu szczęście. W tle średniowiecznych katedr zmieniającego się państwa bohater szuka odpowiedzialnych za zabójstwo brata i pragnie rozwiązać zagadkę zaginionych relikwii. Ta podróż całkowicie zmienia jego życie, szykując wręcz niespodziankę, a my przy okazji przekonujemy się po raz kolejny, że „całe ludzkie życie to jedna wielka zmiana”. Polecam miłośnikom przygód z historią w tle.

Wspaniała książka, pełna przygód i perypetii bohatera. Kalejdoskop postaci i charakterów. Pokazana hipokryzja Kościoła i Świętej Inkwizycji, przemoc i tortury, płonące stosy w imię Boże a z drugiej strony rozpusta i przepych, zabijanie dla bogactwa . Polecam

Wymęczyła mnie ta lektura.
Przypomniałam sobie, dlaczego nie lubię powieści przygodowych. Nie umiałam nawet polubić bohatera, Jonasza, rzucanego przez los i jego gwałtowne rejterady w nowe miejsca, niczym worek kartofli na wozie dostawczym.
Przytłaczająca jest też ilość przemocy.
Można docenić współczesne czasy.
Nie oceniam, bo szybko o książce zapomnę.

Wymęczyła mnie ta lektura.
Przytłaczająca jest też ilość przemocy.
Można docenić współczesne czasy.
Nie oceniam, bo szybko o książce zapomnę.

Wszystko zaczęło się od tytułu i sugestii, jakoby "Medicus z Saragossy" był trzecim tomem znanego cyklu autora. Nie wierzcie we wszystko, co piszą na okładkach... Zerknęłam więc na oryginalny tytuł, który wiele wyjaśnia: "Ostatni Żyd".

Powieść opowiada losy Jonasza, syna złotnika z Toledo. Wszystko zaczyna się od zlecenia, który dostał jego ojciec na relikwiarz dla miejscowego klasztoru. Gotowe zamówienie miał dostarczyć starszy brat Jonasza, który został zamordowany i obrabowany. W tym czasie król Hiszpanii nakazał Żydom opuścić Hiszpanię w krótkim czasie lub przejść na jedyną słuszną wiarę: katolicyzm. W efekcie niefortunnych wydarzeń ojciec Jonasza zginął w pogromie, a sam chłopak został zupełnie sam w zakazanym kraju. Tak zaczęła się jego tułaczka po Hiszpanii i ucieczka przed Świętą Inkwizycją.

Nie ma tu wielkich pościgów, epickich scen walki czy super bohatera. Mamy za to snutą pięknym językiem historię młodego chłopaka rzuconego w szeroki świat. Razem z nim poznajemy Hiszpanię XVI w, przeżywamy wzloty i upadki, a ostatecznie szukamy swojego miejsca na świecie.

Dużym atutem jest tu piękny język, opisujący świat przedstawiony. Dzięki temu zatapiamy się w tej historii coraz bardziej ciekawi, jak to potoczą się losy Jonasza. Podobało mi się, jak autor opowiada o trudnym dojrzewaniu chłopaka, jego przemianom i jak z dziecka staje się mężczyzną. A wszystko to w wymalowanym pięknymi barwami okrutnym tle historycznym.

Świetna powieść historyczna dziejąca się około roku 1492. Były to mroczne czasy hiszpańskiej Inkwizycji. Główny bohater, Jonasz jest synem znanego złotnika z Toledo i jest Żydem. Książka przedstawia jego zawiłe dzieje po wprowadzeniu przez Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego – władcy Hiszpanii – edyktu nakazującego Żydom opuszczenie królestwa w krótkim czasie. Wtedy właśnie zaczyna się dramat i tułaczka głównego bohatera. Ze względu na swoje pochodzenie musi się ukrywać i staje przed ważnym dylematem wyrzeknięcia się swojej wiary. Książka w znakomity sposób pokazuje jak życie człowieka może być przewrotne. Historia rozpoczyna się od wątku kryminalnego związanego ze śmiercią brata Jonasza w Toledo. Dzięki perypetiom głównego bohatera dowiadujemy się wielu rzeczy dotyczących inkwizycji na terenie Hiszpanii i krajów sąsiadujących. Autor obrazuje nam co się działo w tym czasie z Żydami jak i z „przechrztami” czyli Żydami, którzy przeszli na chrześcijaństwo. Autor przedstawia także mroczne tajemnice i zepsucie w szeregach inkwizytorów. Pogromy Żydów wywoływane przez inkwizycje nie oszczędzały nikogo: młodych i starych, kobiety i mężczyzn a także dzieci. Cała podróż Jonasza kończy się w Saragossie gdzie odnajduje swoje powołanie.
Książka Noah Gordona jest dobrze napisana, skupia się ona na dorastaniu młodego chłopaka żydowskiego pochodzenia. Sam bohater musi walczyć z przeciwnościami i zachowuje swoja wiarę i tożsamość. Książka warta poświęconego czasu.

Wbrew temu, co widnieje na okładce audiobooka, Medicus z Saragossy nie jest trzecią częścią serii Medicus, a niezależną powieścią. Domyślam się powodów, dlaczego został dodany ten dopisek, co nie zmienia faktu, że jest on bardzo mylący. Szczególnie, że książka ta ma odmienny charakter niż cała trylogia Medicusa.

Bohaterem Medicusa z Saragossy jest młody chłopak, żydowskiego pochodzenia Jonasz Toledano, żyjący na przełomie XV i XVI wieku, w czasach pogromów żydowskich, paleniu ludzi na stosach i terroru Wielkiej Inkwizycji. Czasy w jakich przyszło mu żyć są bardzo niebezpieczne, szczególnie dla Żydów. W książce śledzimy jego burzliwe losy, ciągłą tułaczkę, podejmowanie się co chwila nowych zajęć, aż w końcu naukę u medyka z Saragossy. Nawet, kiedy bohater nie czuje na swoim karku oddechu Inkwizycji, nigdy nie wie, czy napotkana osoba nie doniesie do niego i nie spotka go ten sam los, co wielu jego pobratymców. W książce nie brakuje zwrotów akcji, nieustannie coś się dzieje i nie ma powodów do nudy.

Medicus z Saragossy to powieść skupiona na losach i dorastaniu głównego bohatera, ale również na przedstawieniu Hiszpanii z przełomu XV i XVI wieku, paleniu na stosach i strachu przed Inkwizycją. Jest to zatem w dużej mierze powieść o walce z przeciwnościami losu i o zachowanie własnej wiary oraz tożsamości. Wątki medyczne pojawiają się praktycznie pod koniec książki, w ostatniej z siedmiu części, dlatego osoby, które wcześniej wysłuchały dwóch tomów trylogii Medicus, mogą być Medicusem z Saragossy zawiedzione.

Medicus z Saragossy to dobrze napisana książka, opisująca losy młodego chłopaka żydowskiego pochodzenia, żyjącego w Hiszpanii na przełomie XV i XVI wieku, który pomimo przeciwności losu zostaje lekarzem. Czasy, w których żyje są bardzo trudne i ciężkie, szczególnie dla Żydów, którzy są obiektem prześladowań ze strony Inkwizycji.

Bohaterem Medicusa z Saragossy jest młody chłopak,...

Jak zwykle godna uwagi pozycja spod pióra Noah Gordona, jakkolwiek zupełnie inna od poprzednich 2 części, mniej medyczna, bardziej obyczajowo-historyczno-kryminalna

• Powieść historyczna
  • Historyczne