Krótkopis 1986-1995

Wydawnictwo: Gnome
838781900X
Naira

W krótkich esejach składających się na tom pisarz zawarł "summę" swoich dotychczasowych doświadczeń pisarskich, filozoficznych i estetycznych. Teksty te dotykają problemów współczesnej sztuki i literatury, życia społecznego i literackiego, zagadnień filozoficznych i religijnych. Szczególnie wiele miejsca poświęcono literaturze, malarstwu i aktualnym zagadnieniom filozoficznym. Wielka erudycja autora łączy się z ironią, poczuciem humoru i dystansem do opisywanych zjawisk. Autor żywo, często w sposób anegdotyczny, reaguje na wyzwania współczesności, polemizuje z teoriami filozoficznymi i estetycznymi, ukazuje czytelnikowi oryginalną wizję świata i człowieka. Z punktu widzenia zagranicznego obserwatora, często jednak obecnego w Polsce, z dystansem i realizmem obserwuje krajowe, ale także emigracyjne spory estetyczne i światopoglądowe. Cały czas jednak książka ma perspektywę szerszą, stanowiąc wszechstronną prezentację poglądów tego wybitnego myśliciela i artysty.

źródło opisu: Gnome, 1998

źródło okładki: Zdjęcie autorskie