Sidney Chambers. Złowroga noc

Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
Cykl: Zagadki Grantchester (tom 2)
Wydawnictwo: Marginesy
Sidney Chambers and The Perils of the Night
Ag2S

Ksiądz Sidney Chambers powraca w kolejnym tomie swoich detektywistycznych przygód. Gdy jeden z wykładowców ginie w czasie nielegalnej wspinaczki na dach świątyni, Sidney nie chce uwierzyć, że to nieszczęśliwy wypadek, a rozwiązanie zagadki przerasta jego wyobrażenia. Prozaiczny z pozoru pożar pracowni fotografika też okazuje się co najmniej zagadkowy, nie daje też spokoju Sidneyowi zgon...

Gdy jeden z wykładowców ginie w czasie nielegalnej wspinaczki na dach świątyni, Sidney nie chce uwierzyć, że to nieszczęśliwy wypadek, a rozwiązanie zagadki przerasta jego wyobrażenia. Prozaiczny z pozoru pożar pracowni fotografika też okazuje się co najmniej zagadkowy, nie daje też spokoju Sidneyowi zgon wykładowcy matematyki, rzekomo spowodowana zawałem serca. Najbardziej wstrząsającą sprawą Sidneya jest jednak śmierć młodego zdolnego krykiecisty, który odszedł w straszliwych męczarniach.

To nie wszystko, z czym Sidney musi się zmierzyć. Czy dokona wreszcie wyboru pomiędzy olśniewającą panną z wyższych sfer a czarującą niemiecką wdową? Przed podjęciem decyzji Sidney udaje się do Berlina, gdzie trafia w sam środek międzynarodowej afery szpiegowskiej.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133106/sidne...(?)

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133106/sidne...»

Maromira | 2017-07-04
Przeczytana: 02 lipca 2017

„[…] Sidney wyznał, że wszystko wskazuje na to, iż w Granchester popełniono kolejne morderstwo.
- Dobry Boże, synu, wy tam giniecie jak w bitwie nad Sommą.”

W Granchester ksiądz nigdy nie ma spokoju. A tu trzeba kogoś pochować, a to udzielić parze ślubu, a to znów tłumaczyć, że samotny żywot mu nie przeszkadza, a to trafi się jakieś morderstwo. To ostatnie jakoś stosunkowo często zdarza się w parafii Sidneya Chambersa. Młody ksiądz chciałby bardziej skupić na sprawach duchowych swoich parafian, ale co ma począć, gdy ci zabijają się nawzajem?

A że już zasmakował w zagadkach, stara się pomóc swoim owieczkom, nawet jeśli oznacza to ganianie po miasteczku za mordercą czy pakowanie się w kłopoty, które nie przystoją księdzu. Jego najlepszy przyjaciel inspektor Keating już się pogodził z obecnością księdza Chambersa podczas śledztw, czego nie da się powiedzieć o dziekanie w Cambridge, głowę którego Sidney wciąż zawraca, prosząc o dziwne rzeczy. Ale gdy idzie o dobro uczelni czy o dobro...

Abee | 2017-09-30
Przeczytana: 28 września 2017

Drugi tom przygód księdza, który nieustająco wplątuje się w śledztwa i staje się detektywem mimo woli. W tych opowiadaniach jego rola jako detektywa dominuje nad czynnościami duchownego. Stąd i bohater i jego otoczenie akceptują tę dwoistość. Ksiądz dokonuje wyboru między dwiema kobietami. A w niełatwym wyborze pomaga mu dramatyczna podróż między dwoma światami.
Drugi tom rozczarował mnie swą dosłownością. Nie jest świeży, jak pierwszy, a nie ma czegoś poruszającego. Opowiadania trochę się snują, zadady gry w krykieta lub tworzenia dzieł muzycznych, a nawet gra szpiegów jakoś zbyt są hermetyczne i stąd moje znużenie i poirytowanie, gdy zawiłe opisy zajmują większość kart.
Opowiadania stanowią podstawę serialu Grantchester. I gdy pierwszy tom góruje nad serialem - drugi tom wyraźnie odstaje. Scenarzyści wykorzystali potencjał książki i lepiej rozegrali niektóre historie. Niektóre o wiele lepiej. Stąd serial skręcił w inną stronę. I chyba ciekawiej się zapowiada.

Elwira | 2017-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2017

Angielskie kryminalne klimaty nie są mi obce, rzadko mam okazję o nich ostatnio czytać. A ta okazała się świetna rozrywka z dosłownie językowymi łamańcami :-)
Całość podana w formie opowiadań kryminalnych z akcją na angielskiej prowincji (w Grantchester) w latach 50-tych ubiegłego. Nasz młody pełen zapału Wikary i jego alter ego (w końcu musi być dwóch dla równowagi) wiecznie „z lekka ” sceptyczny Inspektora Keatinga – rozwiązują wszelkiej maści lokalne zagadki kryminalne. Choć nie przepadam za opowiadaniami, to w przypadku kryminalnych tematów, jest to dobre ujęcie (krótko i treściwie). Tutaj zaś dodatkowy plus brak elektronicznych gadżetów i o zgrozo internetu – cudownie :-)

Lektura, szybka i przyjemna, świetną rozrywka na lato.

Najlepsza druga część. Jak mogłam nie polubić książki osadzonej w latach 50 XX wieku. Gdzie występuje młody około 30 letni pastor wolący whisky od sherry, przyjaźniący się z inspektorem z którym nałogowo gra w tryktraka. Kochający słuchać jazz, mający przyjaciółkę zajmującą się sztuką, drugą grającą na pianinie Bacha, zrzędliwą gospodynię, wikarego kochającego Dostojewskiego, i rosnącego czarnego labradora. Do tego zagadka kryminalna w tle. Jestem kupiona w 100% polecam gorąco :)

Kaska Latak | 2017-10-12
Na półkach: Przeczytane, 2017

Kontynuacja utrzymana w klimacie poprzedniej części, trochę więcej zagadek powiązanych z sytuacją geopolityczną na świecie ( lata 50-60), ogólnie bardzo miło nadal, aczkolwiek opis gry w krykieta dla kogoś kto nie ma o tejże grze pojęcia mocno męczące - czułam się jak na tureckim kazaniu.
Na jesienny wieczór polecam.

pulcinella | 2017-11-05

Nadal bardzo dobre, choć jedno opowiadanie zupełnie do niczego.

sorensdaughter | 2017-11-09
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2017