Dzwony

Okładka książki Dzwony Michalina Domańska
Okładka książki Dzwony
Michalina Domańska Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury literatura piękna
7 str. 7 min.
Wolne Lektury
Wolne Lektury
2015-01-01
2015-01-01
7 min.
9788328802032

Króciutka nowelka zapomnianej pisarki przełomu XIX i XX wieku, której utworów nie można znaleźć na czytelniczym rynku. "Dzwony" to jedyny utwór dostępny na portalu wolnlektury.pl. To wzruszająca historia wiejskiej kobiety Serafiny, której chata umiejscowiona jest na wprost wiejskiego kościółka i jego dzwonnicy. Jednak dzwonów nie słyszała miejscowa społeczność od piętnastu lat, kiedy zaborca postanowił zamknąć świątynię.

Spoglądając co dnia na milczącą dzwonnicę Serafina wspomina czasy, kiedy dźwięk dzwonów towarzyszył wszystkim ważnym wydarzeniom wsi - ślubom, narodzinom, chrzcinom czy pogrzebom, kościelnym świętom i praktykom religijnym, kiedy był integralnym elementem życia mieszkańców. Wspomina swoją miłość, piękny ślub i szczęśliwe małżeństwo i macierzyństwo, które zostały przerwane przez śmierć najukochańszych osób - najpierw męża, a potem syna. To ból i rozpacz po utracie syna wywołały w Serafinie bunt, wyzwoliły siłę, aby znów dzwony obudziły z letargu zniewolony naród.

Tytułowe dzwony wiejskiego kościoła można odczytywać jako symbol ucisku polskiego ludu, jego zniewolenia i pozbawienia prawa do godnego życia. Piękny, plastyczny język, przemawiający do serc i wyobraźni czytelnika.

Michalina Fieduszko, de domo Domańska, (1875 – 1936) napisała siedmiostronicowe "Dzwony" w 1914, które są symbolem tęsknoty za wolnością ciemiężonego ludu polskiego. Wzniosłe, patriotyczne. Może być. 4/10.
Adres: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/domanska-dzwony.html

Adres: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/domanska-dzwony.html