Lechowe Pole 955

Bellona
2016-07-17
2016-07-17
wojskowość powszechna

Dobra pozycja o jednej z najważniejszej bitwie wczesnego średniowiecza, która ukształtowała dalszą historię Węgier. Autor jak zawsze w pozycjach tej serii opisuje nam cały kontekst sytuacji, która doprowadziła do opisanych wydarzeń.

Wrażenia podobne jak w przypadku pozostałych książek tej serii. Ciekawie przedstawione tło wydarzeń, zarówno militarne, jak i społeczne.
Czytało się dobrze.

Czytało się dobrze.

Bardzo lekko i zwieźle napisane. Dla laika, jak ja, brak zbędnych szczegółów i natłoku informacji. Ładnie przedstawione tło wydarzeń i same dni bitwy. Polecam.

Epicko opisana bitwa, która ukształtowała Europę Środkową w średniowieczu. Autor w sposób niezwykle przystępny kreśli krajobraz polityczno - społeczny VIII i IX wieku, układ sił w poszczególnych krajach europejskich oraz przyczyny bitwy. Potem dokładnie opisuje przebieg bitwy oraz jej skutki zarówno dla Węgier jak i Niemiec.
Co jest niesamowite czego się można dowiedzieć z lektury tej książki to następujące rzeczy: że było potężne państwo wielkomorawskie, które zostało zniszczone m.in. przez najazdy Węgrów. To że Węgrzy byli sprzymierzeńcami Bizancjum przeciwko Bułgarom, którzy oblegali Konstantynopol. To, że istnieli Słowianie Połabscy, jako dość silny podmiot w tym regionie, któremu niewiele zabrakło do przetrwania. To, że Węgrzy uprawiali przejażdzki po całej Europie paląc i niszcząc wszystko, odwiedzali Italię w drodze powrotnej i pobierali trybut za spokój na granicy od prawie wszystkich sąsiadów, łacznie z Niemcami. To, że bitwa na Lechowym Polu, gdyby zakończyła się innym rezultatem, to może teraz mielibyśmy hegemona w Europie w innej stolicy.
I tylko jak czytałem, to tak myślałem sobie, że w tym czasie jak działa się historia przez duże Ha, to na terenie Polski uprawiane było zbieractwo, łowiectwo i stawianie pierwszych wiosek. A potem w 966 roku weszliśmy na scenę jako Polacy, rozejrzeliśmy się na lewo i prawo i powiedzieliśmy: hej, coś nas ominęło?
Szkoda, że tego nie uczą w szkołach

Co jest niesamowite czego się można dowiedzieć z...

Moja druga książka z serii Historyczne Bitwy i pierwsza historyczna nie związana z XX wiekiem.
Ciekawa książka, ujmująca wiele aspektów prowadzących do bitwy, nie tylko militarne, ale również np. społeczne, ekonomiczne, polityczne.
Polecam ją pasjonatom historii.

Polecam ją pasjonatom historii.

Wciągająca publikacja zagadnienia. Polecam.

Wciągająca publikacja zagadnienia. Polecam.

Węgrzy stoczyli dramatyczną walkę. Bardzo dobra książka.Polecam.

Węgrzy stoczyli dramatyczną walkę. Bardzo dobra książka.Polecam.

Kolejna dobra książka tego autora. Ciekawe opisy walki i zdarzeń poprzedzających.

Dobra książka. Polecam.

Dobra książka. Polecam.

• Historyczne Bitwy
  • Średniowiecze
  • Bellona - Bitwy Historyczne
  • Historyczne bitwy
  • Seria "Historyczne Bitwy"

Dodaj cytat z książki Lechowe Pole 955