Kuchnia miłości

Prozami
2016-09-21
2016-09-21
Małgorzata Guzowska

„Kuchnia miłości” której autorką jest Paul Fritzi to powieść trzech rodzajach miłości: do jedzenia, do drugiego człowieka i do życia. Akcja książki ma miejsce głównie w przepięknie opisanych Włoszech. Opisy przyrody, miasteczek i wiosek oraz włoskich gospodarstw domowych są tak realistyczne, że czytając kolejne karty książki, możemy przenieść się do tamtejszego otoczenia i posłuchać odgłosów zwierząt, poczuć promienie słońca czy zapach kwiatów i ziół oraz smak przygotowywanych potraw. Autorka wspaniale wykreowała bohaterów – główną postać Mii oraz mamy Rosy i cudownie opisała relacje we włoskich rodzinach. Mia to kobieta, która doświadczyła straty bliskiej osoby i próbuje uczyć się żyć dalej, w tym otworzyć na miłość. Czy jej się to uda i czy znajdzie drugą połówkę? – odpowiedź na kartach powieści. Polecam serdecznie tę książkę – jest napisana lekkim językiem, dlatego czyta się dobrze i szybko. Niebywałym plusem jest przedstawienie książki kucharskiej z cudowną historią powstania i pysznymi przepisami. W mojej ocenie sięgnięcie po tę lekturę zachwyci każdego miłośnika Włoch i pysznych przepisów oraz pięknej historii o miłości.

Główna bohaterka Mia nie wierzy już w miłość,bardzo brakuje jej przyjaciela Sebastiana w życiu,nie ma radości z jedzenia.
Nie czuje już tego co wcześniej.Pozwala na pchlim targu wcisnąć sobie własną książkę kucharską,którą napisała.Postanawia wyjechać do Włoch do neapolitańskiej wioski zafascynowana jest nią szczególnie.
Ma nadzieje,że pozna tam miłość swojego życia.

Piękna,wspaniała,życiowa historia z piękną,barwną Italią.
Zachwycona jestem książką,jest piękną,ciepłą,cudną lekturą z pysznymi przepisami.

Ma nadzieje,że pozna tam miłość swojego...

Cała recenzja na: http://ksiazkowewyliczanki.blogspot.com/2017/08/czy-zasmakuje-ci-kuchnia-miosci-fritzi.html

Długo nie mogłam się przekonać do tej historii. Początek zupełnie mi nie podchodził, miałam nawet moment, kiedy chciałam ją odłożyć "na potem". Przełamałam się i w pewnym momencie moje odczucia diametralnie się zmieniły. Odkryłam małe włoskie miasteczko, z mieszkającymi tam ludźmi, wspaniałym jedzeniem i wolnością. Zauroczyło mnie to miejsce i wraz z bohaterką zaczęłam odkrywać jego uroki.

To idealna lektura na wakacje, szczególnie kiedy spędza się je w domu, ale równie dobrze z tą lekturą byłoby się wybrać gdzieś na południe, może właśnie do Włoch? Spędziłam z nią bardzo przyjemne chwile, zwiedzałam wspaniałe, południowowłoskie miasteczko i odkryłam wspaniałych ludzi, co z tego że to wszystko na papierze. Autorce udało się przedstawić wszystko tak realistycznie, że można się poczuć, jakby samemu było się na miejscu.

"- Lepiej być samotnym niż otoczonym niewłaściwymi ludźmi?
- Nie, nie samotnym. Samym. A to duża różnica."

Moja opinia: Wyobraź sobie, że po dobrze nakrapianej imprezie budzisz się na dachu, w nowym dla siebie miejscu, a do towarzyszy Ci całkiem przystojny mężczyzna. Czujesz się głupio, bo prawie nic nie pamiętasz z poprzedniego wieczoru, a on do tego proponuje wspólne śniadanie. Oczywiście nie chcesz się w to angażować, dlatego uciekasz z jego mieszkania. Los jednak chce, abyście znów się spotkali...

Przyznaję, ta książka zaczyna i kończy się mało zaskakująco, ale i tak zasługuje na uwagę. Moje uzasadnienie jest proste. To pozycja z wątkiem kulinarnym. Rozbudza ona apetyt i zmysły. Miłość, kuchnia i podróże to bowiem połączenie idealne. Pomimo nieco irytującej głównej bohaterki i scen seksu nie wnoszących nic do tej historii, jest to mądra opowieść. Da się z niej wyciągnąć pewne wnioski, a miejscami nie jest wcale tak oczywista jakbyśmy z początku zakładali.

To taka lekka historia do wciągnięcia w jeden wieczór. Przeniesie nas do Berlina oraz na ciepłe, włoskie wybrzeże. Pokaże neapolitańską kuchnię i zakamarki, które zapragnęłam zobaczyć na własne oczy. Moja podróżnicza lista powiększyła się bowiem o malutkie Nocelle, którego wcześniej nie znałam.

"- Lepiej być samotnym niż otoczonym niewłaściwymi ludźmi?
- Nie, nie samotnym. Samym. A to duża różnica."

Można powiedzieć, że historia Mii w jakiś szczególny sposób nie jest wyjątkowa bądź oryginalna, ale z każdą stroną wciąga coraz bardziej. Jednak dla mnie, wszystko zaczyna nabierać barw, gdy cała akcja przenosi się do Włoch. Przesympatyczne klany rodzin, ich historie, o kuchni i urokach nie wspominając, po prostu kuszą, aby pojechać, zobaczyć i posmakować! Dawno nie przeczytałam tak trafnie napisanej książki z wątkiem włoskim. To jest właśnie to! Dla miłośników Italii jak najbardziej polecam;-)

Mia i Tina to przyjaciółki, którym na prawdę trudno byłoby żyć bez siebie. Bratnie, pokrewne dusze wspierają się w każdym momencie życia. Obie nie wierzą już w miłość. Mia usiłuje przywrócić swoją egzystencję na odpowiednie, pożądane tory, a Tina samodzielnie wychowuje syna i raczej nie ma nadziei na wielkie, obezwładniające uczucie. Cóż jednak poradzić, jeśli strzała Amora uważa inaczej i postanawia dosięgnąć dwa samotne serca? Czy można pozostać obojętnym na taki dar od losu?

Podczas częstych zakupów, na które bohaterki wybierają się na targ, Mia otrzymuje niezwykły podarunek. Jeden ze sprzedawców ofiaruje jej pewien zeszyt z kulinarnymi przepisami. Nie jest to jednak zwykły notes z naprędce spisanymi wskazówkami, w jaki sposób przygotować danie. Pomiędzy składnikami kryją się miłosne, wzruszające historie. Kto jest ich autorem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, Mia decyduje się na wyjazd do słonecznej Italii, by właśnie tam odkryć nie jeden sekret związany z kulinarnym zeszytem. Dla Tiny podróż do Włoch będzie wiązała się z rozpoczęciem nowego, niespodziewanego etapu w życiu.

Dziewczyny zakochują się w Italii. Wszystko, absolutnie wszystko, każdy skrawek ziemi, po której stąpają, uważają za cudowny. Czy zauroczenie krajem, wspaniałe chwile w nim spędzone, sprawią, że odważą się otworzyć serca na nagłe uczucie?

Fritzi Paul stworzyła moim zdaniem ładny wszechświat dla swoich bohaterów, zadbała o to, aby było im dobrze w życiu, a przez to, abyśmy i my podczas czytania czuli się po prostu sympatycznie, by otuliła nasze serca przyjemna kołderka. Jest to lektura na jeden, dwa jesienne wieczory, podczas których złaknieni jesteśmy ciepłych promieni słonecznych, śpiewu ptaków, błękitnego nieba. Z tą książką przejdziemy przez trudny dzień, zapomnimy o chandrze. Serdecznie polecam do czytania pod kocem :)

L’amore e la vita!

Książka Fritzi Paul to doskonała recepta na odstresowanie się po ciężkim dniu, a już z pewnością po całym tygodniu pracy, obowiązków, codziennego zamieszania, szału i biegu. Jest to raczej literatura kobieca, choć przyznam się szczerze że osobiście strasznie nie lubię dzielenia książek na te dla dzieci, dorosłych, młodzieży, kobiet, dzieci, mądrych czy głupich. Mam takie myślenie, że książki wpisują się bardziej w nasze aktualne potrzeby i nie wstydzę się wcale tego, że są takie momenty że mam ochotę sięgnąć po "literaturę kobiecą". Szczególnie przyjemnie czyta się taką książkę jeśli wygrało się ją w konkursie. W tym miejscu kłaniam się nisko Regał Nowości, bo to właśnie tam wygrałem swój egzemplarz.

Jak od wieków wiadomo przez żołądek do serca i dlatego nie dziwi w ogóle że jedzenie i miłość to tematy, które często występują razem w literaturze czy w filmach. Tak jest i w "Kuchni miłości", zresztą tytuł tej książki nie pozostawia wątpliwości. Mia to kobieta po przejściach, zmęczona, zapracowana, żyjąca bez większych emocji, schematycznie, praktycznie nawet jeśli chodzi o relacje z mężczyznami. Mieszka w Berlinie a w jej sercu jest jedynie miejsce dla jej przyjaciółki Tiny i jej małego synka. Do czasu... Całą tą monotonię i bezcelowość rozwiewa pewnego razu poznany przez dziewczęta sympatyczny sprzedawca na pchlim targu, który okazuje się być rodowitym Włochem z Neapolu. Ta niewinna znajomość kończy się zaproszeniem na włoską eskapadę dla całej trójki. Pobyt we Włoszech okaże się dla Mii okazją nie tylko do oddechu, ale i do przewartościowania swego dotychczasowego życia. Będzie okazja zastanowić się nad sensem dokonywanych wyborów, pogodzić z nieodwracalnymi zmianami, odżałować straty, a wszystko po to żeby pomyśleć o przyszłości i zawalczyć o własne szczęście.

Mimo, że poruszane są tu wbrew pozorom tematy ważne to książka jest napisana w luźnym stylu i nie jest wymagająca. Wszystko odbywa się w sprzyjającej atmosferze włoskiego wybrzeża. Akcja dzieje się w malowniczych klimatach małej miejscowości w pobliżu Neapolu, a procesowi dojrzewania głównej bohaterki towarzyszyć będzie jednocześnie zaznajamianie się jej z tajnikami włoskiej kuchni. Jak się bowiem okaże jedzenie jest nie tylko okazją do zaspokojenia fizycznego głodu i ukontentowania kulinarnych gustów poprzez rozmaite wymyślne smaki. Rozmaite potrawy i sposób ich przyrządzenia jak również ich podania stanowią także niejednokrotnie klucz do szczęścia, pomyślności i zaspokojenia potrzeb wyższych, w tym właśnie miłości. Brzmi trochę magicznie? Jest w tym trochę magii, ale jest i trochę "medycyny naturalnej", o czym przyjdzie wam się przekonać z kart tej książki. Jeśli natomiast ktoś zapragnie sprawdzić zawartą tu treść w praktyce to będzie ku temu okazja gdyż książka zawiera również przepisy na większość potraw, które pojawią się w ramach kulinarnej edukacji głównej bohaterki.

Czytałem tą książkę podczas poniedziałku, początku tygodnia pracy, z padającym na zewnątrz deszczem. Za oknem szaro, buro, nieprzyjemnie, obowiązki wzywają bezlitośnie...Tym bardziej fajnie było się zanurzyć w tej lekturze i oddać marzeniom zarówno o włoskich krajobrazach i pogodzie, wszystkich tych zachęcających smakach, jak również tych przyjaznych ludziach którzy przypominają o zamiłowaniu do życia. Tak, że ten tego... L’amore e la vita!

osinskipoludzku.blogspot.com

L’amore e la vita!

"Kuchnia miłości" Fritzi Paul to pełna smaków i aromatów historia od Wydawnictwo Prozami.

Mia to dziewczyna, która po nieudanym związku szuka zapomnienia w przygodach na jedną noc. Strata ukochanego mężczyzny odebrała jej również przyjemność jaką sprawiało jej jedzenie. Jednak kiedy pewnego dnia na pchlim targu trafia w jej ręce ręcznie napisana książka kucharska przeplatana historia miłosną coś się zmienia. Ten z pozoru błahy przedmiot jest motywacja do udania się w podróż do Włoch. Czy odnajdzie ona autora tej magicznej książki? Czy uwierzy na nowo w miłość oraz czy spotka ją upragnione szczęście?

Historia czaruje nas magią Włoch. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji odwiedzić tego kraju, sądzę że po lekturze jeszcze bardziej będziecie marzyli aby znaleźć się choć przez chwilę właśnie w tym kraju. Autorka tak sugestywnie opisuje nam smaki i zapachy, że prawie mamy szanse je poczuć na wyciągniecie ręki. Pomimo czytania książki w deszczowy, listopadowy dzień dzięki lekturze nabrał on włoskiego słońca i klimatu. To jak dla mnie największa magia tej pozycji.

Jest to jednak pozycja, która nie jest moim zdaniem idealna. Ma swoje wady niestety, główna z nich to jak dla mnie przewidywalność - zakończenie jest, przynajmniej dla mnie,przewidywalne. Sama fabuła poza magia Włoch przypomina trochę serial, a wtrącone wątki erotyczne również nie są mocną stroną autorki.
Nie jest to zła pozycja, jednak ja określiłabym ją jako przeciętną. Sama spodziewałam się trochę czegoś innego, gdyż sam pomysł na fabułę jest bardzo dobry. Stara, ręcznie pisana książka przeplatana historia miłosną. Tajemnica, która jest początkiem i motorem do włoskiej przygody. Świetnie zapowiadająca się historia, jednak bez spektakularnego zakończenia.

Co najlepszego możesz zrobić, gdy masz się już dość mężczyzn, przyjaciele koniecznie chcą cię wyswatać a przystojniak, z którym spędziłaś noc po imprezie nie chce przyjąć do wiadomości, że była to jednorazowa (no dobrze, może kilku razowa) akcja? Spakować siebie, swoją najlepszą przyjaciółkę i wyjechać na wakacje do Włoch!
Tak właśnie przebiegał tok myślenia Mii, głównej bohaterki powieści Fritzi Paul „Kuchnia miłości”. Była ona zmęczona swoim życiem, pracą, która nie dawała jej satysfakcji i jednorazowymi randkami. Nie ma lepszego miejsca, by odzyskać radość życia, a przy okazji poznać najpyszniejszą kuchnię na świecie niż dwa tygodnie w upalnej, słonecznej Italii w doskonałym towarzystwie. Jeśli dodatkowo taki wyjazd może pokazać kumpeli, że należałoby przychylniej spojrzeć na zaloty pewnego, może niezbyt wysokiego, ale za to jak przyjaznego Włocha Francesca, to nie pozostaje nic innego jak tylko pakować walizki.
Na wakacjach Mia uczy się nie tylko wspaniałej włoskiej kuchni, ale także poznaje historię rodu Fusco, gdyż w prezencie ślubnym dla Francesca cała rodzina spisała swoje ulubione przepisy, każdy okraszając historią miłosną. Mia dała sobie ją wcisnąć na pchlim targu, ale przez całą książkę przewija się pytanie: kto jest jej autorem i dlaczego trafiła akurat do naszej bohaterki? Dla mnie – miłośniczki włoskich smaków cudownym prezentem jest aneks książki, w którym znajdują się wszystkie przepisy z Cucina Fusco.
Czy Mia da miłości jeszcze jedną szansę i zacznie doceniać życie jakim jest? Przekonajcie się sami, gdyż jest to idealna lektura na jesienne dni. Zdecydowanie można się rozmarzyć i myślami przenieść w cudownie ciepłe Włochy.

Tak właśnie przebiegał tok myślenia Mii, głównej...

"Kuchnia Miłości" to książka pełna magii. Przeznaczona dla osób, które kochają romantyczne historie, nutkę tajemnicy i doceniających smakowite opisy. Kobiety w każdym wieku rozsmakują się w tej magicznej i urokliwej powieści.
Główna bohaterka książki - Mia, przestała wierzyć w miłość. Od ponad roku w jej życiu jest puste miejsce, które zwolnił Sebastian - przyjaciel głównej bohaterki. Brakuje jej też przyjemności z jedzenia, które dotychczas było jej miłością i pasją. Pewnego dnia, będąc na pchlim targu pozwala wcisnąć sobie w ręce ręcznie napisaną książkę kucharską. Pomiędzy przepisami, w tajemniczej książce, znajdują się również wzruszające opisy historii miłosnych z małej neapolitańskiej wioski, położonej gdzieś w górach. Główna bohaterka książki - Mia, jest zafascynowana opowieściami. Kto napisał tę cudowną książkę kucharską? Mia zainspirowana historiami szybko decyduje się na podróż do małej wioski w słonecznej Italii. Na wspaniałym Wybrzeżu Amalfitańskim, pod czujnym okiem mammy Rosy budzi się jej skrywany apetyt na życie. Czy Mia będzie gotowa aby dać miłości jeszcze jedną szansę? Czy dowie się więcej o autorze książki? I czy zazna w końcu upragnionego szczęścia?
Gdy czytałam "Kuchnię Miłości" autorstwa Fritzi Paul, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, które zrodziło się w mojej głowie - chcę pojechać do Włoch! Autorka wspaniale opisuje Italię. Przedstawia jej najlepsze strony. Zachęca i rozsmakowuje w kulinariach Włoch. Jest w tej książce coś magicznego, wciągającego. Czytając opisy potraw, zapachów i smaków czułam je na podniebieniu. Z kolei opisy miłości rozgrywającej się na kartach książki przyprawiały o gęsią skórkę. Książka roztapia czytelnika i sprawia, że pochmurne wieczory nabierają ciepłego słońca Włoch. Powieść pozbawiona jest wymyślnych akcji i skomplikowanych dramatów. Poznajemy historię kobiety, która czuje olbrzymią miłość do kuchni, olbrzymią miłość, którą chciałaby przelać nie tylko na gotowanie, ale także na mężczyznę, który będzie w stanie dotrzymać jej kroku w życiu. Czy jej się to uda?
Największym atutem książki jest jej zaskakująca zawartość - możemy znaleźć w środku całą masę przepisów kulinarnych. Jest to coś cudownego i na swój sposób wyrafinowanego.
Polecam tę książkę z czystym sercem. 300 stron i litery średniej wielkości są miłym zwieńczeniem całości. Piękna okładka Ilony Gostyńskiej-Rymkiewicz nadaje książce miłego i przyjaznego wyglądu.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

• 2017
  • Italia
  • Prawdziwe Historie
  • Moi mali książęta :)

Dodaj cytat z książki Kuchnia miłości