Malutki Lisek i Wielki Dzik Najdalej

Wydawnictwo: Egmont Polska
siannve

źródło okładki: naekranie.pl

AnnaSikorska | 2016-11-25

Może nam się wydawać, że tam, gdzieś w innym miejscu, daleko od nas jest dużo lepiej, ciekawiej. Lisek i dzik myślą podobnie. Z tego powodu wyruszają w podróż. Wędrują przez łąki, pola, góry, plażę. Odkrywają nowe, nieznane im tereny, zwierzęta, rośliny. Doświadczają nowych uczuć. Pewnego dnia trafiają na plażę, gdzie poznają foki. Życie nowopoznanych przyjaciół także opiera się na wędrówce, tęsknocie za idealnym miejscem, którego tak naprawdę nie ma, ponieważ nie potrafią cieszyć się tym, co mają.
„Malutki Lisek i Wielki Dzik” to piękny, bardzo filozoficzny komiks dla dzieci. Historia lisa i dzika pozwala na opowiedzeniu dzieciom o ciągle rosnących pragnieniach, dążeniach do zdobycia czegoś niedoścignionego i kiedy już wydaje się, że bohaterowie będą zadowoleni oni szukają dalej. Dopiero kontakt ze zwierzętami kierującymi się podobnymi wartościami przynosi refleksję: idealne miejsce to dom, w którym czują się szczęśliwi. Komiks pomaga najmłodszym zrozumieć podsycane pragnienia,...

Chris3z8 | 2017-10-09

Pouczające. Nie wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Lisek i dzik opuszczają jabłonkę lądując na nieznanych ziemiach. Szukają wrażeń, poznają nowe zwierzęta gatunkowe - niekoniecznie rozmowne, skłonne do oswojenia czy gotowe w ramach towarzystwa. Niewinna podróż zamienia się w alegoryczny obraz o poszukiwaniu czegoś, czego nie ma. Chęć wolności, chęć przynależenia do stada, to jeden z czynników warunkujących naszą egzystencję. Chciwość lisa szybko przeobraża się w tęsknotę za domem, a marzenia dzika zostają roztrzaskane przez fale (dosłownie, mamy panel, gdzie dzik ulega prądom morza). Foki symbolizują niespełnione pragnienia, które z każdą sceną przybliżają naszych przyjaciół do konfrontacji z rzeczywistością i zrozumieniem, że niekiedy szukamy czegoś, co dawno osiągnęliśmy, tracąc zdrowy rozsądek na rzecz wydumanych wędrówek w ciemno. Śliczne akwarelki bardzo wymownie zobrazowały scenę, gdzie mgła jako oznaka zagubienia pochłaniała dwójkę przyjaciół w oparach bieli i zatracenia -...

testolandia | 2016-12-20
Na półkach: Synek czyta
Przeczytana: 20 listopada 2016

Komiks składa się z trzech części: Daleko, Dalej, Najdalej , z których każda kolejna historia jest rozwinięciem poprzedniej. Poznajemy przesympatycznego Liska oraz Dzika. Razem z dwójką przyjaciół udamy się na słoneczną łąkę, w zimne i niebezpieczne góry oraz nad bezkresne morze. Beztroska wędrówka jest okazją do poznawania przyrody i cieszenia się własnym towarzystwem. Tam spotykają niezwykłe zwierzęta i wtedy Dzik czuje, że musi się do nich przyłączyć. Czy jednak jest stworzony do życia pośród słonych fal? A może zwycięży przyjaźń i dwaj podróżnicy postanowią się nie rozłączać?

Komiks ma nie tylko walory czysto rozrywkowe, ale pokaże najmłodszym, jakimi wartościami należy się kierować. Dzieci dowiedzą się, że nie warto być egoistą, że szczęściem należy się dzielić, a przyjaciel to prawdziwy skarb.

Niewątpliwą zaletą komiksu jest szata graficzna. Ciepłe, subtelne, akwarelowe ilustracje sprawiają bardzo pozytywne wrażenie. Same rysunki świetnie oddają emocje bohaterów.

Album...

Katarzyna_Es | 2017-01-22

W kwestii komiksów i opowieści obrazkowych jestem kompletną ignorantką i to zaledwie raczkującą. Wygłaszanie tu jakichkolwiek sądów, to bezładne wygrażanie piąstkami w kierunku nieba.
Druga część przygód Liska i Dzika, jak i pierwsza zresztą, wizualnie jest dla oka bardzo przyjemna. Natomiast w jakimś sensie (fabularnym prawdopodobnie) druga część jest mniej udana. Albo zachwyt urokliwością i prostotą pierwszego albumu był aktem pojedynczym i wykluczającym powtórzenia.

giera | 2017-02-16
Na półkach: Wydane w 2016

Pierwszy album serii „Malutki Lisek i Wielki Dzik” autorstwa Bereniki Kołomyckiej był dla mnie miłym zaskoczeniem. Urzekła mnie uniwersalna prostota opowieści o przyjaźni, wzajemnej akceptacji i szacunku. Dlatego niecierpliwie wyczekiwałem na premierę dalszego ciągu przygód Liska i Dzika, którzy pewnego pięknego poranka wyruszyli ze swojej dolinki w szeroki i daleki świat.

Bieżąca odsłona zbudowana została z trzech rozdziałów, zatytułowanych kolejno: Daleko, Dalej i Najdalej. I zgodnie z tymi nazwami nasi bohaterzy prą do przodu. Motywację mają prostą: ciekawość. Chcą poznać nowe i tajemnicze krainy, które są tak wyraźnie inne od znanego im wcześniej świata. Rzeczywistość wokół zachwyca i zadziwia. Dla dwójki przyjaciół wędrówka jest celem samym w sobie. Nie chcą dojść do żadnego konkretnego miejsca. Po prostu idą przed siebie. Spotykają nieznane dotąd zwierzęta, podziwiają piękne, a czasem groźne krajobrazy. Dla czytelnika również jest to podróż w nieznane.

Podczas wspólnej...

Sartor | 2017-10-03