Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Ojciec Chrzestny

Tłumaczenie: Bronisław Zieliński
Cykl: Ojciec Chrzestny (tom 1)
8,7 (19147 ocen i 1238 opinii) Zobacz oceny
5 861
6 283
3 815
2 323
The Godfather
83-07-00060-2

"Ojciec Chrzestny" to jedna z największych powieści XX wieku, sprzedana w ponad 20milionach egzemplarzy, wsławiona obsypanym Oscarami filmem Francisca Forda Coppoli z genialną rolą tytułową Marlona Brand

Monika | 2013-09-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 16 września 2013

Jestem chyba jedną z niewielu osób, która nie oglądała filmu "Ojciec chrzestny". Tym większą niewiadomą i niespodzianką było dla mnie zagłębienie się w tę nietuzinkową powieść.
Spodziewałam się ciężkiej i ostrej książki o mafii. O braku zasad i spadających głowach.
Książka okazała się wcale nie ciężka, choć czasem ostra. Głowy spadały, ale niemal wyłącznie z karków nielojalnych osób.
Dla mnie jest to przepiękna powieść o zasadach, które w dzisiejszym świecie często niewiele znaczą.
Polecam wszystkim.

Paco | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, MARIO PUZO
Przeczytana: 16 lipca 2016

Taka miłość zdarza się tylko raz.
W zwariowanym gąszczu doczesności.
Każdy z nas, ma życiu szansę, na ten jeden, jedyny, świetlisty strzał.
Mężczyzna strzela, by mieć syna.
Myśliwy – poroże – jakiego świat nie widział.
Noc – ciemność, choć oko wykol.
Pani Zima – cerę białą jak śnieg, włosy czarne jak heban.
Puzo trafił ,,Ojca Chrzestnego,,.
I na nic się zdadzą lamenty aspirantów, naśladowców, pretendentów.
Chrzestny rozstawił ich po kątach. Narzucił swoją wolę. Zrobił uprzejmość, jak to chrzestni w zwyczaju mają i udzielił aprobaty na rozpowszechnienie magnum opus niniejszego. Tak jak kamień filozoficzny wyraził onegdaj zgodę, by odkryć go w alchemicznym procesie. I tak jak Kolumb Amerykę ukazał, jak Magellan Świat okrążył i jak Dias Bartolomeu Przylądek opłynął, tak Puzo z Ojcem na piedestale stanęli.
I stoją do dziś. Ramię w ramię.
A że se chłopaki od czasu do czasu postrzelają ?
Toć nawet Amor bez bełtów, kariery by nie zrobił.

Gosia | 2016-03-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 20 marca 2016

Mario Puzo i jego słynna powieść gangsterska.
Autor ten już wcześniej zachwycił mnie swoim plastycznym stylem pisania, jego powieści są jak gotowy scenariusz filmu.
Mafia widziana z zewnątrz i od środka. Ale to nie tylko powieść o mafii i gangsterach. Nie tylko świetna analiza struktur mafinych i sposobów jej działania. To przede wszystkim powieść o ludziach, o rodzinie, władzy i pieniądzach, o szacunku, miłości, honorze i zemście. Te wartości sprawiają, że gangsterzy pomimo swych zbrodni uzyskują ludzkie oblicze. Mafijne wymuszenia są dla nich sposobem wybicia się na lepszy poziom życia. Dla swoich dzieci chcą już innej przyszłości.
Najlepsze jest to, że pomimo postępowania członków mafii, ich zbrodni, postrzegamy ich jako bohaterów pozytywnych.
Ten głębszy wymiar pozwala uznać tę książkę za jedną z lepszych powieści wszechczasów.

Bykovsky | 2012-10-20
Przeczytana: październik 2012

Najlepsza książka w moim życiu.
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób, które uwielbiają czytać.
Tym bardziej każdy facet powinien ją przeczytać.

Zawarte są w niej ponadczasowe wartości, jak szacunek, miłość, przyjaźń, rodzina, szczerość - czego na próżno można szukać w dzisiejszych dniach.

Fenomenem jest również to, iż Mario Puzo pisał tę książkę ponoć w pospiechu, ze względu na kiepską sytuację finansową.

macias | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 05 maja 2014

Co ja mogę napisać...? W zasadzie o "Ojcu Chrzestnym" wszystko już zostało powiedziane i ciężko dodać cokolwiek odkrywczego. Genialna powieść o rodzinie, przyjaźni, zaufaniu, oddaniu, lojalności, miłości, ale również o towarzyszących tym wszystkim wartościom: zdradzie, zemście, nienawiści i "interesach". Jest w niej zawartych tyle ponadczasowych mądrości, że każdy powinien przeczytać ją przynajmniej raz w życiu. Bardzo rzadko daję tutaj maksymalną ocenę, ale tym razem czynię to bez cienia wątpliwości. ARCYDZIEŁO!
Audiobook również doskonale zrealizowany ze świetnym Januszem Gajosem w roli Dona Vito Corleone.

Jednak są takie pozycje „nie do odrzucenia”, a „Ojciec Chrzestny” na pewno się do nich wlicza.

„Człowiek ma tylko jedno przeznaczenie.”

Mafia, mafia i jeszcze raz mafia! Dla jednych szacunek i respekt, dla innych postrach – tym właśnie jest gangsterska organizacja, która rządzi tym światem.
Sprawy, które wydają się nie do załatwienia, ojciec Chrzestny załatwia jednym mrugnięciem oka. Pamiętajcie o tym.
Słowo Vita Corleone jest słowem świętym. Dlatego gdy odmawia wkręcenia się w sieci narkotyków, Rodziny wraz z Sollozzo nie są zadowolone i postanawiają przez głupią wpadkę Sonny'ego (najstarszego syna) zabić Ojca Chrzestnego. Jednak stary byk się dobrze trzyma, a tamci swoje głupstwa przypłacą życiem, tylko czy najmłodszy syn – zbuntowany, bohater wojenny – będzie znowu chciał być synem swego ojca i powrócić do Rodziny? I czy jej pomoże?

„Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia.”

Kilka lat temu zabrałam się za czytanie „Ojca Chrzestnego”, ale jakoś nie umiałam przez niego...

Dzieło geniusza. Tylko tak można określić "Ojca chrzestnego". Ta powieść jest niesamowita, porażająca swoją doskonałością. Mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w życiu. Jestem pod ogromnym wrażeniem kunsztu pisarskiego Maria Puzo. Odsłonił przed czytelnikiem tajemnice działania Mafii. Zbrodnia, zemsta, miłość mieszająca się z nienawiścią. Niesamowite jest to, jak autor potrafi manipulować czytelnikiem. Bohaterowie tej powieści nie są bohaterami pozytywnymi, powiedzmy sobie szczerze. Dla obiektywnego obserwatora mogą być wręcz okrutnymi zwyrodnialcami. Ale czytając tę książkę, czytelnik podświadomie nienawidzi wrogów Rodziny Corleone'ów, ubolewa nad ich nieszczęściami i kibicuje im w wykańczaniu swoich wrogów. Każda postać ma wiele twarzy, targają nią sprzeczne emocje. Każdy ma swoją niesamowitą historię i to jest to, za co tak podziwiam Maria Puzo. Potrafił skonstruować tak skomplikowany świat.
Książka jest długa i zawiera...

Lilian | 2015-02-01

Czy to możliwe, że jestem zafascynowana osobami z mafii, prawami, którymi rządzi się rodzina Corleone ? Książkę wręcz pochłaniałam, nie mogłam się oderwać (może z wyjątkiem opowieści o początkach mafijnych Vita). W tej organizacji wszystko musi funkcjonować jak w najlepszym zegarku, ale rodzina, duma, honor to są wartości, na których jest wszystko oparte. Jeśli jesteś lojalny wobec Ojca chrzestnego on też zaopiekuje się Tobą i pomoże w każdym momencie. Jeśli jednak go zdradzisz … słowa „litość” nigdy nie poznasz ….

jatymyoni | 2015-05-02
Przeczytana: kwiecień 2015

Książka o której wszystko już napisano i prawie każdy obejrzał przynajmniej raz film. Potraktowałam ją jako lekturę, którą powinno się przeczytać i nie żałuję. Książka jest napisana genialnie i wciąga. Inaczej się jej słucha po obejrzeniu parokrotnym filmu, szuka się niuansów. Słuchając jej, widziałam sceny z filmu. Odstępstwem był jeden bohater, bo ja widziałam Franka Sinatrę. Doceniłam też kunszt ekranizacji tej powieści.
Nie chciałabym żyć w świecie „ojców chrzestnym”, w świecie brutalnym, gdzie liczy się tylko kasa i władza i nie ma przebaczenia. W świecie całkowitego podporządkowania się jednostce, która decyduje o całym naszym życiu i śmierci. Pokazuje ile jest człowiek zdolny poświęcić, aby żyć dostatnio, zrzekając się wolności i moralności.

beata | 2016-03-15
Przeczytana: 15 marca 2016

„Są rzeczy, które trzeba zrobić, i robi się je, ale nigdy o nich nie mówi. Nie próbuje się ich usprawiedliwiać. Są nie do usprawiedliwienia. Po prostu się je robi. A potem o nich zapomina.”

To moje pierwsze spotkanie z „Ojcem Chrzestnym”. Książki nigdy nie czytałam. Na filmie zatrzymywałam na chwilę wzrok, jeśli na ekranie pojawiał się Brando. Klasyka gatunku. Świat mafii. Może dlatego niekoniecznie ciągnęło mnie do lektury?

Nigdy nie myślałam, że można żałować, że nie przeczytało się jakiejś książki wcześniej. Teraz wiem, że można. I żal jest wprost proporcjonalny do czasu, który upłynął od momentu, w którym mogłam ją przeczytać ze zrozumieniem:).

A poza tym?

Książka napisana bardzo sprawnie. Niezwykle obrazowy język, trzymająca w napięciu akcja, wspaniale wykreowani bohaterowie, smaczki historyczno-kulturowe, a przede wszystkim, hm, całkiem inne rozumienie świata, które pociąga i oczarowuje prostotą zasad, wiernością i oddaniem swojej społeczności, roztaczaniem opieki nad...