Ostatni Koń Pompei

Seria: Meridian
Wydawnictwo: Pogranicze

Przez Londyn, który znamy z Powiększenia Antonioniego, snuje się melancholijny Słowak na urlopie od demoludowej realności. Umie dostrzegać rzeczy, jak nikt ich wcześniej nie widział. Spełnia się w czystej radości patrzenia. Jest wzrokowcem, nie szuka tekstów, lecz zjawisk, których jeszcze nie zapisano, które stworzyła sama rzeczywistość. To świat słów buduje wokół niego labirynt. Jest więc spóźnionym modernistą w świecie, który staje się postmodernistyczny.

Mario | 2017-09-21

Wydawnictwu Pogranicze za serię Meridian jestem niezmiennie i głęboko wdzięczny. Jak oni to robią, że udaje im się wydawać rzeczy tak świetne i tak niszowe? Zarobić się na tym nie da, proszę popatrzeć na ilość czytelników książek z tej serii na lc, a oni nie ustają w pracy i dzięki temu dostajemy klejnociki z pierwszych miejsc list niebestsellerów (worstsellerów?), które ja cenię zawsze najwyżej.
Pavel Vilikovský to postać w Słowacji znana i uznana, nawet w Polsce mamy już jego cztery książki, i - mam nadzieję - więcej niż czterech jego czytelników. Pisarstwo to zdecydowanie postmodernistyczne, tekst bywa powieścią, bywa też gawędą, esejem, quasi-dziennikiem, próżno tu szukać wyraźnego początku i końca - a ja bardzo się lubuję w takim pisaniu, w takim swobodnym przepływie myśli, jak w rozmowie z kolegą inteligentem gdzieś w barze na przedmieściu, dobrze po północy.
A o czym jest ta książka? Opisowi na okładce, urokliwemu zresztą, można wierzyć, ja jednak dodam jeszcze i to -...

Tomasz Hd | 2013-10-30
Przeczytana: 25 stycznia 2014