Lechowe Pole 955

Wydawnictwo: Bellona
7 (13 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
historia
privilegio

Niniejsza publikacja omawia w sposób popularnonaukowy przyczyny i przygotowania, przebieg oraz skutki i następstwa bitwy stoczonej 10 sierpnia 955 roku na Lechowym Polu pomiędzy rycerstwem zjednoczonych księstw niemieckich (wspomaganych przez 2 legiony czeskie) a węgierskimi wojownikami. Hufce lekko- i ciężkozbrojnej jazdy dowodzone przez niemieckiego króla Ottona I przeciwko konnym łucznikom i piechocie z węgierskim wodzem Bulcsú na czele Po stronie niemieckiej germańskie szczepy Sasów, Bawarów, Franków i Szwabów, słowiańskie legiony z Czech oraz oddziały z podbitych plemion południowego Połabia. Po przeciwnej stronie elitarna konnica węgierska posiłkowana piechotą złożoną z ludów Kotliny Panońskiej. Bitwa przeszła do historii jako jedna z ważniejszych w dziejach Europy i to z wielu przyczyn. Zakończyła ona trwający 60 lat okres węgierskich najazdów na Europę Zachodnią. Na podstawie przekazów historycy obliczyli liczbę węgierskich najazdów tylko na obszary wschodniofrankijskie w latach 900-955, było ich 32. Bitwa stała się wielkim triumfem Ottona Wielkiego, rozgromieniu uległa większa część wojsk węgierskich wraz z najważniejszymi wodzami. Jeszce na polu bitwy upojeni sukcesem rycerze okrzyknęli Ottona cesarzem, Imperatorem, na wzór późnoantycznych legionów rzymskich. W 962 roku Otto I został koronowany i namaszczony w Rzymie na cesarza, do czego by nie doszło bez zwycięstwa na Lechowym Polu.

źródło opisu: www.matras.pl

źródło okładki: www.matras.pl

ZakurzonePióro | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Kolejna dobra książka tego autora. Ciekawe opisy walki i zdarzeń poprzedzających.

Literatna | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016

Węgrzy stoczyli dramatyczną walkę. Bardzo dobra książka.Polecam.

Honorek | 2017-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Wciągająca publikacja zagadnienia. Polecam.

privilegio | 2016-06-30
Przeczytana: 11 października 2016