Poza trasą

Wydawnictwo: Sine Qua Non
orzech

Majestatyczne szczyty Tienszan. Bezdroża Alaski. Mroźne Hokkaido. Nieokiełznana Gruzja. Zaskakująca Laponia. Krippenstein – mekka narciarzy pozatrasowych. Tato – gruziński kelner dotknięty wojenną traumą. André – Holender, którego miłość i marzenia wygnały do dalekiej Kirgizji. Theo – pionier, zdobywca setek gór masywu Chugach. Javier – Chilijczyk pracujący w hotelu, do którego prowadzi jedna...

Tato – gruziński kelner dotknięty wojenną traumą. André – Holender, którego miłość i marzenia wygnały do dalekiej Kirgizji. Theo – pionier, zdobywca setek gór masywu Chugach. Javier – Chilijczyk pracujący w hotelu, do którego prowadzi jedna z najsłynniejszych serpentyn górskich na świecie… Narciarstwo pozatrasowe to coś więcej niż sport ekstremalny. To przygoda życia i nieustanne przekraczanie wewnętrznych barier. To wreszcie napotkani ludzie i ich historie, które odciskają na nas niezatarte piętno.

Rafał Urbanelis pokazuje, czym jest narkotyczne uzależnienie od adrenaliny, jaką daje heliskiing, opisuje szaleństwa kiteskiingu i opowiada o zdobywaniu konno kirgiskich szczytów. Doradza, jak najtaniej pojechać na Alaskę, i... jak się zachować podczas spotkania z niedźwiedziem polarnym na Spitsbergenie. W Poza trasą historie o zwykłych-niezwykłych ludziach i o miłości do nart splatają się w opowieść o podróży w nieodkryte rejony świata oraz samego siebie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Skąd pomysł na przeczytanie właśnie tej książki skoro narty na nogach miałam raz w wieku lat kilku i to takie małe plastikowe? Nie wiem, ale podejrzewam. Mam swoje hobby i swoje koniki, a nie gardzę poznaniem takich zamiłowań innych osób. Kiedy dodamy do tego fakt, że poznanie jest poprzez książkę i to napisaną z pasją i sercem to tylko czytać. I choć miałam obawy, bo nie znam się w ogóle to dałam szansę sobie i pozycji.

Rafał Urbanelis miłością do nart zaraził się od mamy i to zaledwie w wieku pięciu lat. Pierwsze kroki stawiał standardowo czyli jazda po trasach. To dziesięć lat temu zasmakował w heliskiingu*. Miał okazję zjechać z drugiego co do wielkości szczytu Alp - Dufourspitze. I tak od tamtej pory zwiedził ponad 40 krajów. W każdym z nich miał okazję zjechać poza trasą, założyć pierwszą kreskę** (nie, zdecydowanie nic nie wciągał ;). To Rafał uświadomił mi, że jazda poza trasowa to nie jest jeden rodzaj jazdy. To wiele sposobów jazdy - heliski, freetouring, kiteskiing czy...

Mońcia_POCZYTAJKA | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

"PASJA ZACZYNA SIĘ WTEDY, KIEDY CIŚNIESZ NAWET, JAK NIKT NIE WIDZI"

W swojej pierwszej książce "Poza trasą" Rafał Urbanelis podzielił się z czytelnikami miłością do uprawiania ekstremalnej formy narciarstwa zjazdowego poza wyznaczonymi stokami. Nawet nie miałam pojęcia, że istnieje tyle odmian tego arcyciekawego i przynoszącego mnóstwo satysfakcji sportu. Bo jeździć poza trasami można na wiele sposobów - wykorzystując do tego celu freetouring, heliski, skijoering, a nawet kiteskiing. Wszystkie te formy łączy wysoki poziom adrenaliny i endorfin, które towarzyszą jeździe "na dziko" po puszystym, lekkim śniegu. Uprawianie takiego sportu wymaga ogromnej wiedzy, umiejętności i przygotowania, ale szusowanie wśród dzikiej przyrody rekompensuje wszystkie niedogodności. Narciarstwo poza trasowe łączy się ściśle z częstymi podróżami po świecie, do miejsc, w których dziewicza przyroda nie poddała się jeszcze destrukcyjnej działalności człowieka. Takie eskapady z kolei są idealnym sposobem na...

"Na szczęście jednak samotne podróże na narty wcale nie oznaczają samotnej jazdy na nartach."

Wiecie, że tak naprawdę to nigdy nie jeździłam na nartach? Ba! Nawet tego nie próbowałam. Po prostu jakoś nie miałam jeszcze takiej okazji. Świat narciarstwa był mi kompletnie nieznany i to chyba dlatego ten temat okazał się dla mnie tak interesujący. Czułam, że dzięki tej książce, mogę poszerzyć swoją wiedzę. Na szczęście się nie pomyliłam.

"Poza trasą" to pozycja dzięki której poznasz podstawowe pojęcia z zakresu narciarstwa. Zostały one bowiem wyjaśnione zarówno w tekście, jak i w słowniczku znajdującym się na samym końcu książki. Teraz, z uśmiechem na ustach, mogę powiedzieć że zdaję sobie sprawę w postępowania podczas lawiny czy z rodzajów śniegu. Tak, tak. To wcale nie było dla mnie wcześniej takie oczywiste.

To jednak nie ta część lektury zrobiła na mnie największe wrażenie. Ta książka opowiada o ludziach i to oni sprawiają, że się na chwilę zatrzymujesz. Przyznaję, lubię osoby,...

Maja | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017

Pozwólcie, że opowiem Wam o książce pisanej z pasją o pasji. Na narciarstwie znam się niespecjalnie. Gdybyście przypięli mi do nóg barty i popchnęli mnie na stoku, zjechałabym z niego, machając nieporadnie rękami (właśnie sobie to wyobraziłam i nie potrafię przestać się śmiać...). Dlaczego więc zdecydowałam się na lekturę książki o narciarstwie? Z bardzo prostego powodu. Podziwiam ludzi z pasją i chciałam poznać ich historie.

Bohaterowie tej publikacji są pasjonatami narciarstwa. Oddawanie się pasji wymaga od nich nieustannego pokonywania własnych lęków. Zdają sobie sprawę z tego, że w ekstremalnych warunkach mogą liczyć wyłącznie na siebie. W trakcie lektury w mojej głowie nieustannie mieszały się strach i podziw. Ja nigdy nie zdecydowałabym się na tego typu przygody. Jest mi wygodnie w moim fotelu w ciepłym mieszkanku.

To opowieść nie tylko o górach i ludziach, którym przyszło się z nimi zmierzyć. To także praktyczny poradnik dla pasjonatów, którzy z narciarstwem mają wspólnego...

Marta Gaik | 2017-04-12
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Niezwykłe miejsca, fascynujący ludzie i nietuzinkowa pasja. W telegraficznym skrócie tak mogła by brzmieć ta recenzja, ale nie wyczerpuje to różnorodności treści jaką znajdziecie POZA TRASĄ. Rafał Urbanelis nie jest zwykłym narciarzem... wybiera raczej odludne stoki, nietknięte ludzką stopą, a raczej nartą. W natłoku turystów, musi wybierać dość egzotyczne krainy: Chile, Laponia, Japonia, Alaska, w których poznaje wyjątkowych ludzi, zdecydowanych żyć według własnych reguł. To chyba największa wartość tej książki. Choć przez chwilę możemy, pobyć z całkowitymi 'wariatami', ale także obcować z naturą. Dzięki fotografiom zamieszczonym w drugiej, przewodnikowej części książki, nie musimy nawet zbytnio wysilać wyobraźni, po prostu możemy sobie popatrzeć. Dla narciarzy będzie to na pewno inspirujący impuls do zaplanowania własnej podróży, ale POZA TRASĄ to po prostu ciekawe historie ludzi, którzy postanowili zboczyć z utartego szlaku i spróbować samemu zostawić własny ślad. Spróbujesz?

Aleksandra | 2017-04-23
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze, 2017
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Już dawno tak pozytywnie nie zaskoczyła mnie żadna książka. Na nartach się nie znam. Nigdy nie jeździłam. Bałam się że tematyka mnie przerośnie, natomiast w książce wytłumaczone jest to tak, że każdy laik będzie wstanie wszystko zrozumieć. Dodatkowo, podczas lektury aż nachodzi ochota żeby od razu spróbować swoich sił na nartach.

"Poza trasą" to książka, która oprócz pasji do narciarstwa, opisuje spotkania z ciekawymi ludźmi, cudowne miejsca i posiada wiele praktycznych porad. Wszystko to powoduje że od lektury bardzo ciężko się oderwać. Serdecznie polecam ! Nie tylko pasjonatom nart :)

janielka | 2017-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2017

Kilka dni temu dotarła do mnie książka do zrecenzowania pod tytułem "Poza trasą", powiem, szczerze, że podeszłam do niej z obawą. Bo przecież ja nie znam się w ogóle na narciarstwie. Nigdy w życiu nie miałam nart na nogach. Co ja mogę powiedzieć o książce na temat narciarstwa.
I wiecie co... przeczytałam ją z ogromnym zainteresowaniem. Czytałam jako laik i wszystko co zostało tu napisane było dla mnie nowe. Jednak autor używa takiego języka, że jest on zrozumiały dla każdego czytelnika. Książka ta, to w zasadzie zbiór opowiadań na temat podróży Rafa Urbanelisa po różnych zakątkach naszego globu w poszukiwaniu idealnych pozatrasowych miejsc w górach do zjeżdżania, do obcowania z przyrodą i przecudnymi krajobrazami.
Jak można się domyślić, że dla mnie jako zupełnie zielonej , w tym temacie, wszystko co zostało opisane w książce, było nowe i ciekawe. Autor opowiada tu również bardzo ciekawe historie ludzi, których spotkał podczas swoich wędrówek. O przyjaźniach, które podczas...

Iwona | 2017-07-19

świetna książka; taka hybryda: pod kostiumem poradnika i przewodnika kryje się osobista opowieść o ludziach, naturze, przygodzie, o tym, jak nowe doświadczenia kształtują widzenie świata i znalezienie własnego miejsca w otaczającej nas rzeczywistości. Książka zwyczajnie mądra. O ilu poradnikach i przewodnikach można tak napisać?

Larva | 2017-06-15
Urbik | 2017-05-06