Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: Znak Literanova
War Dogs
Ag2S

Jak wyciągnąć z pentagonu 300 milionów dolarów i nieźle się zabawić? PRAWDZIWA HISTORIA o fortunie i imprezach, która wciągnie was niczym WILK Z WALL STREET. Efraim szukał okazji, aby trochę zarobić i poimprezować. Postanowił wykorzystać do tego największego naiwniaka w USA – system zamówień publicznych Pentagonu. W styczniu 2007 roku on i jego kumple, Alex i David, wygrali kontrakt o...

Jak wyciągnąć z pentagonu 300 milionów dolarów i nieźle się zabawić?

Efraim szukał okazji, aby trochę zarobić i poimprezować. Postanowił wykorzystać do tego największego naiwniaka w USA – system zamówień publicznych Pentagonu. W styczniu 2007 roku on i jego kumple, Alex i David, wygrali kontrakt o wartości 300 milionów dolarów na dostawę broni dla amerykańskich żołnierzy w Afganistanie. Ponieważ jej nie mieli, kupili tanio starą zardzewiałą chińską amunicję od albańskich handlarzy i wysłali ją do Kabulu. Gdyby byli ostrożniejsi, może nigdy byśmy o nich nie usłyszeli. Trójka popalających trawę kumpli wkurzyła jednak kilka ważnych osób – od Moskwy po Waszyngton.

W KINACH FILM REŻYSERA KAC VEGAS NA PODSTAWIE KSIĄŻKI. W ROLACH GŁÓWNYCH: JONAH HILL (Wilk z Wall Street) i MILES TELLER (Whiplash)

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,10235,Rekiny-wojny

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,10235,Rekiny-wojny

Hipek | 2016-08-29
Przeczytana: sierpień 2016

Książka jest opisem przedsięwzięcia dotyczącego handlu bronią na rzecz rządu amerykańskiego. Trójka bardzo młodych ludzi wpasowuje się w politykę Busha, aby zwiększyć szanse dla małych firm do rozwoju. Autor opowiada o wspólnych wartościach, które nakręcały współpracę ale i o słabych punktach, na które każda spółka może natrafić. Szybko okazuje się, że przedsięwzięcie trójki naszych bohaterów jest wytrychem w rękach urzędników do omijania zasad tworzonych przez polityków. Taki układ musi tworzyć bombę z opóźnionym zapłonem.
Z meta poziomu, choć książka usadowiona jest w realiach amerykańskich, to może dotyczyć każdego styku państwa (urzędników) z przedsiębiorstwem (przedsiębiorczym przedsiębiorstwem). Firma szuka sposobów do maksymalizacji swojej efektywności, czasem dzieje się to kosztem wartości i etyki. Z drugiej strony niewydolny, spowolniony mechanizm machiny urzędniczej często nie nadąża za pomysłowością przedsiębiorstw. Jak dużo mamy przecież takich przykładów również w Polsce.

zolzowata_franca | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

"Rekiny wojny", no cóż, tytuł raczej mnie nie powalił. Pomyślałam, że znów wojna, strzelanie, bezsensowna zabawa mężczyzn. Dojrzałam jednak na okładce "historia oparta na faktach" i chyba to mnie przekonało. Jak dobrze, że tytuł nie jest u mnie priorytetem. Otrzymałam świetnie napisaną literaturę faktu, przy której znakomicie się bawiłam.

Książka jest zapisem rozmów autora Guy'a Lawsona z głównymi bohaterami tej przedziwnej historii trójki młodych mężczyzn. Trójka przyjaciół, pochodzących z ortodoksyjnych żydowskich rodzin z Miami Beach - Efraim Diveroli, David Packouz i Alex Podrizki. Bez Efraim'a nie byłoby tej historii, bo to własnie on postanowił zostać handlarzem bronią i tak jak postanowił, tak uczynił, wciągając w swój biznes David'a i Alex'a. Wszystko rozpoczęło się w 2004 roku, kiedy to Efraim skończył 18 lat. Jego dzień rozpoczynał się od palenia trawki i przejrzenia strony Federal Business Opportunities (FedBizOpps), na której amerykański rząd umieszczał informacje o...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Jak nazwać ludzi, którzy podczas radosnych rozmów po „zielu” wpadli w ręce amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości za przekręt na „drobne” 300 milionów dolarów?
Większość z nas nazwie ich kompletnymi kretynami.
Taak, tylko jak nazwać kogoś, kogo takie miernoty przewaliły na takie pieniądze?
I tu już ostrożnie z inwektywami ”… bo się może skończyć źle…” w końcu.... Wielki Brat czuwa :-)
To, ni mniej ni więcej, tylko…Dział Zamówień Publicznych Pentagonu :-D
Jak trzech „geniuszy zła” – masażysta, drobny dealer „ziela” oraz „mózg” po pierwszej klasie liceum mieli w ogóle jakąkolwiek szansę zaistnienia na rynku broni???
Otóż, wytłumaczenie jest proste – opinia publiczna byłą oburzona tym, że większość kontraktów związanych z dostawami broni i amunicji dostawali giganci typu Halliburton czy Blackwaters.
Ludzie powiązali te sukcesy biznesowe wielkich graczy na rynku zbrojeniowym z “oczywistą oczywistością” :-)
Szczegółowe informacje na temat takich kontraktów przekazywali firmom wysocy...

Malwina | 2016-09-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 11 września 2016

Książki, które czytam, oceniam bardzo subiektywnie. Są dwie opcje, albo mi się podoba, albo nie, niezależnie od tego, co na jej temat mówią/piszą inni. A ta książka należy w mojej hierarchii do tych, o których będę myśleć: "męcząca", a zatem konkluzja, do której grupy należy, jest dosyć jasna.

Co mnie zachęciło do jej przeczytania? To, że została porównana do "Wilka z Wall Street". Oczekiwałam soczystej fabuły, zwrotów akcji i ciętego humoru. A co otrzymałam? Reportaż, mocno osadzony w polityce i wydarzeniach wojennych, których nie rozumiałam, stąd moje rozczarowanie tą pozycją.

Tytuł tej książki mówi o niej właściwie wszystko, także fabuły przytaczać nie będę, bo szkoda na to czasu a i Ty, drogi czytelniku, pewnie już o niej słyszałeś, więc przedstawiać jej nie trzeba. O czym wspomnieć trzeba to to, że autor tej pozycji zrobił kawał dobrej roboty, gromadząc wszelkie informacje dotyczące głównych bohaterów oraz ich historii. Całą opowieść wzbogacił o ich wspomnienia z konkretnych...

Anuszka | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Packouz, Diveroli i Podrizki – trzech młodych chłopaków z Miami Beach w 2007 roku wygrało przetarg na dostawę broni do Afganistanu, zorganizowany przez Pentagon. Kontrakt opiewał na 300 milionów dolarów. Oprócz Diverolego, najmłodszego z całej trójki, żaden z nich nie miał pojęcia o handlu bronią. Dziewięć lat temu wsiąknęli w świat ciemnych interesów, korupcji i mafijnych porachunków. Popalający trawkę kolesie w jednej chwili stali się najważniejszym graczem, rozgrywającym w jednym z kluczowych wydarzeń współczesnej historii.

Nieprawdopodobne? Nie do końca, gdy zrozumiemy politykę prowadzoną w ówczesnym czasie przez byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Georga W. Busha. Chcąc uniknąć oskarżeń o korupcję, Bush postanowił dać szansę prywatnym firmom na składanie ofert w przetargach, mających nadrzędne znaczenie dla walki USA z terroryzmem, przede wszystkim w Iraku i Afganistanie. Z tej okazji skorzystała AEY, firma należąca do Efraima Diverolego. Dzięki własnej wytrwałości i...

Carmen | 2016-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Handel bronią jest mi tematem tak bliskim, jak dla polonisty matematyka. Wiem, że istnieje, wiem, że ma swoje prawa, ale jest jakby poza zasięgiem mojego wzroku. Nigdy nie zagłębiałam się w ten temat, bo i ciężko byłoby mi znaleźć wiarygodne źródło, a przynajmniej tak mi się wydaje. Wątpię, by można było komukolwiek wierzyć tak na sto procent, bo przecież każdy będzie się bronił przed prawdą – oczywiście mam na myśli handlarzy bronią. Już oni mają swoje sposoby, by ich interesy nie wyszły na światło dzienne. Część mogliby ujawnić, ale na pewno nie całość – nie wierzę w to.

„Rekiny wojny” Guy’a Lawsona to historia trójki młodych chłopaków, pochodzących z ortodoksyjnych rodzin żydowskich:
Efraim Diveroli – lider całej operacji, owładnięty obsesyjnym zarabianiem pieniędzy. Nigdy nie było mu dość – marzył o byciu międzynarodowym handlarzem broni. Potrafił oszukiwać jak z nut. Prawdziwy wirtuoz kłamstwa.
David Packouz – opanowany i kreatywny, prawa ręka Efraima. Potrafił działać...

Anetka | 2016-08-31

Prawdziwa historia trzech chłopaków z Miami w którą dosłownie ciężko uwierzyć!

Wywodzący się z ortodoksyjnych żydowskich rodzin chcieli trochę poimprezować, zabawić się, złamać zasady i zarobić. Z racji tego, że byli niepełnoletni postanowili dorobić się majątku przez internet. Jak? Wykorzystując system zamówień publicznych Pentagonu. Zakładając niewielką firmę, wykorzystując stare znajomości, licencje rodziców i będąc niesamowicie odważnymi (nie wiem czy brawura nie byłaby w tym momencie lepszym określeniem) udało im się wygrać ogromny kontrakt na dostawę broni dla amerykańskich żołnierzy w Afganistanie. Brzmi niesamowicie, prawda?

Jest tylko jeden mały problem. Do tej pory wygrywając małe przetargi, za pomocą siatki połączeń byli w stanie odkupić coś z Bałkanów i dostarczyć na Bliski Wschód. Małe kontrakty, mały kłopot. Duży kontrakt – tutaj zaczynają się schody. W końcu, aby zarobić 300 milionów dolarów na jednym zleceniu trzeba się trochę napracować.

Z racji tego, że Ci...

Adrianna__ | 2016-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Książka jest porównywana do „Wilka z Wall Streat. Cóż nie lubię takich zabiegów, ale historie oparta na faktach zawsze mnie wciągają, więc postanowiłam się skusić na egzemplarz recenzencki od wydawnictwa Znak Literanova i przeczytać „Rekiny wojny”.
Nie wiem, dlaczego, ale ta książka ogromnie mi się dłużyła. I to nie przez brak dialogów. Gdy czytałam biografię Królowej Matki, w której również brakowało dialogów to nie czułam znużenia. Tu miałam wrażenie, że jest to sklejona z pojedynczych fragmentów książka, w której występują ogromne przeskoki z jednego do momentu, które są ze sobą wcale niepowiązane. Miałam spore problemy, żeby poczuć klimat książki.
Efraim, Alex i David to żydowscy, młodzi mężczyźni, którzy mają gdzieś reguły swojej religii. Żyją chwilą, palą trawkę i wiecznie nie mają pieniędzy. Efraim w końcu postanawia, że zacznie startować w przetargach w systemie zamówień publicznych Pentagonu. Najbardziej go interesuje handel bronią. Chociaż na początku mu nie idzie to...

NieTylkoGry | 2016-10-14

Pomimo nagromadzenia informacji Rekiny czyta się szybko, przyjemnie i z zaostrzającą się ciekawością. Czasem aż nazbyt łatwo zapomnieć, iż książka przedstawia smutną rzeczywistość, w której nawet ludzkie życia mają swoją cenę, a śmierć jest jedynie suchym raportem w wiadomościach i zaiste perfekcyjną okazją do zarobienia grubych milionów.

Basia | 2016-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Rekiny wojny Guy'a Lawson'a to książka dla wymagającego czytelnika. Z racji tego, że jest to reportaż o wydarzeniach sprzed kilku lat, wielość wątków jest porażająca i dosyć łatwo można się w nich pogubić. Trzeba się dobrze skupić, żeby dobrze zrozumieć, co tak naprawdę się wydarzyło. Nie każdemu czytelnikowi książka przypadnie do gustu - mało w niej dialogów, za to mnóstwo szczegółów, zagadnień prawnych, informacji na temat działalności przetargowej Pentagonu, zawiłości handlu bronią i kontaktów z handlarzami bronią, informacji o przebiegach przemytów oraz konsekwencji takich zabiegów.

Na początku miałam ogromny problem, żeby uwierzyć, że historia wydarzyła się naprawdę. Mnóstwo pytań typu "dlaczego?", "jak to jest możliwe?", "dlaczego takie rzeczy dzieją się we współczesnym świecie?" początkowo pozostawało bez odpowiedzi, jednak z każdą kartką coraz bardziej rozumiałam, jak tak ogromny przekręt mógł się udać (choć czy na pewno, to dowiecie się sami, czytając Rekiny wojny)....