Kösem. Matka sułtanów

Wydawnictwo: Książnica
Kösem - İktidar Şerbeti Kan Kokar
historyczna
Marta

Dla wielbicieli serialu WSPANIAŁE STULECIE Opowieść o pięknej sułtance Kösem, jednej z najbardziej wpływowych kobiet imperium osmańskiego Młodziutka Greczynka Anastazja, uprowadzona przez piratów z wyspy Tinos, zostaje sprzedana na targu niewolników w Konstantynopolu. Trafia do pełnego przepychu sułtańskiego haremu, gdzie wkrótce zyskuje imię Kösem, oznaczające przewodniczkę. Zauważona przez...

Dla wielbicieli serialu WSPANIAŁE STULECIE

Młodziutka Greczynka Anastazja, uprowadzona przez piratów z wyspy Tinos, zostaje sprzedana na targu niewolników w Konstantynopolu. Trafia do pełnego przepychu sułtańskiego haremu, gdzie wkrótce zyskuje imię Kösem, oznaczające przewodniczkę. Zauważona przez sułtana Ahmeda I staje się ulubienicą władcy i matką jego dzieci. Dzięki swojej bystrości i inteligencji uczy się zarządzania państwem, a po śmierci Ahmeda walczy o tron dla swoich synów, nie przebierając w środkach.

W dopracowanej historycznie powieści Solmaz Kâmuran przedstawia tragiczną opowieść o przemianie niewinnej, młodej dziewczyny w potężną i wpływową władczynię.

"Kösem. Matka sułtanów" to dzieło oparte na wieloletnich, skrupulatnych badaniach, przedstawiające pełnokrwiste postaci historyczne oraz ukazujące najbardziej burzliwy i dramatyczny rozdział osmańskiej historii.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Psotka | 2017-02-04
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Wielu z was nawet jeśli nie oglądało to na pewno przynajmniej słyszało o serialu "Wspaniałe stulecie". Sama nie miałam okazji oglądać, ale czytać i słyszeć o nim miałam okazję wiele. Przyznam, że zainteresowała mnie tematyka choć historią samą w sobie nie interesuję się w ogóle. Z czym zatem mamy do czynienia? Z Turcją, i Imperium Osmańskim czyli najpotężniejszym państwem w ówczesnym czasie. Państwo pełne przepychu o bogactwa, ale też biedy i głodu. Pełne przemocy, walk i wojen. Ale także zdrad, intryg oraz pewnego rodzaju bezwzględności.

Z wyspy Tinos zostaje uprowadzona młodziutka greczynka - Anastazja. Przez swoich porywczy zostaje sprzedana na targu niewolników w Konstantynopolu skąd trafia do sułtańskiego haremu. Pełny przepychu świat onieśmiela skromną i nieśmiałą nastolatkę. Jej imię zostaje zmienione na Kösem, które oznacza przewodniczkę. Wypatrzona przez sułtana szybko zostaje jego wybranką czyli Haseki Sultan. Bardzo szybko zostaje matką jego dzieci, których...

eR_ | 2016-09-12
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 11 września 2016

Wspaniałe stulecie, to serial opisujący pełne przepychu życie władcy Turcji, kiedy to Imperium Osmańskie, było najpotężniejszym krajem w ówczesnym świecie.
Pełne przepychu, prawda, ale i zdrad, knowań i zakulisowej polityki, któa miała wpływ na wszytsko/

"Kösem.Matka sułtanów", to zbeletryzowana opowieść o pewnej greckiej dziewczynie, która dostawszy się w turecką niewolę, zostaje nałożnicą sułtana i w krótkim czasie zostaje jedną z najbardziej wpływowych kobiet na dworze sułtana.
Inteligentna i oczytana dziewczyna, z miejsca zyskała serce władcy, co zaowocowało potomkami, którzy w przyszłości mieli stać się wielkimi władcami.

Losy jej, oraz cała otoczka sułtańskiego dworu, przedstawiona w sposób niezwykle ciekawy i z lektury tej powieści, jestem niezwykle zadowolony.Cóż więcej można oczekiwać od lektury?Pozostaje polecić, mając nadzieję na dalsze, równie ciekawe książki.

Wydawcą tego dzieła jest Książnica.

kocham_cie | 2016-12-06
Na półkach: Przeczytane, 2016

Turecki serial Wspaniałe stulecie podbił serca wielu polaków. Książka "Kosem. Matka sułtanów to fabularyzowana historia, ukazująca kulturę, dorobek, historię, tradycje osmańskiego świata, gdzie istnieją tylko dwie możliwości - wygrać lub zginąć. Lektura daje możliwość zajrzenia do haremu, poznania codzienności kobiet, ukrytych przed światem. Maluje przed nami obraz pełen przepychu, namiętności, intryg, zawiści, walki, bo przecież każda z kobiet chciała być ulubienicą i matką następcy tronu...

Kosem to ukochana nałożnica Sułtana Ahmeda I, matka sułtanów: Murada IV, Ibrahima, babka sułtanów: Mehmeda IV. Jako pierwsza i jedyna była posiadaczką tytułu Wielkiej Sułtanki Matki. Była jedna z najpotężniejszych kobiet Imperium Osmańskiego i to ona odegrała istotną rolę w tworzeniu historii dworu.

Ta część wciągnęła mnie bardziej niż poprzednia, ale to głównie z uwagi na fakt że opisuje wydarzenia i postacie wokół tytułowej bohaterki. Polecam, nie tylko dla fanów serialu.

F1mistress | 2017-04-13

Książka jest świetna, zwłaszcza dla kogoś, kto poczuł się zainspirowany przez serial "Wspaniałe stulecie" do poznania historii dynastii Osmanów w czasach sułtanki Kösem. Czyta się ją w miarę lekko i przystępnie jak na pogmatwane fakty historyczne. Jedyną trudność może sprawiać rozróżnianie poszczególnych postaci wezyrów, ulemów i innych ważnych urzędników państwowych ze względu na różnicę kulturową. Przeciętny zjadacz chleb raczej nie czyta na co dzień o Yusufie, Mustafie czy Mehmedzie. ;)
Nie brakuje wielu intryg, jednak nie polecam książki osobie, która chciałaby poczytać o haremie za kulisami i rywalizacji między sułtankami. Fabuła traktuje głównie o władzy i o tym, do czego zdolny jest człowiek, aby ją posiąść.

Lamika | 2017-05-28
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 28 maja 2017

Do połowy to jak opowiastka dla dzieci, prawie całkowicie fikcyjna, druga połowa, kiedy fakty są zgodne mniej więcej z historią, opowieść pędzi na łeb na szyję, nie wnikając w szczegóły, za to zasypując czytelnika dziesiątkami imion paszów i innych dostojników, których nie sposób nie tylko zapamiętać, ale nawet prawidłowo wymówić. Dramatyzmu w tym zero, mimo tragicznych i pełnych dynamizmu wydarzeń. Książka usiłuje dyskontować sukces serialu, ale się do niego nie umywa...

Alina | 2016-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2016

Nie jestem fanką "Wspaniałego stulecia". Jednak gdy zobaczyłam tą książkę w bibliotece postanowiłam ją wypożyczyć i przeczytać. Dlaczego? Bo lubię czytać o mądrych i silnych kobietach. Bo można się czegoś przy okazji nauczyć.

Rachela | 2016-07-24
Przeczytana: 15 czerwca 2017

"Kösem. Matka sułtanów" stała na mojej półce od ładnych paru miesięcy. Kupiłam ją jak tylko dowiedziałam się, że Solmaz Kamuran, autorka mojej ulubionej " Kiraze" wydała nową książkę. W końcu zaczęłam ją czytać we wtorek wieczorem, skończyłam w... czwartek. Tak mnie wciągnęła historia Kösem/Anastazji z wyspy Tinos. Powieść zaczyna się od śmierci sułtana Mehmeda III, syna Safiye. Potem jesteśmy świadkami porwania czternastoletniej Kösem przez piratów. Dziewczyna w końcu trafia jako niewolnica do haremu sułtana Ahmeda I i tak zaczyna się jej "kariera" na osmańskim dworze.... Nie
chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów, aby nie psuć przyjemności czytania tym, którzy nie zdążyli jeszcze zapoznać się z treścią. Powiem jedynie, że napisana prostym, zwięzłym językiem opowieść różni się znacznie od tego co i jak przedstawione zostało w serialu " Wspaniałe stulecie". Książka podobała mi się, chociaż w trakcie lektury wciąż czegoś mi brakowało... Gubiłam się też w imionach krwawych paszów,...

Lineiah | 2017-11-03
Na półkach: 2017, Przeczytane