Wergiliusz. Świat poetycki

językoznawstwo, nauka o literaturze
Ossolineum
1983-01-01
1983-01-01
Starożytność Rzym Filologia klasyczna Epoka augustowska Wergiliusz Literatura antyczna Literatura rzymska Bukoliki Georgiki Eneida

Książka ta została wydana przez Ossolineum w 1987 roku. Wergiliusza chyba zaś nikomu nie trzeba przedstawiać - wybitny rzymski poeta z pierwszego wieku przed naszą erą, twórca słynnej Eneidy. I postać też nietuzinkowa. Książkę szybko się czyta, mimo, iż w tok narracji zostały wplecione fragmenty wierszy i dzieł w oryginale - ale tuż obok mamy tłumaczenie na polski. Są też przypisy. Książka ta jest dość różnorodna - opowiada nie tylko o dziełach, Eneidzie, poezji, ale także bardzo wiele o życiu prywatnym Wergiliusza. Doskonały podział na rozdziały ułatwia czytanie. Z drugiej strony mamy bardzo dużo odniesień do historii Rzymu, dużo na temat filozofii antycznej, a także bardzo dużo miejsca na przykład na tematy teologiczne. Wyłapałem w tekście dużo ciekawostek, między innymi na temat dociekań o zdaniu starożytnych na temat reinkarnacji. Wydanie jest dość leciwe - jednak - czyta się z dużym zainteresowaniem. Jak wspomniałem - mnóstwo ciekawostek i mnóstwo cennych informacji, na przykład o astronomii starożytnej też jest trochę miejsca.

Monografia twórczości Wergiliusza pióra S. Stabryły do dziś pozostaje podstawowym dostępnym w języku polskim opracowaniem tematu. Nie ma w tej pracy nowatorskich koncepcji interpretacyjnych ani różnych dziwacznych -izmów. Autor pisze w tradycyjnej konwencji de vita et scriptis, oczywiście z akcentem na ten drugi człon. Po kolei przedstawia dzieła Wergiliusza: "Bukoliki", "Georgiki" i "Eneidę". Przegląd treści oraz analizę tych utworów uzupełnia o przedstawienie polityczno-społecznego tła epoki, a także o krótki zarys historii gatunków podjętych przez poetę z Mantui, a więc bukoliki, poematu dydaktycznego, eposu bohaterskiego. Książka jest dobrym wprowadzeniem do tematu, rzeczywiście zbiera najważniejsze zagadnienia. Nawet jeśli nie jest się miłośnikiem literatury starożytnej warto się z książką Stabryły zapoznać choćby przez wzgląd na ogromną recepcję twórczości Wergiliusza w późniejszych epokach.

Tomasz Babnis

Nieco słabsza od pozycji tego samego autora o Owidiuszu.

Nieco słabsza od pozycji tego samego autora o Owidiuszu.

• Historia literatury
  • 類: Ars