Straszydła na co dzień

Tłumaczenie: Dorota Dobrew
Seria: Literatura czeska
Wydawnictwo: Atut
Bubaci pro vsedni den

Książka ukazała się w Czechosłowacji w 1961 roku i natychmiast stała się bestsellerem, kultową książką lat sześćdziesiątych, biblią kontestatorów i prawdopodobnie najsławniejszą pozycją w dorobku autora. Krytyka okrzyknęła, że Karel Michal swoją bezwstydną oryginalnością i oryginalną bezwstydnością wniósł świeży powiew do literatury humorystyczno-satyrycznej...

Mario | 2017-07-05

Oto opowiadania w zawoalowanej formie wyszydzające siermiężny środkowoeuropejski komunizm, wiekowe już, i że świata dziś, na szczęście, nieistniejącego, spodziewałem się zatem ramoty, ciekawostki historyczno-literackiej, i myliłem się, ku memu wielkiemu zadowoleniu. Na pierwszy rzut oka teksty te przypominają wątpliwej jakości satyrę drukowaną za komuny w pismach satyrze poświęconych (czy ktoś pamięta Karuzelę, Szpilki lub czeskiego Dikobraza?), lecz uważna lektura odkrywa przed czytelnikiem subtelniejsze pokłady, np. gry z cenzurą, przemycania prawdy o szarej rzeczywistości, ale także, jeszcze głębiej, uniwersalnych prawd o ludziach, którzy przecież są, jacy są, niezależnie od ustroju i rządzącej ideologii. Dobrze jest wracać do przeszłości, do innych sposobów pisania, obrazowania, a nawet czytania, to poszerza nam nasz dzisiejszy świat.

almos | 2013-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Bardzo miła książka o duchach i innych dziwnych zjawiskach czytana b.dobrze przez naszych czołowych aktorów-lektorów: Krzysztofa Gosztyłę, Krzysztofa Globisza, Jerzego Stuhra, Jana Peszka i innych. Punktem wyjścia jest zwyczajna sytuacja, w której dzieje się coś niezwykłego: pojawia się duch, czy inny skrzat no i się zaczyna. Słucha się tego z wielką przyjemnością i często człek wybucha śmiechem. Na końcu wdowa po autorze pisze, że porównywano to dzieło do Haszka. To chyba pewna przesada. Haszek to literatura ponadczasowa, tutaj mamy tylko sympatyczne humoreski których poziom podnoszą świetne interpretacje naszych wybitnych aktorów.

kouba | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Są opowiadania lepsze, są gorsze, ale wszystkie w oparach czeskiego absurdu. Moim faworytem "Martwy kot" w interpretacji Mariana Opani.

magdawu | 2012-12-14

Bardzo przyjemne opowiadania, które łączy motyw prawdy i jej postrzegania. Dobrze się czyta, zwłaszcza, jeśli się lubi czeski humor. Wg mnie najlepsze jest opowiadanie o martwym kocie;) Wydaje się śmieszne na początku, ale po głębszym zastanowieniu stwierdzam, że los martwego kota wcale nie jest wesoły... Szkoda, że twórczość tego autora nie jest rozpowszechniona w Polsce.

Calamitas | 2014-09-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Thesaurus

Gorąco polecam!!! Krótkie przezabawne opowiadania przesycone niebanalnym humorem. Tu sytuacje nieprawdopodobne przesiąknięte są absurdalną atmosferą. Nie straszy, wbrew tytułowi, a śmieszy. Po prostu czeski film:)

Michał Kulik | 2013-06-16
Przeczytana: 2012 rok

Opowiadania dziwne, zabawne, ale dające do myślenia. Jeden z dwóch e-booków, które dotychczas przesłuchałem - aktorzy wykonali dobrą robotę, słucha się bardzo przyjemnie.

Jagudjagut | 2018-08-12
tomthemodel | 2018-08-07