Ucieczka

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Książka zawiera zbiór opowiadań o dzieciach tak zwanych "trudnych". Autorka pracuje w Izbie Dziecka, a że umie obserwować i umie te obserwacje przekazać czytelnikowi, lektura jej opowiadań jest pasjonująca i daje wiele do myślenia wszystkim tym, którym sprawa dziecka nie jest obca.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1961

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

wioletowekruczki | 2016-07-06

Policzyłam. Od czasu wydania tej książki minęło 55 lat, a to oznacza, że w tym czasie nastąpiła wymiana pokolenia. Czasy się zmieniły, ludzie się zmieli, ludzkie problemy są jednak wciąż takie same. Ta książka opisuje właśnie takie problemy i to w bardzo przenikliwy sposób. Zawiera sześć opowiadań: o młodzieży uciekającej z domów, o przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej, o ksenofobii oraz pierwszej miłości. Najbardziej wzruszyło mnie opowiadanie pt. "Fredek", w którym to dziesięcioletni chłopiec stara się uzyskać choćby strzępek informacji o swoim tacie. Chciałby przynajmniej zobaczyć, jak wyglądała jego twarz. Czy była męska i ładna? W domu nie ma jednak fotografii ojca a matka ani słowem o nim nie wspomina. Dlaczego? Bo nie wie, "jak powiedzieć temu dziecku, że nie pamięta nawet twarzy mężczyzny, który był jego ojcem. Jak wyjaśnić temu smutnemu chłopcu, że nie zawsze dziecko jest następstwem miłości." No właśnie, jak??? Kobieta nie wie, jak to zrobić, ale też nie chce...

Frogiś | 2016-07-14