Poza trasą

literatura podróżnicza
Sine Qua Non
2017-02-15
2017-02-15
aktywny wypoczynek biografia góry hobby narciarstwo narciarstwo pozatrasowe pasja przygoda sport sporty ekstremalne styl życia

Rafał Urbanelis jest pasjonatem narciarstwa pozatrasowego i w tej książce opisuje swoje przygody, za każdym razem związane z jakąś poznaną przez niego osobą. Treść ma charakter dość luźnych przemyśleń, gdyż oprócz opisów stricte narciarskich autor zawarł tu także wątki dotyczące nie tylko biografii owych osób, ale też np. elementy historii olimpiad zimowych.
Nieraz treść tak bardzo odbiegała od głównego tematu, że odbiorca mógłby niemalże zapomnieć, że czyta książkę o narciarstwie. Dodatkowo każdy rozdział Urbanelis kończył rozważaniami natury filozoficznej, zastanawiając się nad takimi zjawiskami jak szczęście.
Dopiero w suplemencie na końcu czytelnik otrzymuje wreszcie trochę bardziej konkretnych informacji, urozmaiconych zdjęciami. Moim zdaniem o wiele lepiej by było, gdyby zrezygnowano z tej części tekstu jako suplementu, a wpleciono ją po prostu w główną treść, dzięki czemu nadano by jej większej spójności.
„Poza trasą”, mimo że narciarstwo nie interesuje mnie kompletnie, wcale mi się nie nudziło, i poznałam też dzięki niemu trochę różnych ciekawostek, ale ogólnie rzecz biorąc nie zrobiło na mnie zbyt wielkiego wrażenia. Być może fanom nart spodoba się bardziej.

Nieraz treść...

Mocno niedoceniona. A szkoda.
U mnie długo kurzyła się na półce i los chciał (dosłownie),że padło na tę pozycję.
I jakaż to była przyjemność.
Autor właściwie mniej opisuje swoje narciarskie dokonania chociaż zwiedził kawał świata i z niejednej góry zjechał.
Bardziej skupia się na ludziach, których spotkał na swojej drodze.
I pisze o nich z ogromnym szacunkiem i ciepłem.
Sam również wydaje się być wyluzowanym, szalonym, ale rozsądnym i przyjaznym człowiekiem.
W moich oczach nie szuka sławy, a faktycznie po prostu kolekcjonuje wspomnienia.
Sprawił, że wszystkie te wyjazdy wydają się realne i sensowne nawet dla kogoś kto nawet nie jeździ na nartach :D
Zwłaszcza, że w końcówce książki podał kilka rad, jak zorganizować taki wypad.
Do tego autor to nie zawodowiec. Pracuje w korporacji, a pasją zajmuje się w wolnych chwilach.
Może dlatego tak ta książka przemawia do człowieka. Pokazuje, że MOŻNA.

Mocno niedoceniona. A szkoda.
I jakaż to była przyjemność.
Bardziej skupia się na ludziach, których spotkał na swojej drodze.
I pisze o nich z ogromnym szacunkiem i ciepłem....

Wiecie, co szczególnie lubię w książkach sportowych? Gdy są napisane przez ludzi z pasją. Nigdy nie jeździłam na nartach, jeszcze mniej wiem o narciarstwie pozatrasowym, a mimo to z wielką uwagą i zafascynowaniem przeczytałam książkę Rafała Urbanelisa pt. „Poza trasą”, gdyż ta lektura jest wręcz „przesiąknięta” wielką pasją.

„Krótki skręt, głęboki śnieg. Jedna z tych chwil, które pamiętasz do końca życia… Orgazm. Odlot. Obłęd.”

„Poza trasą” to przyspieszona podróż dookoła świata. Chile, Alaska, norweskie fiordy, a za chwilę Kirgistan i Laponia. Wszystko niezwykłe, ekscytujące i ekstremalne. To opowieść o nartach, górach, podróżach, a także ludziach, którzy mieli wpływ na wyprawy Rafała Urbanelisa i jego jazdę na nartach. Pozycja napisana z pasją o pasji, pełna emocji i wrażeń. Czyta się naprawdę świetnie. Co więcej to jednocześnie praktyczny poradnik zawierający wiele cennych wskazówek.

„Nagle słyszę trzask, czuję, że coś pęka, i widzę, że śnieg wkoło zaczyna mnie wyprzedzać.”

Książka ma ciekawą formę. Poszczególne rozdziały zostały zatytułowane imionami kolejnych osób. Za każdą z tych postaci kryje się nowa opowieść, dlatego też podczas lektury nie ma mowy o nudzie. Główne historie zajmują nieco ponad połowę liczącej niespełna trzysta stron pozycji. Pozostała jej część to suplement, w którym zamieszczono mnóstwo zdjęć z wcześniej opisywanych przygód oraz wiele rad dotyczących logistycznych aspektów organizacji wyjazdów. Ciekawym elementem lektury jest także zamieszczony na końcu słowniczek, w którym znajdziecie wyjaśnienie wielu terminów związanych z narciarstwem pozatrasowym.

„Alaska zawsze była dla mnie miejscem legendarnym i celem ostatecznym.”

Czytając tę książkę dowiecie się, na czym polegają skitoury oraz dlaczego nazw szczytów na Alasce nie można znaleźć na mapach. Poznacie zasady jeżdżenia między drzewami w lesie. Odkryjecie kilkanaście rodzajów śniegu, a także ile zim wyróżnia się w Laponii. Przeczytacie instrukcję „postępowania w przypadku napotkania niedźwiedzia polarnego”. „Wybierzecie się” do najdalej wysuniętego na północ miasta na świecie. Wreszcie dowiecie się czy to prawda, że w Chile rano można jeździć na nartach w Andach, a popołudniu plażować nad Pacyfikiem.

„Najgroźniejszy niedźwiedź to ranny niedźwiedź.”

Rafał Urbanelis tłumaczy jak wyglądają narty do jazdy poza wyznaczonymi trasami oraz zdradza cechy charakterystyczne narciarza pozatrasowego. Mówi, co go pociąga i fascynuje w samotnych wyprawach. Opowiada również o tym, co najbardziej kocha w górach.

Jednym z ciekawszych tematów poruszanych w książce są lawiny. Dowiecie się, dlaczego na samotne zjazdy nie warto brać antylawinowego sprzętu. Odkryjecie, kiedy człowiek przysypany lawiną zaczyna się dusić, a także poznacie strategię wydostania się z lawiny będącej w ruchu.

„Co roku setki freeriderów giną na nartach pod lawinami.”

„Poza trasą” to fantastyczna lektura, która zafascynuje pasjonatów narciarstwa, wszystkich tych, którzy kochają podróże, a także miłośników nieszablonowych książek sportowych. Bez wątpienia to lektura godna polecenia. Ciekawa, pouczająca i wciągająca.

„Można żyć na krawędzi przez 30 lat, a zginąć, przechodząc przez ulicę.”

„Krótki skręt, głęboki śnieg. Jedna z tych...

świetna książka; taka hybryda: pod kostiumem poradnika i przewodnika kryje się osobista opowieść o ludziach, naturze, przygodzie, o tym, jak nowe doświadczenia kształtują widzenie świata i znalezienie własnego miejsca w otaczającej nas rzeczywistości. Książka zwyczajnie mądra. O ilu poradnikach i przewodnikach można tak napisać?

Na półkach: , , , , , ,

Skąd pomysł na przeczytanie właśnie tej książki skoro narty na nogach miałam raz w wieku lat kilku i to takie małe plastikowe? Nie wiem, ale podejrzewam. Mam swoje hobby i swoje koniki, a nie gardzę poznaniem takich zamiłowań innych osób. Kiedy dodamy do tego fakt, że poznanie jest poprzez książkę i to napisaną z pasją i sercem to tylko czytać. I choć miałam obawy, bo nie znam się w ogóle to dałam szansę sobie i pozycji.

Rafał Urbanelis miłością do nart zaraził się od mamy i to zaledwie w wieku pięciu lat. Pierwsze kroki stawiał standardowo czyli jazda po trasach. To dziesięć lat temu zasmakował w heliskiingu*. Miał okazję zjechać z drugiego co do wielkości szczytu Alp - Dufourspitze. I tak od tamtej pory zwiedził ponad 40 krajów. W każdym z nich miał okazję zjechać poza trasą, założyć pierwszą kreskę** (nie, zdecydowanie nic nie wciągał ;). To Rafał uświadomił mi, że jazda poza trasowa to nie jest jeden rodzaj jazdy. To wiele sposobów jazdy - heliski, freetouring, kiteskiing czy skijoering.
Poza tym autor podzielił książkę na nietypowe rozdziały. Każdy z nich to historia nie tylko jego przygód na stokach, ale również przyjaźnie lub bliższe znajomości jakie nawiązywał praktycznie na każdej z wypraw.

"Na szczęście jednak samotne podróże na narty wcale nie oznaczają samotnej jazdy na nartach. I tak naprawdę podczas moich samotnych narciarskich podróży zaledwie kilka razy zdarzyły mi się zjazdy w pojedynkę"***

Mamy możliwość zobaczyć, że narciarstwo to nie tylko narty, śnieg i góry. To także wysiłek i strach, niejednokrotnie walka z naturą, która nie zawsze jest przyjazna. Ale są też nagrody. Adrenalina, endorfiny, wolność i radość. Pokonywanie ograniczeń, z których najważniejsze to zdrowie i pieniądze.
Gdy zapoznawałam się z książką już na kilku pierwszych stronach byłam przerażona. Ja się nie znam, a słowa na pewno nie dla amatora czyli dla mnie! Ale Rafał pomyślał i na końcu daje nam słowniczek tych określeń, które dla mnie brzmiały jak z innego świata. I już po chwili czytanie było dla mnie nie mniejszą przyjemnością jak dla niego zjazd ze szczytu. Nigdy nie pomyślała bym, że książka o narciarstwie zrobi na mnie aż tak pozytywne i przyjemne wrażenie.
Czytanie tej książki to była wspaniała przygoda i chętnie poczytała bym jeszcze czegoś w takich klimatach.

* - narciarstwo poza trasowe, w którym używa się helikoptera jako środka umożliwiającego dostanie się na górę i zjazd.
** - zjazd w nietkniętym przez nikogo śniegu, zjazd po stoku gdzie od ostatniego opadu białego puchu nie było nikogo innego.
***- Cytat z "Poza trasą" Rafał Urbanelis, str. 14

Więcej na:
www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

Już dawno tak pozytywnie nie zaskoczyła mnie żadna książka. Na nartach się nie znam. Nigdy nie jeździłam. Bałam się że tematyka mnie przerośnie, natomiast w książce wytłumaczone jest to tak, że każdy laik będzie wstanie wszystko zrozumieć. Dodatkowo, podczas lektury aż nachodzi ochota żeby od razu spróbować swoich sił na nartach.

"Poza trasą" to książka, która oprócz pasji do narciarstwa, opisuje spotkania z ciekawymi ludźmi, cudowne miejsca i posiada wiele praktycznych porad. Wszystko to powoduje że od lektury bardzo ciężko się oderwać. Serdecznie polecam ! Nie tylko pasjonatom nart :)

"Poza trasą" to książka, która oprócz...

Niezwykłe miejsca, fascynujący ludzie i nietuzinkowa pasja. W telegraficznym skrócie tak mogła by brzmieć ta recenzja, ale nie wyczerpuje to różnorodności treści jaką znajdziecie POZA TRASĄ. Rafał Urbanelis nie jest zwykłym narciarzem... wybiera raczej odludne stoki, nietknięte ludzką stopą, a raczej nartą. W natłoku turystów, musi wybierać dość egzotyczne krainy: Chile, Laponia, Japonia, Alaska, w których poznaje wyjątkowych ludzi, zdecydowanych żyć według własnych reguł. To chyba największa wartość tej książki. Choć przez chwilę możemy, pobyć z całkowitymi 'wariatami', ale także obcować z naturą. Dzięki fotografiom zamieszczonym w drugiej, przewodnikowej części książki, nie musimy nawet zbytnio wysilać wyobraźni, po prostu możemy sobie popatrzeć. Dla narciarzy będzie to na pewno inspirujący impuls do zaplanowania własnej podróży, ale POZA TRASĄ to po prostu ciekawe historie ludzi, którzy postanowili zboczyć z utartego szlaku i spróbować samemu zostawić własny ślad. Spróbujesz?

"Na szczęście jednak samotne podróże na narty wcale nie oznaczają samotnej jazdy na nartach."

Wiecie, że tak naprawdę to nigdy nie jeździłam na nartach? Ba! Nawet tego nie próbowałam. Po prostu jakoś nie miałam jeszcze takiej okazji. Świat narciarstwa był mi kompletnie nieznany i to chyba dlatego ten temat okazał się dla mnie tak interesujący. Czułam, że dzięki tej książce, mogę poszerzyć swoją wiedzę. Na szczęście się nie pomyliłam.

"Poza trasą" to pozycja dzięki której poznasz podstawowe pojęcia z zakresu narciarstwa. Zostały one bowiem wyjaśnione zarówno w tekście, jak i w słowniczku znajdującym się na samym końcu książki. Teraz, z uśmiechem na ustach, mogę powiedzieć że zdaję sobie sprawę w postępowania podczas lawiny czy z rodzajów śniegu. Tak, tak. To wcale nie było dla mnie wcześniej takie oczywiste.

To jednak nie ta część lektury zrobiła na mnie największe wrażenie. Ta książka opowiada o ludziach i to oni sprawiają, że się na chwilę zatrzymujesz. Przyznaję, lubię osoby, które wychodzą poza utarte drogi i schematy. Lubię osoby, które kochają to, co robią i dodatkowo bije z nich taka pasja, połączona z radością życia. Dzięki autorowi poznałam ciekawe postaci i ich historie. Historie z drugim dnem. Zapytasz mnie o ulubionego bohatera? Ja odpowiem bez wahania: Theo. To w końcu książka o samym autorze. Czy powinnam go oceniać? Wątpię. Powiem tylko, że raz popierałam jego działania, a raz myślałam, że to co robi jest ryzykowną głupotą. Sprzeczne emocje to zdecydowanie coś, co lubię.

To na pewno nie jest pozycja dla każdego. Są bowiem jointy, łagodne przekleństwa, czasem nieco denerwujące spojrzenie na kobiety. To bardzo męski punkt widzenia. Punkt widzenia, który nie każdemu odpowiada.

"Poza trasą" to coś dla fanów niemalejącego poziomu adrenaliny, niekończących się podróży, zapadających w pamięci widoków. To książka dla wielbicieli narciarstwa, sportów ekstremalnych, ale także emocji. Tych ostatnich w tej książce na pewno Ci nie zabraknie. To książka o samotnym podróżowaniu, które sama dobrze znam. O poznanych w drodze ludziach, których tak bardzo uwielbiam podczas swoich podróży.

Minusy tej książki? Może lekka chaotyczność. Znaczy, nie jest pod tym względem źle. Po prostu ja zmieniłabym nieco kolejność poszczególnych rozdziałów. Informacje praktyczne przerzuciłabym na sam początek, następnie rozdział o mamie, o przyjacielu, a potem historie związane z poszczególnymi bohaterami. Może ułożyłabym to wszystko chronologicznie, ponieważ ma się czasem wrażenie, że autor sam sobie przeczy, a to po prostu jego doświadczenie się zmieniło. Tak, takie rozłożenie materiału miałoby sens.

Dzięki zakończeniu, poczułam z autorem dziwną więź. Nie potrafię Ci tego wytłumaczyć. Podróżowanie jest bowiem czymś, co sama uwielbiam. Poza tym, to trochę jak książka "kolegi po fachu", czyli blogera. To również pozycja osobista i to pewnie dlatego aż za dobrze zrozumiałam niektóre aspekty, jakie poruszał Rafał Urbanelis.

P.S. No i ta Antarktyda! ♥

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorowi.

Zbiór wyśmienitych opowieści o ludziach, podróżach i narciarstwie pozatrasowym.

Zbiór wyśmienitych opowieści o ludziach, podróżach i narciarstwie pozatrasowym.

Porywająca opowieść o prawdziwej pasji, podróżach na krańce świata, o ludziach i o narciarstwie pozatrasowym.

• Sport
  • Zainteresowania: Japonia
  • Okładka miękka ze skrzydełkami
  • ❤ 2017 ❤

Dodaj cytat z książki Poza trasą

Video

Video