Straszydła na co dzień

Okładka książki Straszydła na co dzień Karel Michal
Okładka książki Straszydła na co dzień
Karel Michal Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT literatura piękna
Bubaci pro vsedni den
Oficyna Wydawnicza ATUT
2008-01-01
2008-01-01
Dorota Dobrew
powieść czeska literatura czeska 1945

Okładka książki Literatura na świecie nr 7/1997 (312) Jarosław Anders, Paul Celan, Danuta Ćirlić-Straszyńska, Ota Filip, Viktor Fischl, Hans-Georg Gadamer, Miroslav Holub, Egon Hostovský, Bohumil Hrabal, Karel Michal, Jiří Kolář, Grażyna Kwiecińska, Adam Lipszyc, Arnošt Lustig, Zbigniew Machej, Michał Paweł Markowski, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Wacław Sadkowski, Gershom Scholem, Josef Škvorecký, Józef Waczków
Literatura na ... Jarosław Anders, Pa...

Przeczytałam bo cienka i pomimo, że móĵ egzemplarz miał rozmazane litery (chyba , ze to pomysł na powrót do klimatu lat 60tych). Niezrozumiałam. Nie poczułam nic.

2091

"Straszydła na co dzień" wydane przez @dowodynaistnienie w przekładzie Doroty Dobrew to zbiór siedmiu sympatycznych opowiadań napisanych z niezwykłą swobodą i humorem. Te wydane 60 lat temu utwory nie tracą na aktualności, nadal zachwycają świeżością i uniwersalizmem.
Karel Michal (właśc. Pavel Buksa) tworzy katalog niesamowitych postaci: od człowieka zamieniającego się w niedźwiedzia, przez białą damę po morderczego krasnala. W życie bohaterów straszydła wkraczają niespodziewanie, ale ich pojawienie przyjmujemy jako coś naturalnego.
Zjawiają się w spokojnym i uporządkowanym życiu i wprowadzają odrobinę chaosu, przynoszą zmianę. Co ciekawe, często ich pojawienie jest dla bohaterów użyteczne, stwory można wykorzystać do własnych celów. I to jest ten moment, który chyba najbardziej chwyta za serce, bo w większości przypadków straszydła są przez człowieka wykorzystywane. A kiedy spełnią swoją rolę lub ich działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów są bezwzględnie porzucane. Tak dzieje się na przykład  w mojej ulubionej "Balladzie o Poddaszniku". W pewnym momencie okazuje się, że te fantastyczne stworzenia budzą w nas większą sympatię i litość niż ludzie. W tym absurdalnym świecie strachy obnażają pewne mechanizmy, stają się szczeliną rzeczywistości. Karel Michal demistyfikuje negatywne zachowania, biurokrację, uwikłanie w system, pokazuje nasze lęki, pragnienia i negatywne cechy naszego charakteru.
Opowiadania Karela Michala przynoszą dość przykrą konstatację. Okazuje się bowiem, że dużo łatwiej nam zaakceptować lęki ukryte pod postacią czegoś irracjonalnego. Boimy się, czegoś co jest w swojej formie nieludzkie, nierealne a tak naprawdę największy strach powinniśmy odczuwać przed drugim człowiekiem i tym, jaką krzywdę może nam wyrządzić.

Polecam "Straszydła na co dzień", bo spod tych na pozór groteskowych i zabawnych opowiadań o dziwacznych stworach wypływa smutna opowieść o świecie ludzi.
Polecam Wam również rozdział "Czytanie ścian", w którym poznajemy dramatyczne losy Pavla Buksy i Violi Fischerovej, który znajdziecie w książce "Nie ma" @szczygiel_mariusz

Ależ to dobre. Rewelacyjne opowiadania Michala, który stoi w jednym szeregu z takimi czechosłowackimi kpiarzami jak Hašek, Čapek, Pavel czy Hrabal. Ten sam charakterystyczny sowizdrzalski rys, to samo (świetne) poczucie humoru. Nie ma tu ani jednego słabszego tekstu. Faceta wpisuję na listę ulubionych pisarzy.

Wreszcie książka, która według opinii czytelników ma być zabawna i rzeczywiście śmieszy. Zauważyłam, że poczucie humoru, to, co nas bawi jest cechą pokoleniową . Kto tak jak ja wychował się w PRL, oglądał Kabaret Starszych Panów, Kabaret Olgi Lipińskiej, słuchał Studia 202 jest marnym odbiorcą współczesnych seriali komediowych czy kabaretów. Z drugiej strony moje dorosłe dzieci uważają np. Szwejka czy Paragraf 22 za nudziarstwo.
Autor "Straszydeł..." opisuje świat, który znam, w którym interpretacja każdego zjawiska musiała być zgodna z linią partii, moralnością socjalistyczną, a najważniejsza była ocena, czy nie stoją za nim tzw. określone siły.

Opowiadania Karela Michala to typowy czeski czarny humor. Opowiadania inteligentne, głębokie, jednocześnie absurdalne i groteskowe. Bo to nie jest normalne że niedźwiedź umie księgować lub kurczak brukować ulicę. To znaczy dla Czechów normalne, ale dla wszystkich innych niekoniecznie. Zbiór został wydany w 1961 roku w czasach komunistycznego reżimu. Między wierszami możemy odnaleźć prawdziwą stronę poprzedniego systemu smutną, pesymistą i rozczarowującą. Dodatkowo biografia autora to niemal kolejne opowiadanie ze zbioru. Barwny i niemożliwy życiorys idealnie łączy się z jego twórczością. Niestety w dramatycznych sposób Karel zakończył swoją twórczość oraz życie.

8/10
@moze_booka

Oryginalne stwory wyobraźni autora, kryjące się w zakamarkach szarej rzeczywistości Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, na służbie absurdalnego humoru w stylu przygód wojaka Szwejka. Rzecz absolutnie genialna i jedyna w swoim rodzaju. Jest tu także sporo smutnej refleksji i pesymizmu autora co do człowieka i jego moralności. Siedem perfekcyjnych opowiadań bez nuty słabości, z których każde stanowi małe dzieło sztuki - plus posłowie biograficzne, które można uznać jako bonus, bo i życie autora było niczym życie jego bohaterów.
W mojej ocenie - klasyka literatury światowej, tego nie można nie znać. Szkoda tylko, że zbiorek jest króciutki, zaledwie 140 stron razem z posłowiem.
Swoją drogą, nie ma lepszej książki pisarza zagranicznego, która mogłaby być lekturą szkolną - krótkie, treściwe, refleksyjne i zabawne, można się na lekcjach bawić w interpretacje, Karel Michal uczy i bawi.

"Straszydła" to zbiór opowiadań - irracjonalnych, humorystycznych........... "Jeżeli ten Pryszczak jest pomylony, to poślemy go na leczenie. Być wariatem to żaden wstyd."

W zawoalowany sposób ukazujący lata poprzedniego systemu........."Świat jest zły i przygnębiający (...) a poza tym jest doskonale absurdalny. Ja umiem coś, czego nikt nie umie, a ludzie albo nie chcą w to uwierzyć, albo nie widzą w tym nic dziwnego."

Osobiście najbardziej przypadły mi do gustu dwa 'Martwy kot' i 'Kłobuk brukarza Houski'.

Doskonały czarny humor, ale niekoniecznie w ścisłym sensie, bo to rzeczywistość socrealu straszniejsza niż "paranormal activity". Czeskie klimaty w najlepszym, groteskowym wydaniu.

Rewelacyjne opowiadania. Koniecznie trzeba przeczytać!

Rewelacyjne opowiadania. Koniecznie trzeba przeczytać!

Straszydła oswojone, bardzo się podobały

Straszydła oswojone, bardzo się podobały