End of Watch

Cykl: Bill Hodges (tom 3)
Wydawnictwo: Hodder & Stoughton
angielski
Pablo

The cell rings twice, and then his old partner in his ear... 'I'm at the scene of what appears to be a murder-suicide. I'd like you to come and take a look. Bring your sidekick with you, if she's available...' Retired Detective Bill Hodges now runs a two-person firm called Finders Keepers with his partner Holly Gibney. They met in the wake of the 'Mercedes Massacre' when a queue of people was...

Retired Detective Bill Hodges now runs a two-person firm called Finders Keepers with his partner Holly Gibney. They met in the wake of the 'Mercedes Massacre' when a queue of people was run down by the diabolical killer Brady Hartsfield.

Brady is now confined to Room 217 of the Lakes Region Traumatic Brain Injury Clinic, in an unresponsive state. But all is not what it seems: the evidence suggests that Brady is somehow awake, and in possession of deadly new powers that allow him to wreak unimaginable havoc without ever leaving his hospital room.

When Bill and Holly are called to a suicide scene with ties to the Mercedes Massacre, they find themselves pulled into their most dangerous case yet, one that will put their lives at risk, as well as those of Bill's heroic young friend Jerome Robinson and his teenage sister, Barbara. Brady Hartsfield is back, and planning revenge not just on Hodges and his friends, but on an entire city.

The clock is ticking in unexpected ways ...

Both a stand-alone novel of heart-pounding suspense and a sublimely terrifying final episode in the Hodges trilogy, End of Watch takes the series into a powerful new dimension.

źródło opisu: Hodder and Stoughton 2016

źródło okładki: https://www.hodder.co.uk/books/detail.page?isbn=9781473634008

Paco | 2016-10-16
Na półkach: Przeczytane, King
Przeczytana: 16 października 2016

Utrapienie mnie dopadło.
Albo doczytam.
Albo pójdę poszperać w śmietniku.
W poszukiwaniu telewizora wyrzuconego.
Bo ta część ma zeza. Dlatego trudno z nią utrzymać kontakt wzrokowy.
I daleko mi do stanu nirwany. Jeżeli Kinga królem poprzez elekcję wybrano, sądzi , że to dożywotnia nobilitacja. By wierność poddanych utrzymać należy o nią zabiegać. Na laurach nie spoczywając. I duchami się nie zasłaniać. Bo skończy się abdykacją. Popytać może pana Augusta II Mocnego. Czym przekupstwo czytelnika skutkuje. Myślę, że jego detronizacja na włosku wisi. Nie idź tą drogą, Królu drogi, bo młodzi przywódcy opozycji pędzą co koń wyskoczy. I ani się nie obejrzysz... Tobie petardy prawdziwe potrzebne,
a nie kapiszony zwykłe. Gdyż sam, jakość wyśrubowałeś. A znów renomę na istotach bezcielesnych wspierasz. Czytanie prozy Twojej, to najczęściej takie małe ziemskie rozkosze były.
Były.
Bo same krasomówcze talenta, rąk zacierać nie pozwolą.
A frazesy okrągłe oklepane być się zdają.
Okultyzm nie...

Pinkiman | 2016-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 11 lipca 2016

Wyrobił się King w tym gatunku, a to jest tego dowód.

Czytając Pana Mercedesa, a później Znalezione nie kradzione nie mogłem wyjść z wrażenia, że King pisze te książki na siłę. Z tą było całkowicie inaczej i nie koniecznie przez dodany element paranormalny. Dodaje on powieści smaku, ale nie neguje gatunku, w którym była tworzona ta historia.

Książka jest napisana jak rasowy kryminał, z lekkim gawędziarstwem jak to u Kinga bywa. Kolejne elementy są dodawane stopniowo, a całość bardzo fajnie się zazębia wraz z postępami fabularnymi.

Większość postaci wyrobiła się od początku tej historii, a Holly jest solidną kandydatką, żeby kiedyś otrzymać swoją indywidualną powieść (na co szczerzę liczę).

Skoro wszystko jest tak dobrze skonstruowane, to dlaczego taka ocena?

Powieść najzwyczajniej w świecie nie wyróżnia się niczym na tle tego gatunku. Mamy bardzo dobrze skonstruowaną zagadkę, narrację z dwóch stron, ciekawe postacie, a całość jest napisana w naprawdę dobrym stylu. To stanowi...

Kiwi_Agnik | 2016-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Trzecia część trylogii z detektywem Billem Hodgesem trzyma poziom.

W książce ujęte są elementy grozy, jest zło w najgorszej postaci, okrucieństwo i bezwzględność, jest akcja pełna napięć, a wszystko to "tworzy" piekielnie inteligentny psychopata, który planuje zemstę w najdrobniejszych szczegółach.

Powieść wciąga i ekscytuje, czyta się ją z wielką przyjemnością.
Pomysł na fabułę jest może trochę absurdalny i mało prawdopodobny, ale Pan King widocznie ma wielką i nieograniczoną wyobraźnię, a to się bez wątpienia ceni w literaturze.

Zatem polecam, przy "Końcu warty" nuda nie grozi.

Różowe rybki grzecznie sobie pływają
Zgubione umysły chętnie zapraszają
W słowach zachęty chętnie się rozpływają

Chodź do nas popływaj z nami
Nie chcemy przecież pływać sami
Będziemy sobie na wieczność oddani

Różowe rybki grzecznie sobie pływają...

Pomiędzy nimi są niebieskie, czerwone i inne fantazyjne. Ale to różowe są najważniejsze. Najpierw się pokazują, by splątane spojrzenie widza w mig je dostrzegło, zauważyło. Następnie niczym lasso na szyję zgubionego bydlęcia, rzucaję pętlę swojej hipnozy na szyję swego obserwatora, po czym zaciskają się na niej i powoli, systematycznie, stopniowo się na niej zaciskając. Aż myśli tonąć zaczną w obłędzie, aż zadławią się nim...Tak zmanipulowany umysł jest o krok od totalnej samozagłady...
Choć różowe rybki jako narzędzie mordu Brada Hartsfielda służyły w książce innym celom, Kingowi pozwoliły jednocześnie przesłać swym czytelnikom przerażająco koszmarną prawdę, tak wszechobecną w naszych czasach...Tak przebrane metaforu w mojej opinii...

Tokyo | 2017-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Nareszcie koniec, tej żmudnej, ciągnącej się historii. Czytało mi się tę książkę niezwykle opornie, a postacie wcale nie zachęcały do dalszej lektury; były nijakie, tak samo jak cała fabuła. Poziom realizmu spadał, im dalej to brnęło. Gdzie podziała się konsekwencja? Zwłaszcza, gdy rusza się temat samobójstwa, rzecz poważną i niezbyt fortunnie osadzoną w scenerii jakichś idiotyzmów o teleportacji duszy i umieraniu bez umierania. Poza tym książka do bólu przewidywalna, zero jakichś niespodziewanych zwrotów akcji. Z tej powieści naprawdę wieje nudą i to mnie chyba najbardziej zawiodło. Smutne jest także to, iż po lekturze nic praktycznie w nas nie pozostaje. A szkoda...

Heisenberg | 2016-06-26

Recenzując - a przynajmniej starać się to zrobić! – „Koniec warty”, pozwolę sobie upiec trzy pieczenie przy jednym ogniu, i zrecenzować to jako trylogię.
Zatem na początku był „Pan Mercedes” – Stephen King postanowił popełnić powieść kryminalną. Czy Mercedesem mu się to udało? Uważam że jak najbardziej! Pomimo że nie było tu znaku firmowego Mistrza, czyli (samego w sobie) horroru z elementami fantastyki, to wyszedł z tarczą. Książkę czytało się wybornie. Wiadomo, że do jego najlepszych, firmowych tytułów, „… Mercedes” nie miał startu, ale i tak książkę wspominam bardzo pozytywnie.
Potem nastąpił czas „Znalezionego nie kradzionego”. Tutaj moim zdaniem King zstąpił jeden schodek w dół. Była to niby ta sama historia, w spektrum świata Mercedesa, ale jednocześnie inna. Inna nie znaczy zła, ale niestety jakościowo ciut gorsza. Ale w dalszym ciągu Kinga broni styl jego pisania – on przede wszystkim w „Znalezionym…” nie nudził. Choćby za to – pozytyw!
No i mamy Grande Finale trylogii,...

allison | 2016-06-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Trzecią część cyklu Kinga przeczytałam szybko dzięki wartkiej akcji, jednak z mniejszymi emocjami niż dwa pierwsze tomy. Od nadprzyrodzonych elementów, które się tu pojawiły, wolałam klasyczny kryminał (ale to, oczywiście, kwestia literackich upodobań i stosunku do twórczości pisarza - jego wierni fani i miłośnicy horrorów zapewne będą zadowoleni).

Niewiele można zarzucić tej powieści, jednak jeśli poznało się wcześniejsze części trylogii, siłą rzeczy dokonuje się porównań. W moim odczuciu na tle "Pana Mercedesa" i "Znalezionego, nie kradzionego" zamknięcie cyklu wypada nieco blado - część wątków jest przewidywalna, podobnie jak zakończenie. O ile przy lekturze wspomnianych dwóch pierwszych tomów do końca trzymana byłam w niepewności, to w przypadku "Końca warty" ze spokojem i pewnością swoich przewidywań przewracałam ostatnie strony.

Oczywiście, polecam powieść, zwłaszcza tym, którzy są już po lekturze dwóch części cyklu. "Koniec warty" czyta się szybko i lekko,...

gwiazdka | 2018-09-14
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2018

Początkowo książka mnie nie wciągnęła, a w Kingu było za mało Kinga, styl jakiś nudnawy i za mało charakterystyczny jak dla tego pisarza. Jednak tak gdzieś po 150 stronach i akcja ruszyła, i pojawiły się charakterystyczna dla Kinga maniera pisarska, i bohaterowie zaczęli żyć stylem Mistrza.

Na pewno inaczej oceniałabym, gdybym poszczególne części trylogii czytała jedna po drugiej, być Może byłabym zła za powtórzenia, czy „masło maślane” jeśli chodzi o bohaterów. W moim wypadku jednak między poszczególnym i tomami była dłuższa przerwa, przez co „Koniec warty” sprawia wrażenie świeżości. Oczywiście jako realistka, na poszczególne wydarzenia patrzyłam przymrużeniem oka, bo przecież nierealne, ale nie przeszkadzało mi to czerpać przyjemności z lektury.

veinylover | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

To nie jest jedna gwiazdka, to jest MINUS jedna gwiazdka.
Po PIERWSZE odgrzewany kotlet z pierwszego tomu, czyli znany już psychopata. Może King napisze jakiś czwarty tom, w którym psychopata zmartwychwstanie, wejdzie do sieci komputerowej i tam będzie sobie żył i działał na złość, wskrzeszony przez Lucyfera, albo przybyszów z innej planety? A potem to już chyba autor sobie strzeli w głowę?
Po DRUGIE był już taki podobny gniot „Komórka”, z podobnymi wymysłami.
Po TRZECIE - kłamstwa dotyczące nauk, w tym psychologi, historii, wyobraźni wokół nauk przyrodniczych (podstawowych).
Po CZWARTE - literatura kryminalna ma swój urok, jeśli opiera się na logice i precyzyjnej budowie fabuły, co ten tom całkowicie zdemolował.

Otrzymaliśmy do rąk żałosny neomarksistowski gniot antykulturowy oderwany od rzeczywistości, ale bezzasadnie aspirujący do bycia częścią alternatywnie możliwej rzeczywistości.

Krzewiciel „paranormalności” i innych neomarksistowskich zabobonów King powinien wypłacać...

Marzena | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017

Ogromnie lubię oldschoolowego Billa Hodgesa, który ni cholery nie wie co to znaczy dodać posta, ale zawsze gorąco przytakuje kiedy ktoś mu tłumaczy w czym rzecz.
Bill, Holly Gibney, Jerome i ta wyjątkowa więź, która zawiązała się między nimi już w "Panu Mercedesie", rozkwitła w "Znalezione nie kradzione" żeby w tej części zostać poddaną najcięższej próbie. Więź o tyle niezwykła co przede wszystkim nierozerwalna.
To dzięki niej Bill mógł, chociaż lekko nie było - w końcu walczył nie tylko z Bradym Hartfieldem - od środka atakował go jeszcze jeden wróg - dosłużyć do końca swojej warty.
Przyznaję, że pod względem kryminalnym/sensacyjnym ta część jest faktycznie najsłabsza, jednak uważam, że jest jednocześnie świetnym domknięciem całości, że jako pełne i klarowne zakończenie trylogii wypada bardzo bardzo dobrze.