Ojciec Chrzestny

Okładka książki Ojciec Chrzestny Mario Puzo
Okładka książki Ojciec Chrzestny
Mario Puzo Wydawnictwo: Cykl: Ojciec Chrzestny (tom 1) Ekranizacje: Ojciec chrzestny (1972) literatura piękna
Ojciec Chrzestny (tom 1)
The Godfather
2002-01-01
1991-01-01
83-07-00060-2
Bronisław Zieliński
Ekranizacje:
Ojciec chrzestny (1972)
literatura współczesna literatura amerykańska XX wiek mafia ojciec rodzina

Nikomu nie trzeba przedstawiać tej powieści. Bowiem, bez względu na to czy czytało się ją osobiście czy też nie, jej tytuł rozbrzmiewa za każdym razem, gdy mówimy o mafijnym świecie. Pozycja ta to arcydzieło i jest to słowo, które wyczerpuje wszelkie przymiotniki. Wyszukany język, doskonale przemyślana fabuła i napisane postacie oraz te intrygi czynią z tej książki pozycję, od której nie sposób się odciągnąć.

Mario Puzo opowiada tą historię w wyjątkowy sposób. Czułem się jakbym rozmawiał z charyzmatycznym wujkiem przy cygarze, siedząc z nim w fotelach na imprezie rodzinnej. Lekkość przesłania tematów czasami bardzo poważnych zasługuje tutaj na dodatkowy aplauz. Książka opowiada o świecie przepełnionym brutalnością, bezwzględnością i świętymi zasadami, których wszyscy się trzymają. Niemoralne czyny znajdują usprawiedliwienie w wadliwościach systemu, wątpliwej funkcji uczciwości wśród "normalnych" ludzi. Czasami człowiek aż zadaje sobie pytanie "czy aby na pewno ten Vito Corleone jest takim potworem?".

Nie sposób jest wejść w czytelniczy świat bez sięgnięcia po tą pozycję, która na spokojnie może stanąć na podium najwspanialszych utworów XX wieku. Na koniec zostawię cytat, który towarzyszy mi do dziś i będzie przez bardzo długi czas.

"A jednak, myślał, jeżeli będę mógł umrzeć, mówiąc: "Życie jest takie piękne", to nic poza tym nie jest istotne. Jeżeli potrafię na tyle w siebie wierzyć, to nic innego nie ma znaczenia".

Polecam :)

Polecam :)

To nie książka, to arcydzieło. Żałuję, że tak późno po nią sięgnęłam.

To nie książka, to arcydzieło. Żałuję, że tak późno po nią sięgnęłam.

Przeczytałem pierwszą część trylogii przed obejrzeniem jej wspaniałej filmowej adaptacji. Styl pisania bardzo ułatwia czytanie. Książka jest bardzo spójna i ciekawa, pokazuje czytelnikowi relacje rodzinne pełne wzlotów i upadków, oraz świat pełen przestępczości. Pojawiają się liczne retrospekcje i wspomnienia, ale całość jest utrzymana w chronologicznym porządku. Polecam przeczytać ją przed seansem ekranowym. Choć muszę przyznać, że wersja wyreżyserowana przez Francisa Ford Coppola jest wierną ekranizacją książki.

Książka wciągająca, jednak zakończenie nie było takie, jakbym tego oczekiwał.

Książka wciągająca, jednak zakończenie nie było takie, jakbym tego oczekiwał.

Klasyka, fajnie, że autor skupią się na każdej postaci i przybliża jej historie. Ciekawy jest wątek Lucy Mancini. W sumie jak na tamte czasy, sprawy kobiece były raczej tematem tabu.
Ciekawie przedstawiona manipulacja. Nie grozi wprost, ale sytuacje i dzialania na jego polecenie, wskazują, że wie jak wynac na dezyje innych osob. Ciekawe co przyniesie druga część. Filmu nie oglądałam więc nie wiem czego spodziewać się.

Jednym słowem: Arcydzieło.
W kilku: Mimo, że historia i postacie są stwożeni to świat jaki opisuję autor faktycznie istniał i chyba to twoży magie ponadczasową całej serii. Można ją czytać setki razy w różnym wieku i za każdym razem odrywać coś nowego.
PS. Bardzo polecam audiobooka. Rewelacyjna produkcja z szatą muzyczną i genialnymi aktorami (każda postać ma swoją obsadę).

Jednym słowem: Arcydzieło.

Ojciec Chrzestny Coppoli jest rewelacyjnym,kultowym filmem. Natomiast powieść Mario Puzo stoi moim zdaniem jeszcze wyżej-arcydzieło.

Absolutna klasyka, absolutny must-read. Pamiętam, że czytałam z wypiekami na twarzy i gęsią skórką na całym ciele. Kocham!

Mistrzostwo w kazdym calu!

Mistrzostwo w kazdym calu!

• Klasyka