Wielopis wielopolis

językoznawstwo, nauka o literaturze
Norbertinum
2014-01-01
2014-01-01

W stosunku do "Krótkopisu" to jest postęp.

Podaję rozdziały: Serial polski, Norwid, Różewicz, Czaykowski, The Dari Backward and Abysm of Time, Poeci, Malarze, Portrety pamięciowe, Ciemności.

Jest to coś może interesującego ale sięgnąłem po te książkę w związku z licznymi nazwiskami filozofów które w niej się pojawiają: tym samym zawiodłem się na zmyśle filozoficznym autora.

Tu sprawdza się powiedzenie, że nie można być dobrym poetą i filozofem jednocześnie. Być może to prawda chociaż Miłosz tu, czy Norwid, zapewne stanowią wyjątki. Mickiewicz także.

Można ale jest to kwestia doskonalenia formy na tyle skotniałej, że filozoficzny tok rozumowania nie jest wstanie zatracić stylu. To może być problemem większości poetów... ale nie Staffa dla przykładu: studiował filozofię i od tej strony poszedł w poezję. A Leopold Staff jest legendarny.

Reguły są ale należy te znać. Podejmować studia, liczyć się z tym co było. Intuicja autora jest pomocna ale nie spełnia funkcji wyłącznie. Talent też... znajomość historii i kultury już lepiej... ciężko mi tu pisać na ten temat gdyż sam mam braki

Być może jeszcze kiedyś wydadzą jakieś tego autora zapiski i to będzie właśnie "to". Jako osoba studiującą filozofię liczyłem na komentarz filozoficzny, ale ten jest już tu trochę dobry ale trochę zbędny nie wiadomo jak go skategoryzować: bardziej poetycki powiedziałbym, specyficznie dla twórczości tego autora pochodzenia żydowskiego.

W stosunku do "Krótkopisu" to jest postęp.

Dodaj cytat z książki Wielopis wielopolis