Technologia leku roślinnego

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
rośliny, fitoterapia, technologia
zdrowie, medycyna
Athoualia

„Technologia leku roślinnego" stanowi monografię przeznaczoną dla farmaceutów i innych pokrewnych zawodów zajmujących się sporządzaniem leku pochodzenia roślinnego, przede wszystkim dla pracowników działów technologicznych przemysłu zielarskiego. Treść książki stanowi cenny materiał uzupełniający dla studentów wydziałów farmaceutycznych, specjalizujących się w kierunku zielarskim. Szeroko potraktowana problematyka trwałości leku roślinnego i magazynowania surowca powinna zainteresować pracowników laboratoriów przyaptecznych i składnic sanitarnych.

Uwzględnienie przez autorów prac związanych z przygotowaniem i magazynowaniem samego surowca jest problemem decydującym o jakości preparatów z niego otrzymywanych. Zasadnicza treść dzieła dotyczy ogólnych metod ekstrakcji substancji czynnych z surowca i typowych procesów izolacji alkaloidów i glikozydów, ze względu na specyficzne metody ich produkcji. Z uwagi na ograniczoną objętość książki autorzy świadomie pominęli w opisie metody produkcji antybiotyków, hormonów sterydowych i olejków, które to substancje pochodzenia roślinnego stanowią same dla siebie temat do oddzielnych monografii.

Duży nacisk położony został na opis nowoczesnych form leku roślinnego, stanowiący odbicie postępu, jaki w ostatnich latach dokonał się w technologii postaci leków.

Opis nowoczesnych metod i aparatury przeznaczonej do tego celu, bogato ilustrowany schematami produkcji, zapewnia odpowiedni poziom techniczny monografii. Bogata literatura patentowa przedmiotu uzupełnia poszczególne rozdziały.

źródło opisu: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1973

źródło okładki: Autorskie