Historia literatury starożytnej

Seria: Dzieje Literatur Powszechnych
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Amused

Książka omawia dorobek literacki najważniejszych autorów antycznych na tle epoki oraz analizuje ich dzieła. Każda z dwóch części - literatura grecka i literatura rzymska - poprzedzona jest krótkim wstępem ukazującym rozwój kultury greckiej i rzymskiej. W kolejnych rozdziałach autorki omawiają literaturę poszczególnych okresów z podziałem na rodzaje i gatunki literackie. W okresie cesarstwa rzymskiego obok tradycji literatury pogańskiej autorki wprowadzają też zagadnienia literatury chrześcijańskiej jako równoległego nurtu w literaturze greckiej i rzymskiej. Oprócz literatury pięknej książka przedstawia też podstawowe piśmiennictwo filozoficzne, historyczne, naukowe, głównie z dziedziny przyrodoznawstwa i medycyny, a także rozwój retoryki i epistolografii. Wykład uzupełniają i wzbogacają informacje historyczne, biograficzne, cytaty z dzieł literackich i opinie wybitnych znawców literatury oraz kultury antycznej. W nowym wydaniu książka zawiera indeks autorów i tablice chronologiczno-synchroniczne. Książka przygotowana dla studentów filologii klasycznej, polonistyki i innych kierunków filologicznych; uczniów liceów o profilu klasycznym i humanistycznym, maturzystów, olimpijczyków oraz miłośników literatury.

kolmanka | 2012-09-14
Przeczytana: 14 września 2012

Od czego zacząć poznawanie historii literatury? Od starożytności! To właśnie od tej książki zaczynam swoją wielką przygodę z cyklem "Historia Literatury" wydanej przez wydawnictwo PWN.

Lekturę książki zaczynamy od zapoznania się z literaturą grecką. Nie trudno się domyślić, że lwia część poświęcona została Homerowskiej Iliadzie i Odysei. To niesamowite, że starożytni pisarze zaczynali swoje dzieła od inwokacji do bóstw, muz, które stały się ich inspiracją. Oba Homerowskie dzieła weszły do kanonu lektur szkolnych i fascynują literatów od pokoleń. Następne rozdziały poświęcone są liryce greckiej (elegia, melika eolska,liryka chóralna) oraz greckiemu bajkopisarzowi Ezopowi. Co ciekawe, jego bajki początkowo były przeznaczone dla dorosłych, bowiem wyśmiewał w nich najprymitywniejsze cechy ludzi przedstawionych jako zwierzęta.

Literatura okresu klasycznego dała początek rozwojowi takich talentów jak Sofokles, Eurypides oraz Ajschylos, a także powstaniu zupełnie nowego rodzaju...

Krzysiek88 | 2017-06-06
kelilah | 2016-08-27