Narracje ormiańskie

Wydawnictwo: W.A.B.
Narracje ormiańskie
838929107X
proza, literatura, piękna

Zbiór opowiadań, scenek i szkiców wybitnego pisarza przesycony jest poczuciem absurdu, tkwiącego w dziejach, w naszych działaniach i złudzeniach, w pozornej logice rzeczywistości - absurdu wyrażanego nieustanną grą z czytelnikiem. Ten nowatorski prozaik wymaga przypomnienia w kraju podobnie jak niegdyś Zygmunt Haupt czy Leo Lipski, a jego śmiały i swobodny sposób pisania przemówi do wrażliwości różnych pokoleń czytelników - w tym na pewno do młodych odbiorców.

Adam Czerniawski (ur. 1934) - poeta, prozaik, tłumacz i eseista, wyemigrował w 1941 r., a od 1947 mieszka w Londynie. Związany jest z czasopismem literackim "Kontynenty"; wykładał także literaturę i filozofię w Rochester i Londynie. Jest autorem wierszy, m.in. tomów Polowanie na jednorożca (1956), Topografia wnętrza (1962) i Jesień (1989), książek prozatorskich takich jak Sen, Cytadela, Gaj (1966) czy Koncert życzeń (1991), a także esejów oraz przekładów (przede wszystkim twórczości Tadeusza Różewicza). W 1971 r. otrzymał nagrodę Kościelskich, a w 2002 wyróżnienie Fundacji Kultury.

Książka prześmiewcza, Czerniawski szydzi ze wszystkiego, nawet z siebie. Problem w tym, że kilku narracji nie zrozumiałem, a kilka chyba interpretowałem zbyt szeroko. W tej książce nie ma chyba ani jednego słowa, które znaczyłoby coś dosłownie. Mam wrażenie, że nawet kropki tworzą parabole. Książka Czerniawskiego formą przypomina dziecko Baroku i Secesji. Echolalie tańczą z synekdochami, ale nie wiem czy do rytmu ormiańskiego..? Ja mówię "pas". Po tej lekturze marzę o czymś paskudnie realistycznym, chyba sięgnę po kalendarz albo książkę telefoniczną.

Grzechoteczka | 2015-05-16
Dominika | 2015-04-24