Tajemnica lady Audley

Tłumaczenie: Mira Czarnecka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Lady Audley’s Secret
Patricia

Najsłynniejsza powieść sensacyjna epoki wiktoriańskiej Gdy piękna i młoda Lucy Graham przyjmuje oświadczyny sir Michaela Audleya, jej szczęście i przyszłość wydają się zabezpieczone. Lecz przeszłość lady Audley spowita jest tajemnicą i bratanka sir Michaela, Roberta, zaczynają dręczyć złe przeczucia. Pewnego dnia znika jego bliski przyjaciel, George Talboys. Robert postanawia go odnaleźć i...

Najsłynniejsza powieść sensacyjna epoki wiktoriańskiej
Gdy piękna i młoda Lucy Graham przyjmuje oświadczyny sir Michaela Audleya, jej szczęście i przyszłość wydają się zabezpieczone. Lecz przeszłość lady Audley spowita jest tajemnicą i bratanka sir Michaela, Roberta, zaczynają dręczyć złe przeczucia. Pewnego dnia znika jego bliski przyjaciel, George Talboys. Robert postanawia go odnaleźć i jest gotów poruszyć ziemię, żeby poznać prawdę o jego losie. Poszukiwania ujawniają zagmatwaną historię oszustw, zbrodni i intryg. Czy podejrzenia Roberta okażą się prawdziwe?
Bigamia, morderstwa, szaleństwa namiętności – „Tajemnica lady Audley”, wydawnicza sensacja swoich czasów, to ekscytująca powieść o zbrodni i nikczemności, która i dziś jest niezwykle atrakcyjna.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

ewkini | 2019-09-15

Opowieść obyczajowa z wątkami kryminalnymi. Autorka stworzyła ciekawe postacie, nikogo nie czyniąc bohaterem bez skazy. Każdaz postaci w któryms momencie popełnia bład który ma poważne konsekwencje. Przyznaje że czarny charakter nie wzbudził mojej niechęci, rozumiałam pobudki, którymi postać się kierowała. Może nie była najsympatyczniejsza i miała wady, ale zarazem była bardzo ludzka w swoich pragnieniach i motywach. Nie miałam za to za grosz współczucia dla ofiar. W najlepszym razie określiłam bym je jako irytujace. W czasie lektury przyszło mi na myśl ze wiele powieści opowiadajacych o tragicznych losach kobieta, która pragnęły uwolnić sie z nieudanego i niesatysfakcjonujacego małzenstwa (jak w "Annie Kareninie" czy "Pani Bovary") sa juz tylko opisem przeszlosci. W czasach rozwodow, do wielu zbrodni i nieszczesc juz nie dochodzi.

Barbara | 2019-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2019

Zaskakująco współczesna powieść, nieznanej polskiemu czytelnikowi autorki. Jest to na poły kryminalna na poły obyczajowa historia zbrodni i jej konsekwencji. Sama intryga, od początku przewidywalna, ma tak naprawdę, jak dla mnie, drugorzędne znaczenie. Osią całej historii są bowiem dwie postacie- Milady i Robert Audley. To poprzez ich dzieje i ich portrety autorka porusza wiele naprawdę ważnych kwestii społecznych, które w ówczesnej literaturze były skrzętnie pomijane. Mamy tutaj poruszony problem depresji poporodowej z lubością przez mężczyzn lekarzy określaną mianem obłędu. Mamy tragiczną historię kobiety, która chcąc wyrwać się z koszmarnej biedy posuwa się do okropnych rzeczy i mamy też związek homoseksualny, opisany w nieco zawoalowany sposób ale dla współczesnego czytelnika jasny. Autorka wskazuje też na niesprawiedliwość społeczną wykluczającą sporą grupę ludzi poza nawias tylko z racji biedy bądź braku "wysokiego urodzenia". Ludziom z tzw. nizin społecznych odmawiano nawet...

Allegra Chamberlain | 2019-07-07
Przeczytana: 30 czerwca 2019

Wiktoriański kryminał, z nutką szaleństwa w tle... cóż, po ciężkim roku szkolnym sięgałam po "Tajemnicę Lady Audley" z nadzieją, że pozwoli mi odreagować i przenieść się do epoki, która bezpowrotnie minęła. Nie zawiodłam się, a co więcej, moja lista "Książkowych miłości wszech czasów" zyskała jednego, cudownego członka.

Zacznijmy jednak od początku. Tytułow Lucy Audley to na pozór urocza i nieco naiwna młoda żona sir Michaela Audleya. Na pierwszy rzut oka, jej jedyną fanaberię stanowi otaczanie się przesadnym przepychem. Nie dajcie się jednak zwieść, bowiem przeszłość Lucy kryje wiele niechlubnych tajemnic. Za jedną z nich ktoś będzie musiał przypłacić życiem.

Naturalnie, polecam tę klasykę każdemu, kto tylko stanie na mojej drodze. Jeśli jednak "Tajemnica (...)" wpadnie już w wasze łapki, pamiętajcie o jednym: powieść liczy sobie ładnych "parę" lat, toteż styl, obyczajność i reszta klimatycznych elementów, może na początku wydać wam się cokolwiek...

Angie | 2019-01-06
Przeczytana: grudzień 2018

Uwielbiam klimat starych, XIX-wiecznych powieści. Równocześnie często słucham o różnorakich sprawach kryminalnych. Niestety tych dwóch pasji najczęściej nie da się realizować jednocześnie, więc zawsze bardzo się cieszę, gdy napotykam wiktoriańskie opowieści z wątkiem kryminalnym.

Tak było również w przypadku "Tajemnicy lady Audley". Tekst porwał mnie od pierwszych stron i choć bardzo szybko można się domyślić kim tak naprawdę jest tytułowa lady Audley oraz jaką tajemnicę skrywa, to klimat powieści i dobrze odmalowane postacie nie dają się ani chwilę nudzić. Szczególnie polubiłam postać Roberta Audleya, dobrodusznego sybarytę, który w obliczu tajemniczego zniknięcia przyjaciela rezygnuję ze swojego wygodnego trybu życia i uporczywie, ale równocześnie zgodnie z zasadami, dąży do rozwikłania tej zagadki.

Także Lucy, tytułowa lady Audley nie mogłaby zostać lepiej nakreślona. Prawdziwa femme fatale o dziewczęcej urodzie i usposobieniu, pod którymi to atrybutami ukrywa swoją drugą,...

Rybana | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Wiktoriański kryminał. Może książka nie powala swoją flegmatycznie ciągnącą się akcją i przeładowaniem filozoficznymi rozważaniami głównego bohatera, ale ma swój urok, tajemniczość i klimat, dość mroczny. Kłamstwa, sekrety, intrygi i morderstwo. Jak na powieść pisaną przez kobietę w tamtych czasach, to muszę powiedzieć, że sprytnie sobie wymyśliła to wszystko. Minus... od samego początku czytelnik wie o co kaman. A szkoda, bo o wiele ciekawiej byłoby się dowiedzieć wszystkiego na końcu

aniaskl | 2017-05-14
Przeczytana: 13 maja 2017

Świetny wiktoriański kryminał z interesująco rozpisanymi postaciami. Niby się wszystkiego możesz domyślić a i tak jest kilka większych lub mniejszych nieprzewidywalnych zwrotów akcji.

bab007 | 2016-12-20

Całkiem zgrabne połączenie świata z książek Jane Austen i lekkiej wersji Sherlocka Holmesa ;)

bevis | 2016-10-19
Przeczytana: 13 października 2016

Czysta przyjemność dla miłośników wiktoriańskich klimatów. Akcja dla współczesnego czytelnika nieco przewidywalna, ale narracja, dbałość o szczegóły, mroczny klimat czynią z tej książki prawdziwy rarytas. Doskonale napisana, mimo pokaźnej objętości nie dłuży się nawet przez chwilę. Gorąco polecam.

Ynka | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Niemalże 600 stron przeczytane jednym tchem. Książka utkana misternie jak pajęczyna; czytając ją miałam wrażenie że ani jedno słowo (na tych 600 stronach!) nie pada tam nadaremno. Wszystko było po coś. Tajemnica, zbrodnia, romans, pod koniec dość zaskakujący zwrot akcji - i trzyma w napięciu do ostatnich stron. CUDO! Uwielbiam takie powieści.

Magnis | 2016-10-09
Przeczytana: 06 października 2016

Mary Elizabeth Braddon jest autorką powieści Tajemnica Lady Audley, którą chciałem przeczytać od chwili, gdy dowiedziałem się, że się ukaże u nas. Bardzo podobają mi się dawne książki posiadające w większości swój urok i klimat. Sięgnąłem, dlatego po nią, aby przekonać się jak obecnie wypada, jeśli wziąć pod uwagę wiek powstania. Robert Audley cieszy się niezmiennie z przyjazdu swojego niewidzianego kolegi. Niestety znika on raptownie, a sam Robert postanawia dowiedzieć się prawdy, czym spowodowane zostało zaginięcie swojego przyjaciela.
Autorka postawiła na dopracowanie tła obyczajowego swojej powieści i uczyniła to znakomicie. Obraz życia w tamtej epoce i różnego rodzaju relacje pomiędzy bohaterami książki został świetnie przedstawiony. Właśnie dużym atutem jest takie podejście do tematu żeby czytelnik mógł się zainteresować historią. Książka została podzielona na trzy części. W pierwszej części książki autorka powoli prowadzi akcję i skupia się często na drobiazgach przy...