Ojciec Chrzestny

Tłumaczenie: Bronisław Zieliński
Cykl: Ojciec chrzestny (tom 1)
2 898
3 509
1 988
1 529
The Godfather
83-07-00060-2

Inne wydania

"Ojciec Chrzestny" to jedna z największych powieści XX wieku, sprzedana w ponad 20milionach egzemplarzy, wsławiona obsypanym Oscarami filmem Francisca Forda Coppoli z genialną rolą tytułową Marlona Brand

Monika | 2013-09-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 16 września 2013

Jestem chyba jedną z niewielu osób, która nie oglądała filmu "Ojciec chrzestny". Tym większą niewiadomą i niespodzianką było dla mnie zagłębienie się w tę nietuzinkową powieść.
Spodziewałam się ciężkiej i ostrej książki o mafii. O braku zasad i spadających głowach.
Książka okazała się wcale nie ciężka, choć czasem ostra. Głowy spadały, ale niemal wyłącznie z karków nielojalnych osób.
Dla mnie jest to przepiękna powieść o zasadach, które w dzisiejszym świecie często niewiele znaczą.
Polecam wszystkim.

Paco | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, MARIO PUZO
Przeczytana: 16 lipca 2016

Taka miłość zdarza się tylko raz.
W zwariowanym gąszczu doczesności.
Każdy z nas, ma życiu szansę, na ten jeden, jedyny, świetlisty strzał.
Mężczyzna strzela, by mieć syna.
Myśliwy – poroże – jakiego świat nie widział.
Noc – ciemność, choć oko wykol.
Pani Zima – cerę białą jak śnieg, włosy czarne jak heban.
Puzo trafił ,,Ojca Chrzestnego,,.
I na nic się zdadzą lamenty aspirantów, naśladowców, pretendentów.
Chrzestny rozstawił ich po kątach. Narzucił swoją wolę. Zrobił uprzejmość, jak to chrzestni w zwyczaju mają i udzielił aprobaty na rozpowszechnienie magnum opus niniejszego. Tak jak kamień filozoficzny wyraził onegdaj zgodę, by odkryć go w alchemicznym procesie. I tak jak Kolumb Amerykę ukazał, jak Magellan Świat okrążył i jak Dias Bartolomeu Przylądek opłynął, tak Puzo z Ojcem na piedestale stanęli.
I stoją do dziś. Ramię w ramię.
A że se chłopaki od czasu do czasu postrzelają ?
Toć nawet Amor bez bełtów, kariery by nie zrobił.

Gosia | 2016-03-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 20 marca 2016

Mario Puzo i jego słynna powieść gangsterska.
Autor ten już wcześniej zachwycił mnie swoim plastycznym stylem pisania, jego powieści są jak gotowy scenariusz filmu.
Mafia widziana z zewnątrz i od środka. Ale to nie tylko powieść o mafii i gangsterach. Nie tylko świetna analiza struktur mafinych i sposobów jej działania. To przede wszystkim powieść o ludziach, o rodzinie, władzy i pieniądzach, o szacunku, miłości, honorze i zemście. Te wartości sprawiają, że gangsterzy pomimo swych zbrodni uzyskują ludzkie oblicze. Mafijne wymuszenia są dla nich sposobem wybicia się na lepszy poziom życia. Dla swoich dzieci chcą już innej przyszłości.
Najlepsze jest to, że pomimo postępowania członków mafii, ich zbrodni, postrzegamy ich jako bohaterów pozytywnych.
Ten głębszy wymiar pozwala uznać tę książkę za jedną z lepszych powieści wszechczasów.

Bykovsky | 2012-10-20
Przeczytana: październik 2012

Najlepsza książka w moim życiu.
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób, które uwielbiają czytać.
Tym bardziej każdy facet powinien ją przeczytać.

Zawarte są w niej ponadczasowe wartości, jak szacunek, miłość, przyjaźń, rodzina, szczerość - czego na próżno można szukać w dzisiejszych dniach.

Fenomenem jest również to, iż Mario Puzo pisał tę książkę ponoć w pospiechu, ze względu na kiepską sytuację finansową.

Jednak są takie pozycje „nie do odrzucenia”, a „Ojciec Chrzestny” na pewno się do nich wlicza.

„Człowiek ma tylko jedno przeznaczenie.”

Mafia, mafia i jeszcze raz mafia! Dla jednych szacunek i respekt, dla innych postrach – tym właśnie jest gangsterska organizacja, która rządzi tym światem.
Sprawy, które wydają się nie do załatwienia, ojciec Chrzestny załatwia jednym mrugnięciem oka. Pamiętajcie o tym.
Słowo Vita Corleone jest słowem świętym. Dlatego gdy odmawia wkręcenia się w sieci narkotyków, Rodziny wraz z Sollozzo nie są zadowolone i postanawiają przez głupią wpadkę Sonny'ego (najstarszego syna) zabić Ojca Chrzestnego. Jednak stary byk się dobrze trzyma, a tamci swoje głupstwa przypłacą życiem, tylko czy najmłodszy syn – zbuntowany, bohater wojenny – będzie znowu chciał być synem swego ojca i powrócić do Rodziny? I czy jej pomoże?

„Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia.”

Kilka lat temu zabrałam się za czytanie „Ojca Chrzestnego”, ale jakoś nie umiałam przez niego...

macias | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 05 maja 2014

Co ja mogę napisać...? W zasadzie o "Ojcu Chrzestnym" wszystko już zostało powiedziane i ciężko dodać cokolwiek odkrywczego. Genialna powieść o rodzinie, przyjaźni, zaufaniu, oddaniu, lojalności, miłości, ale również o towarzyszących tym wszystkim wartościom: zdradzie, zemście, nienawiści i "interesach". Jest w niej zawartych tyle ponadczasowych mądrości, że każdy powinien przeczytać ją przynajmniej raz w życiu. Bardzo rzadko daję tutaj maksymalną ocenę, ale tym razem czynię to bez cienia wątpliwości. ARCYDZIEŁO!
Audiobook również doskonale zrealizowany ze świetnym Januszem Gajosem w roli Dona Vito Corleone.

Sylwia Sekret | 2011-12-21
Przeczytana: 25 grudnia 2011

PROPOZYCJA NIE DO ODRZUCENIA
Nie znam swojego ojca chrzestnego. Wiem z opowieści, że widziałam go raz w życiu i przyniósł mi różowe meble dla lalek. Meble miałam długi czas i pamiętam jak wyglądają. Jego nie.
Zupełnie inaczej sprawa ma się z "Ojcem Chrzestnym", którego na pewno zapamiętam.Podeszłam do tej książki ochoczo, ale i z przeświadczeniem, że będzie to lektura ciężka, wymagająca i zajmie mi naprawdę dużo czasu. Moje zdziwienie było widoczne już po dwudziestu kilku stronach, które przeczytałam w mgnieniu oka. Pomimo ciężkiego tematu, trudnych sytuacji i spraw, do których nie da się podejść jak do powszednich, autor posługuje się językiem niebywale lekkim i zachęcającym.
Mario Puzo na kartach swojej powieści przedstawia Rodzinę Corleone, która do milutkich nie należy. W każdej z dziewięciu ksiąg znajdziemy ciała zamordowanych, pobitych czy choćby drżących ze strachu. I najbardziej podniecające w tej książce jest to, że autor "Sycylijczyka" przedstawił mafijną Rodzinę w taki...

Kiwi_Agnik | 2015-03-17
Przeczytana: 17 marca 2015

Klasyka gatunku. Fascynujący gangsterski świat, w którym za błędy słono się płaci.

Genialna fabuła, inteligentny i błyskotliwy język, bardzo dobre zarysy postaci i ich odpowiednio przypisana do roli charakterystyka, oraz niepowtarzalny klimat.

"Ojciec Chrzestny" - to opowieść, w której prym dzierży władza i szacunek, pieniądze i stalowe zasady oraz lojalność i sprawiedliwość.

Cofająca się akcja - opisująca najpierw skutek, a potem przyczynę - wymaga od czytelnika maksymalnego skupienia się na treści, przez co powieść sprawia wrażenie chaotycznej i nierównej, ale to kwestia gustu i ten drobny mankament jest bez znaczenia.

Marcin B | 2013-09-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Arcydzieło przez duże "A" !! Apeluje by włączyć je do kanonu lektur szkolnych zamiast np. "Naszej szkapy". Bardzo dobrze zrobiłem, zabierając się wpierw za "Rodzinę Corleone", gdyż czytając "Ojca Chrzestnego" wiedziałem juz o przeszłości rodziny, o cechach jakimi odznaczają się poszczególnie bohaterowie i tak jakoś ogólnie dzięki temu bardziej się zżyłem z nimi i ich problemami.

Książka opowiada o kolejnej wojnie, ktora bedzie czekała rodzinę Corleone, z tym, że tym razem pójdzie o narkotyki. Główna postacią staje się Michael Corleone, ktory nigdy styczności z ojcowskim biznesem mieć nie chciał. Bardzo mi sie podobała jego wewnętrzna, stopniowa przemiana - od bohatera wojennego, człowieka rodzinnego, ciepłego do bezwzględnego gangstera, który staje się identyczny jak ojciec. Honor i wewnętrzne poczucie sprawiedliwości czynią z niego bezwzględnego "dona", który potrafi zamordować własnego członka rodziny (Carla) i najbliższego przyjaciela (Tessia), by zadośćuczynić ich zdradzie....

Lilian | 2015-02-01

Czy to możliwe, że jestem zafascynowana osobami z mafii, prawami, którymi rządzi się rodzina Corleone ? Książkę wręcz pochłaniałam, nie mogłam się oderwać (może z wyjątkiem opowieści o początkach mafijnych Vita). W tej organizacji wszystko musi funkcjonować jak w najlepszym zegarku, ale rodzina, duma, honor to są wartości, na których jest wszystko oparte. Jeśli jesteś lojalny wobec Ojca chrzestnego on też zaopiekuje się Tobą i pomoże w każdym momencie. Jeśli jednak go zdradzisz … słowa „litość” nigdy nie poznasz ….

Książki, których nie przeczytaliśmy

Wiemy, że w serwisie w większości znajdują się Czytelnicy przez duże „C”, którzy czytają kilkadziesiąt lub więcej tytułów rocznie, potrafią o literaturze rozmawiać godzinami i zawsze mają w torbie jakąś książkę lub czytnik, a na ich półce Przeczytane znajdują się najważniejsze pozycji z literatury światowej i polskiej. Ale czy zawsze jest to stan zgodny z prawdą?

Czytamy w weekend

Wiosna w tym roku się ociąga. Za oknem zimno i wieje, i często jeszcze pada. Jeśli ktoś nie musi w weekend wychodzić z domu, to niech nie wychodzi - tylko zaszyje się pod kocem lub kołdrą, z kubkiem gorącej herbaty, kawy lub innego napoju i odda się przyjemnej lekturze!