Zgłosuj na książki roku 2017

Tęsknota i przeznaczenie. Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach.

Tłumaczenie: Hubert Jarzębowski
Wydawnictwo: Stapis
7 (10 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Touhy a udel. Prvni żeny na osmitisicovkach.
_heroinowy

Na Ziemi jest czternaście górskich masywów przekraczających magiczną granicę 8000 metrów. Podczas gdy mężczyźni zakończyli zdobywanie szczytów Korony Himalajów w latach sześćdziesiątych XX wieku, pierwsze kobiety stanęły na szczycie ośmiotysięcznym wiele lat później, gdy sukcesem zakończyła się japońska wyprawa na Manaslu w 1974 roku. "Tęsknota i przeznaczenie" to opowieść o pierwszych...

"Tęsknota i przeznaczenie" to opowieść o pierwszych kobiecych wejściach na wszystkie ośmiotysięczniki, na szerokim tle zagadnień geograficznych, religijnych i politycznych, które stanowią nieodłączny aspekt wspinaczki w górach najwyższych. Dina Štěrbová ciekawie i rzetelnie opisuje nie tylko niezwykłe historie bohaterek - te zakończone sukcesem, jak i te tragiczne – lecz również przemiany, jakie zaszły we wspinaczce wysokogórskiej w ostatnich dekadach. Autorka przez czternaście lat gromadziła informacje o pierwszych kobietach, które stanęły wierzchołkach górskich olbrzymów. Wiele bohaterek odwiedziła, żeby wysłuchać ich opowieści i zdobyć niepublikowane dotąd zdjęcia, a do niektórych faktów dotarła mozolnie przekopując przepastne archiwa różnych organizacji wysokogórskich.

Losy pierwszych kobiet, które stanęły na ośmiotysięcznikach, często bywały bardzo złożone, nierzadko tragiczne, a spełnienie marzeń o himalajskich szczytach wymagało nie tylko ogromnej siły, wspinaczkowego mistrzostwa, determinacji, odwagi i ciężkiej pracy, lecz także umiejętności przezwyciężenia olbrzymiego obciążenia psychicznego. Niestety spełnienie „ośmiotysięcznych” marzeń często okupione było łzami i krwią, a nierzadko wymagało zapłacenia najwyższej ceny.

Ta niezwykła książka jest opartą na rzetelnych źródłach historią wielkiej pasji, na którą składa się szereg niezwykłych biografii oraz dokumentacja trwającej dwadzieścia sześć lat odysei, w której autorka również brała udział. Publikacja ta stanowi pierwsze kompleksowe opracowanie problematyki kobiecego himalaizmu i jest jak dotąd jedyną taką pozycją w światowej literaturze górskiej.

źródło opisu: http://ksiegarnia.wspinanie.pl/tesknota-i-przeznac...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.wspinanie.pl/tesknota-i-przeznac...»

majeczka241 | 2017-03-16

Góry, to dla mnie drugi dom. W ich otoczeniu czuje się jak ryba w wodzie. Nigdy mnie nie zawiodły, naładowały pozytywną energią, dodały wiary w moje możliwości, otworzyły mój świat na nowo nadając rzeczywistości przeróżnych kolorów. Nie ważne czy deszcz, czy słońce, czy wiatr, zawsze wyruszam z najbliższymi zdobywać mniejsze szczyty, napawać się widokiem, czy cieszyć się czasem spędzonym w gronie najbliższych. Poznawać ciekawych ludzi, miejsca, do których jeszcze nigdy nie dotarliśmy. Ciężko rozstać się później z górskimi szlakami, tęskno za spacerami, ciszą i spokojem. Miasto ma swój urok, wszędzie blisko, jest kultura, jednak nie daje mi to obcowanie aż tyle szczęścia jak góry. I gdybym miała kiedyś zamieszkać blisko nich nie wahałabym się ani chwili.

,,Tęsknota i przeznaczenie" bardzo mnie zaciekawiła, gdyż opowiada o pierwszych kobietach, które dotarły na szczyty górskich olbrzymów. Autorka podjęła się uzyskania przeróżnych informacji o zmaganiach bohaterek w spełnianiu...

kasia1987 | 2017-05-01

Książka napisana w sposób przemyślany. Autorka włożyła bardzo dużo pracy w jej opracowanie i napisanie. Zdecydowanie polecam.

jarek | 2017-02-03
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Do książki traktującej o pierwszych kobiecych wejściach na ośmiotysięczniki usiadłem z pewną ciekawością. W przeszłości Polki należały do najbardziej wyróżniających się alpinistek, ale wiedziałem, że wybitnych pań było wiele również z innych krajów. Miałem nadzieję poznać ich biografie, osiągnięcia. I przyznaję, że autorka wykonała kawał dobrej roboty. Chcąc jak najrzetelniej opisać wejścia, często spotykała się z uczestnikami lub ich rodzinami, spisywała ich relacje, aby w końcu przelać to na papier. Dzięki temu opisane zostały historie, nie tylko zakończone sukcesem, ale również te, które się nie udały, które kończyły się tragicznie.

Mnie wciągnęła.

Recenzja umieszczona również na stronie: http://www.czar-gor.pl/tesknota-i-przeznaczenie-dina-sterbova/

_heroinowy | 2016-07-31
Na półkach: Przeczytane, Góry, 2016
Przeczytana: 31 lipca 2016

Kompleksowy przegląd himalaistek zdobywających 14 najwyższych gór świata - co ważne, nieograniczający się do pierwszych zdobywczyń, ale ukazujący ważniejsze wyjścia (nowe drogi, bez tlenu) oraz tragiczne epizody. Zaletą z pewnością jest fakt, iż autorka wie doskonale o czym pisze, bo sama stanęła jako pierwsza kobieta na jednym z ośmiotysięczników. Nawet osoba interesująca się historią wspinaczki na najwyższe góry świata powinna znaleźć tu nowe tematy.

Minusem jest w moim odczuciu nierównomierny opis każdej z gór, w niektórych przypadkach ograniczający się do kilku stron. Książka zawiera też wiele cytatów, mnie osobiście znanych z innych książek (dotyczy to głównie polskich himalaistek i himalaistów), co wynikało zapewne z dostępności tych źródeł (w przeciwieństwie do wspinaczy np. azjatyckich). Często też pojawiają się odnośniki do innych rozdziałów, co chyba jest zabiegiem niepotrzebnym przy 250-stronnicowym wydawnictwie.

Ludzik | 2018-02-21
ultramaryna | 2018-01-19