Tęsknota i przeznaczenie. Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach.

Okładka książki Tęsknota i przeznaczenie. Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach. Dina Štěrbova
Okładka książki Tęsknota i przeznaczenie. Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach.
Dina Štěrbova Wydawnictwo: Stapis literatura podróżnicza
268 str. 4 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Tytuł oryginału:
Touhy a udel. Prvni żeny na osmitisicovkach.
Wydawnictwo:
Stapis
Data wydania:
2016-07-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-07-01
Liczba stron:
268
Czas czytania
4 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379670116
Tłumacz:
Hubert Jarzębowski
Tagi:
Góry ośmiotysięczniki himalaizm
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
107
82

Na półkach: ,

Podtytuł - Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach - wiele wyjaśnia, ale nie oddaje ogromu pracy, którą wykonała utalentowana i sympatyczna Czeszka, zbierając materiały do swej książki. Na dodatek nie jest to sucha relacja ani sprawozdanie, bo autorka jest jedną z bohaterek opisywanych historii, zatem zna się i pewnie porusza po opisywanej materii.
Oczywiście nie wszystkie wyprawy i zdobywczynie ośmiotysięczników są opisane tak samo drobiazgowo - nie do wszystkich udało się dotrzeć. Niektóre z nich już nie żyły. Ale i tak materiał zgromadzony w książce jest imponujący, a sposób prezentacji niezwykle ujmujący oraz, przynajmniej wg mnie, bardzo ciekawy, momentami wręcz pasjonujący.
No i ten niebagatelny wkład Polek (mocno przez autorkę podkreślony!) w rozwój kobiecego himalaizmu. Oraz ich osiągnięcia.

Dla kogo ta książka?
Wiem dla kogo nie jest - sądzę, że nie zainteresują się nią rozhisteryzowane feministki. Nie, to raczej nie jest pozycja dla nich. Poza nimi - dla wszystkich. Naprawdę.

Książka została bardzo starannie zredagowana i wydana, bogato zilustrowana (poza zdjęciami bohaterów również piękne, kolorowe zdjęcia himalajskich szczytów),a pasjonaci mogą czytać tekst, śledząc trasy wypraw na zamieszczonych obok szkicach map.
Świetna, dopracowana, wręcz dopieszczona pozycja.

Podtytuł - Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach - wiele wyjaśnia, ale nie oddaje ogromu pracy, którą wykonała utalentowana i sympatyczna Czeszka, zbierając materiały do swej książki. Na dodatek nie jest to sucha relacja ani sprawozdanie, bo autorka jest jedną z bohaterek opisywanych historii, zatem zna się i pewnie porusza po opisywanej materii.
Oczywiście nie wszystkie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
28
10

Na półkach:

Chyba jedyna wydana w Polsce książka, która merytorycznie, a jednocześnie ciepło traktuje historię kobiet zdobywających najwyższe góry. Jest przekrojowa (są tabelki, są nazwy i wysokości gór oraz daty),ale znalazło się tu miejsce dla każdej ważniejszej postaci. Na kartach tej książki znalazły się historie Polek takich jak (oczywiście) Wanda Rutkiewicz czy Krystyna Palmowska, ale też Alison Hargreaves, Lyndy Bradley (niesłusznie oskarżonej o oszustwo w związku ze zdobyciem Everestu) czy Junko Taibei (która mogła wyjść w góry dopiero, gdy urodziła syna, ze względów kulturowych). To osobiste dramaty i historie kobiet, które pokochały góry ponad wszystko i musiały nierzadko wybierać między rodziną a ukochanymi Himalajami. Postaci kontrowersyjne, ale też fascynujące. Co ciekawe, książka naprawdę jest świetna lekturą również dla osób, które niekoniecznie interesują się historią himalaizmu czy alpinizmu. Jest napisana lekko i przyjemnie, a w dodatku masa tu wiedzy. Moim zdaniem prawdziwa perełka. Polecam!

Chyba jedyna wydana w Polsce książka, która merytorycznie, a jednocześnie ciepło traktuje historię kobiet zdobywających najwyższe góry. Jest przekrojowa (są tabelki, są nazwy i wysokości gór oraz daty),ale znalazło się tu miejsce dla każdej ważniejszej postaci. Na kartach tej książki znalazły się historie Polek takich jak (oczywiście) Wanda Rutkiewicz czy Krystyna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
20
19

Na półkach:

Książka przybrała formę czternastu ośmiotysięczników i po kolei przedstawia kobiece podboje każdego z nich przez płeć żeńską. Przedstawia historie Japonek, Polek, Czeszek, Francuzek i wielu innych kobiet różnych narodowości, które dokonały wyboru w życiu, którego miały prawo dokonać jako wolni ludzie. Poświęciły małżeństwa, rodziny, inne marzenia, kariery, a nawet i życie, by pokazać światu, że kobieta ma wartość i potrafi wydobyć z siebie siłę równą mężczyźnie.
Czego nie robi się, by osiągnąć cel? Cel nie tylko górski, ale taki, który będzie determinował pojmowanie płci żeńskiej jako płci, która też ma coś do powiedzenia, która też czegoś pragnie, która też chce mieć cel, chce osiągać, zdobywać, która też ma marzenia, pasje i chce je zrealizować, która też chce być szczęśliwa? „Tęsknota i przeznaczenie” to historia górskich wojowniczek, wszystkich tych, które kiedykolwiek wyszły z domu po to, by udowodnić, że dla kobiet niemożliwe nie istnieje.
Takiej książki brakowało w literaturze górskiej. O kobietach. Nie tylko dla kobiet.

Książka przybrała formę czternastu ośmiotysięczników i po kolei przedstawia kobiece podboje każdego z nich przez płeć żeńską. Przedstawia historie Japonek, Polek, Czeszek, Francuzek i wielu innych kobiet różnych narodowości, które dokonały wyboru w życiu, którego miały prawo dokonać jako wolni ludzie. Poświęciły małżeństwa, rodziny, inne marzenia, kariery, a nawet i życie,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
219
86

Na półkach:

Książka napisana w sposób przemyślany. Autorka włożyła bardzo dużo pracy w jej opracowanie i napisanie. Zdecydowanie polecam.

Książka napisana w sposób przemyślany. Autorka włożyła bardzo dużo pracy w jej opracowanie i napisanie. Zdecydowanie polecam.

Pokaż mimo to

avatar
718
609

Na półkach:

Góry, to dla mnie drugi dom. W ich otoczeniu czuje się jak ryba w wodzie. Nigdy mnie nie zawiodły, naładowały pozytywną energią, dodały wiary w moje możliwości, otworzyły mój świat na nowo nadając rzeczywistości przeróżnych kolorów. Nie ważne czy deszcz, czy słońce, czy wiatr, zawsze wyruszam z najbliższymi zdobywać mniejsze szczyty, napawać się widokiem, czy cieszyć się czasem spędzonym w gronie najbliższych. Poznawać ciekawych ludzi, miejsca, do których jeszcze nigdy nie dotarliśmy. Ciężko rozstać się później z górskimi szlakami, tęskno za spacerami, ciszą i spokojem. Miasto ma swój urok, wszędzie blisko, jest kultura, jednak nie daje mi to obcowanie aż tyle szczęścia jak góry. I gdybym miała kiedyś zamieszkać blisko nich nie wahałabym się ani chwili.

,,Tęsknota i przeznaczenie" bardzo mnie zaciekawiła, gdyż opowiada o pierwszych kobietach, które dotarły na szczyty górskich olbrzymów. Autorka podjęła się uzyskania przeróżnych informacji o zmaganiach bohaterek w spełnianiu marzeń i osiąganiu celów jakich się podjęły. Odwiedziła kobiety, żeby wysłuchać ich opowieści związanych ze wspinaczką, by poznać emocje jakie towarzyszyły im w tym przedsięwzięciu, a także, by przedstawić później, swoim czytelnikom, dotąd nieopublikowane zdjęcia. Do niektórych faktów autorka dotarła po przestudiowaniu archiwów przeróżnych organizacji wysokogórskich. Książka została napisana z lekkością i bardzo ciekawie. Z przyjemnością studiowałam informacje jakie zebrała autorka.

Podziwiam kobiety, które walczą o swoje marzenia pomimo przeciwności losu. Nie poddają się, gdy jest źle, nie pozwalają się złamać, tylko wciąż prą do przodu po to, by udowodnić płci przeciwnej, że też jesteśmy silne i nic nas nie pokona. Pasje tych niezwykłych bohaterek można odczuć na każdej stronie, gdyż autorka z dokładnością wprowadza czytelnika w świat ośmiotysięczników. To nie historia napisana od tak, słowa nie są rzucone na wiatr, bez żadnej staranności, czy precyzji. Widać gołym okiem, że Dina przejęła się losem każdej z bohaterek i z niebywałym przejęciem przedstawiła ich wzloty i upadki, których także nie brakowało. Całości dopełniają ciekawe fotografie, których także nie brakuje. Książka zainteresuje nie tylko kobiety, ale sądzę, że nawet i mężczyzn. Niech się przekonają, że nie jesteśmy słabą płcią i też jesteśmy w stanie dokonać czegoś niemożliwego, gdy ma się chęci i pasję do zrealizowania. Polecam.

Góry, to dla mnie drugi dom. W ich otoczeniu czuje się jak ryba w wodzie. Nigdy mnie nie zawiodły, naładowały pozytywną energią, dodały wiary w moje możliwości, otworzyły mój świat na nowo nadając rzeczywistości przeróżnych kolorów. Nie ważne czy deszcz, czy słońce, czy wiatr, zawsze wyruszam z najbliższymi zdobywać mniejsze szczyty, napawać się widokiem, czy cieszyć się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
313
87

Na półkach: , ,

Do książki traktującej o pierwszych kobiecych wejściach na ośmiotysięczniki usiadłem z pewną ciekawością. W przeszłości Polki należały do najbardziej wyróżniających się alpinistek, ale wiedziałem, że wybitnych pań było wiele również z innych krajów. Miałem nadzieję poznać ich biografie, osiągnięcia. I przyznaję, że autorka wykonała kawał dobrej roboty. Chcąc jak najrzetelniej opisać wejścia, często spotykała się z uczestnikami lub ich rodzinami, spisywała ich relacje, aby w końcu przelać to na papier. Dzięki temu opisane zostały historie, nie tylko zakończone sukcesem, ale również te, które się nie udały, które kończyły się tragicznie.

Mnie wciągnęła.

Recenzja umieszczona również na stronie: http://www.czar-gor.pl/tesknota-i-przeznaczenie-dina-sterbova/

Do książki traktującej o pierwszych kobiecych wejściach na ośmiotysięczniki usiadłem z pewną ciekawością. W przeszłości Polki należały do najbardziej wyróżniających się alpinistek, ale wiedziałem, że wybitnych pań było wiele również z innych krajów. Miałem nadzieję poznać ich biografie, osiągnięcia. I przyznaję, że autorka wykonała kawał dobrej roboty. Chcąc jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
833
164

Na półkach: , ,

Kompleksowy przegląd himalaistek zdobywających 14 najwyższych gór świata - co ważne, nieograniczający się do pierwszych zdobywczyń, ale ukazujący ważniejsze wyjścia (nowe drogi, bez tlenu) oraz tragiczne epizody. Zaletą z pewnością jest fakt, iż autorka wie doskonale o czym pisze, bo sama stanęła jako pierwsza kobieta na jednym z ośmiotysięczników. Nawet osoba interesująca się historią wspinaczki na najwyższe góry świata powinna znaleźć tu nowe tematy.

Minusem jest w moim odczuciu nierównomierny opis każdej z gór, w niektórych przypadkach ograniczający się do kilku stron. Książka zawiera też wiele cytatów, mnie osobiście znanych z innych książek (dotyczy to głównie polskich himalaistek i himalaistów),co wynikało zapewne z dostępności tych źródeł (w przeciwieństwie do wspinaczy np. azjatyckich). Często też pojawiają się odnośniki do innych rozdziałów, co chyba jest zabiegiem niepotrzebnym przy 250-stronnicowym wydawnictwie.

Kompleksowy przegląd himalaistek zdobywających 14 najwyższych gór świata - co ważne, nieograniczający się do pierwszych zdobywczyń, ale ukazujący ważniejsze wyjścia (nowe drogi, bez tlenu) oraz tragiczne epizody. Zaletą z pewnością jest fakt, iż autorka wie doskonale o czym pisze, bo sama stanęła jako pierwsza kobieta na jednym z ośmiotysięczników. Nawet osoba interesująca...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    45
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    8
  • Góry
    7
  • Góry
    3
  • Literatura górska
    2
  • Teraz czytam
    1
  • HIMALAIŚCI
    1
  • Feministyczne
    1
  • 2018
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tęsknota i przeznaczenie. Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach.


Podobne książki

Przeczytaj także