Kiraze. Droga do sułtańskiego haremu

Książnica
2016-07-06
2009-07-13
9788361203315
intryga literatura turecka miłość polityka powieść historyczna przyjaźń Turcja Turcy osmańscy walka o władzę XVI w. XV w.

Wszystko zaczyna się od rozkazu króla Ferdynanda i Izabeli Kastylijskiej o wygnaniu Żydów z Hiszpanii. Rodzina de Toledo musi opuścić kraj, w którym cała ich rodzina spędziła lata życia. Córka Estery de Toledo, Rachela osiedla się w Imperium Osmańskim wraz ze swoim mężem i z biegiem lat doczekali się dwóch córek. Główną bohaterka książki jest właśnie jedna z nich, a dokładnie Estera, która później będzie nazywana Kiraze. Jej kariera zaczyna się gdy staje się powierniczką Hurrem, dzięki temu robi karierę najpierw w pałacu, a potem w całej Europie. Nasza główna bohaterka przeżywa również miłość do jednego z paszów i od razu powiem, że nie jest to taka typowo serialowa miłość, oj nie.
Autorka książki nie skupia się jednak jedynie na Kiraze. Książka ukazuje rządy wspomnianych wcześniej Ferdynanda i Izabeli, Borgiów, Henryka Tudora no i przede wszystkim osmańskich sułtanów, od Bajazyda II do Mehmeda III.
Mi się książka bardzo podobała. Lekko się czyta, gdy autorka opisuje krajobraz to pisze to lekkim językiem, ciekawa akcja. Rewelacja!
Polecam serdecznie.

Na półkach: , , , ,

Solmaz Kamuran napisała jak do tej pory dwie książki. Obie je przeczytałam i po fakcie już zorientowałam się, że mogłam czytać je w odwrotnej kolejności. I chociaż nie przeszkadza to w ogóle to miała bym zachowaną chronologię wydarzeń. Zarówno ta pozycja jak i moja wcześniejsza jest opisana, że nadaje się dla wielbicieli "Wspaniałego Stulecia". Nie oglądałam, więc nie wiem. Ale spróbowałam jednej książki z tej tematyki, drugiej, trzeciej... I nagle okazuje się, że to co mnie zainteresowało to tak na prawdę historia, a przecież ja jej nie lubię. Znaczy tak mi się wydawało.

Tak, więc poznajemy historię powierniczki dwóch sułtanek. Znanych niejednej i niejednemu z nas Roksolany oraz Safiye.

Rachela wywodzi się z sefardyjskich Żydów. Od dziecka mieszkała w Hiszpanii wraz z całą swoją rodziną De Toledo. Jednak do czasu. Pod koniec marca król Ferdynand i królowa Izabela podejmują decyzję, która zaważy na losie setek tysięcy ludzi. Chcą pozbyć się Żydów z terenów Hiszpanii. Jednak rodzina Racheli z początku bardzo się opiera. A dokładniej jej matka. Nie chce opuszczać miejsca, w którym wychowali się jej przodkowie i ona sama. Lecz nawet ona musi w końcu odpuścić po tym jak traci syna, a córka ledwo uchodzi z życiem. Postanawiają działać i ruszają za zaprzyjaźnioną rodziną. Ich droga była burzliwa, a do celu z czteroosobowej rodziny dociera tylko Rachela.

Tam osiada i po pewnym czasie los płata jej figla splata jej drogi z jej pierwszą miłością z Hiszpanii. Biorą ślub. I choć jej mąż ma już córkę ( resztę rodziny utracił w trzęsieniu ziemi) to ona przygarnia ją i traktuje jak swoją córeczkę. Solika, bo tak się nazywa dziewczynka, w niedługim czasie zostaje siostrą. Choć zawsze spokojna i cicha czuje się gorsza, bo to właśnie Kiraze zdobywa serca wszystkich. Jest radosna, rozśpiewana, roztańczona. A Sol jakby chowa się w tle. Mimo to kontakt zawsze miały bardzo dobry. Zmienia się to, gdy starsza z sióstr wychodzi za mąż. Młodsza zaczyna być niemiła i zazdrosna choć oficjalnie mówi coś całkiem innego i twierdzi, że nigdy za mąż nie wyjdzie.

Wszystko obraca się o 180 stopni w momencie, gdy zakochuje się w jednym z dowódcy floty osmańskiej. Jednak ich związek nie jest pisany i tylko Rachela wie dlaczego. Bo to ona robi wszystko by ich do siebie zniechęcić. Tyle, że końcowe efekty tych prób są dla niej druzgocące.

Sama Kiraze w końcu wychodzi za mąż i dopiero tu zaczyna się historia dziewczyny oraz dworu Sułtana, a dokładniej sułtanek Roksolany oraz Safiye.

Po przeczytaniu pierwszej książkę czyli "Kosem. Matka sułtanów" byłam bardzo zadowolona. Dlatego też bez większego wahania chciałam przeczytać także "Kiraze. Droga..." I tu jest problem, bo książka tylko niewielkim fragmentem opisuje życie tytułowej dziewczyny. Autorka więcej czasu poświęciła Racheli, matce dziewczyny co jest zrozumiałe, ale powinna wprowadzić pewną równowagę albo zmienić tytuł i częściowo opis na okładce. Poza tym muszę przyznać, że troszkę się ponudziłam i nie byłam tak zainteresowana powieścią jak wcześniejszą. Czegoś mi zabrakło nawet jak na pozycję opartą na faktach. Miłośnicy Wspaniałego Stulecia raczej się nie zawiodą tak jak Ci, których intrygują czasy Osmańskie. Ja czuję niedosyt.

Więcej na:
www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

Fajnie sie czytało, lekko i przyjemnie. dzięki rtakim ksiazka można sie przenieśc na chwile w inne czasy . Fabuła zawiera i akcje i wątek milosny jak najbardziej polecam fanom czasów Osmańskich

Kiraze jak głosi okładka to książka dla wielbicieli serialu Wspaniałe stulecie, a tych jak donoszą media jest bardzo dużo. Myślę jednak, że w przypadku, gdy ktoś nie oglądał serialu jak ja, a lubi powieści z mocnym rysem historycznym, również będzie zadowolony z lektury. Ja swój egzemplarz jak wzięłam do ręki pomyślałam, że nie mam ochoty na czytanie - zdanie zmieniłam po 7 stronach...
W książce znajdziemy intrygujące opisy problemów społeczno-politycznych tamtego okresu, mechanizmy działania władzy, intrygi. Pojawiają się w niej bardzo ciekawe odniesienia do dworów europejskich: Watykanu za czasów Papieża Borgia, Hiszpanii za panowania Izabeli Kostylijskiej, Francji Franciszka I, Anglii za władania Henryka VIII, Marii i Elżbiety. W imperium osmańskim natomiast, Kiraze jest powierniczką dwóch sułtanek: Roksolany i Safiye.Czas w powieści upływa wyjątkowo szybko. Fakty opisane w książce wydarzyły się na przełomie XV i XVI wieku, mamy więc obraz mian jakie zachodzą w tym okresie w sułtańskim haremie.
Jedynym minusem tego utworu, jak dla mnie było to, że w powieści nie ma mocno zarysowanego głównego bohatera, a tego właśnie spodziewałam się po lekturze Kiraze.
Tak, czy inaczej polecam, nie tylko fanom Wspaniałego stulecia.

Historia powierniczki dwóch sułtanek: Roksolany i Safiye.

Kiraze, wywodząca się z rodziny sefardyjskich Żydów wygnanych z Hiszpanii, pracuje jako szafarka w haremie sułtański. Dzięki swojej ambicji, inteligencji i urokowi w niedługim czasie zdobywa przyjaźń żony Sulejmana Wspaniałego, słynnej Roksolany, a następnie zostaje powierniczką sułtanki Safiye, matki Mehmeda III. Kiraze przeżywa także namiętna i nieszczęśliwą miłość do jednego z dowódców floty osmańskiej.

31 marca 1492 roku Granada. Wtedy pada decyzja podjęta przez króla Ferdynanda i królową Izabelę władców Kastylii, Leonu, Aragonii o pozbyciu się Żydów z terenów Hiszpanii. Dzień ten zmienia całkowicie życie wielu tysięcy ludzi zamieszkujących te tereny. W tym także rodzinę de Toledów oraz ich bliskich znajomych.

Oparta na faktach historycznych akcja toczy się na przełomie XV i XVI wieku w imperium osmańskim i południowej Europie. Kreśląc wspaniały, a zarazem wstrząsający obraz, autorka ukazuje prawdziwe oblicza sułtanów i królów, starcia między Wschodem a Zachodem, powstania i bunty, mrożące krew w żyłach losy poddanych, śmiertelne intrygi, miłości i seks w haremie.

Historia powierniczki dwóch sułtanek: Roksolany i Safiye.

Fajna, zwłaszcza dla miłośników Wspaniałego stulecia xD

Fajna, zwłaszcza dla miłośników Wspaniałego stulecia xD

Książkę czyta się bardzo szybko i z wielkim zainteresowaniem. Historia rodziny de Toledo wciągnęła mnie tak bardzo, że pochłonęłam tę opowieść w zaledwie kilka dni.

Tytułowa Kiraze jest córką Racheli de Toledo, której rodzina została wygnana z Hiszpanii przez królową Izabelę i jej małżonka wraz ze wszystkimi Żydami sefardyjskimi. Jej życie naznaczone jest namiętną, ale bardzo nieszczęśliwa miłością do Buraka Reisa, mężczyzny, którego nie powinna darzyć takim uczuciem...
Z czystym sumieniem polecam " Kiraze. Droga do sułtańskiego haremu" Solmaz Kamuran wszystkim lubiącym powieści oparte na historii, zabierające czytelnika w odległe kraje Orientu i trzymające w napięciu do ostatniej strony.

Dodaj cytat z książki Kiraze. Droga do sułtańskiego haremu