Mężczyźni z różowym trójkątem

Okładka książki Mężczyźni z różowym trójkątem Heinz Heger, Josef Kohout
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Mężczyźni z różowym trójkątem
Heinz HegerJosef Kohout
7,9 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Ośrodek KARTA Seria: Świadectwa XX wiek biografia, autobiografia, pamiętnik
150 str. 2 godz. 30 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Świadectwa XX wiek
Tytuł oryginału:
Die Männer mit dem rosa Winkel
Wydawnictwo:
Ośrodek KARTA
Data wydania:
2016-06-13
Data 1. wyd. pol.:
2016-06-13
Data 1. wydania:
2011-03-01
Liczba stron:
150
Czas czytania
2 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364476563
Tłumacz:
Alicja Rosenau
Tagi:
dyskryminacja historia homoseksualizm III Rzesza Niemiecka II wojna światowa literatura faktu ludobójstwo obóz koncentracyjny prześladowanie śmierć
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
1017 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2623
2302

Na półkach: ,

Obozy koncentracyjne. Obozy zagłady. Czy wiecie, kto spośród jeńców obozów koncentracyjnych musiał nosić różowy trójkąt?

Heinz Heger to pseudonim austriackiego pisarza Johanna "Hansa" Neumanna. Autor wspomnień Josefa Kohouta, byłego więźnia obozów koncentracyjny. Autor sam był gejem, zmarł w 1978 roku.

Historia opisana przez Heinza Hegera to wyjątkowe świadectwo prawdy. Jest to pierwsza relacja osoby homoseksualnej, która była prześladowana w okresie nazistowskim. Każdy człowiek w obozie koncentracyjnym nosił swój trójkąt wraz z numerem. Nasz główny bohater nosił trójkąt różowy.
Od szesnastego roku życia Josef zdawał sobie sprawę, że jest inny, że odczuwa silny pociąg do swojej własnej płci niż do dziewcząt. Miał mądrą matkę, której zwierzył się chcąc pozbyć się tajemnicy.

"Mój drogi chłopcze - powiedziała - to twoje życie, które musisz przeżyć sam. Nie można wyjść ze skóry i zmienić jej na jakąś inną, trzeba się z tym pogodzić. Jeśli sądzisz, że tylko mężczyzna może dać ci szczęście nie jesteś z tego powodu potworem"... .

Został zatrzymany na mocy paragrafu 175, poddany gruntownej rewizji osobistej, przesłuchany i skazany na obóz. Pierwszym obozem do którego został wysłany był w Sachsenhausen, potem był KL Flossenburg. Więźniowie z różowym i brązowym - Cyganie - trójkątem byli najbardziej dręczonymi więźniami przez esesmanów i kapo. Określano ich jako śmieci nie mające prawa do życia. Znęcano się nad nimi, bito, kopano, traktowano jak towar. Byli wykorzystywani na przeróżne sposoby, w tym seksualne. Było to bardzo powszechne. Byli "dupojebcami". Minimalne racje żywnościowe, ciężka, nieludzka praca w kamieniołomach, cegielni. Wyrafinowane tortury, sadyzm na każdym kroku. Krematorium.
"Jedno było dla mnie oczywiście jasne: moja wola przeżycia w obozie była wprawdzie silna, ale przeżycie wśród tych esesmańskich bestii miało wysoką cenę - moralność, przyzwoitość i honor. Zdałem sobie z tego sprawę i cierpiałem z tego powodu, jednak bez przyjaźni z kapo nie byłoby mnie teraz wśród żywych"
W 1943 r. na rozkaz Himmlera urządzono w obozie burdel o którym mówiono "gniazdo rozkoszy". Więźniowie z różowym trójkątem mieliby poprzez regularne, przymusowe wizyty w burdelu zostać wyleczeni ze swoich skłonności. Inny sposób by zwalczać w "różowych" ich skłonności było kastrowanie. Na każdym kroku spotkać było można podwójną moralność. Więźniowie aby przeżyć musieli wchodzić w intymne relacje z kapo czy blokowymi.
Josef po sześciu latach odzyskał wolność, wrócił do domu gdzie czekała na niego matka.

Przez bardzo długi czas już po wojnie, cierpienie tych ludzi nie było uznawane, było tematem tabu. Zastali oni pozostawieniu samym sobie. Książka przerażająca, prawdziwa, porażająca. Zachęcam do zapoznania się z całością. Nie wolno nam zapominać o tych strasznych czasach, zbrodniach, które ludzie zgotowali innym ludziom. Wstrząsające świadectwo historyczne.
Polecam.

Obozy koncentracyjne. Obozy zagłady. Czy wiecie, kto spośród jeńców obozów koncentracyjnych musiał nosić różowy trójkąt?

Heinz Heger to pseudonim austriackiego pisarza Johanna "Hansa" Neumanna. Autor wspomnień Josefa Kohouta, byłego więźnia obozów koncentracyjny. Autor sam był gejem, zmarł w 1978 roku.

Historia opisana przez Heinza Hegera to wyjątkowe świadectwo prawdy....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 759
  • Przeczytane
    1 344
  • Posiadam
    261
  • 2018
    49
  • Historia
    29
  • 2019
    24
  • Ulubione
    23
  • LGBT
    19
  • 2020
    19
  • Teraz czytam
    18

Cytaty

Więcej
Josef Kohout Mężczyźni z różowym trójkątem Zobacz więcej
Josef Kohout Mężczyźni z różowym trójkątem Zobacz więcej
Josef Kohout Mężczyźni z różowym trójkątem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także