Most dusz

Okładka książki Most dusz Victoria Schwab
Okładka książki Most dusz
Victoria Schwab Wydawnictwo: Zygzaki Cykl: Cassidy Blake (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
2021-03-02
Maciej Studencki

świetna była ta seria, chyba zostanę schwabiarą

świetna była ta seria, chyba zostanę schwabiarą

Cassidy Blake ma 12 lat, rodziców pisarzy, 14-letniego przyjaciela Jacoba i kota Grima. Tylko, że Cassidy Blake rok temu prawie umarła, rodzice piszą książki o duchach (teraz kręcą dokument na podstawie swoich książek!),a Jacob jest duchem i tylko Cass go widzi 🐈‍⬛

Każdy tom to inne miasto, w którym rodzice kręcą swój program, a Cassidy przeżywa przygody w towarzystwie ducha i powoli odkrywa swoje powołanie z pomocą nowej znajomej. Tym sposobem wraz z bohaterami (i kotem!) odwiedzamy Edynburg, Paryż (niech ktoś zabierze mnie do katakumb, prooooszę) i Nowy Orlean 🐈‍⬛

Podobała mi się relacja Cassie i Jacoba, byli po prostu dziećmi, którzy zawsze pakowali się w kłopoty (głównie przez Cass, Jacob był głosem rozsądku). I chociaż na początku Lara (ich nowa znajoma) nie wzbudziła mojej sympatii, to pod koniec dołączyła do moich ulubieńców 🐈‍⬛

No i najważniejszy bohater - kot Grim, czyli powód dla którego akurat teraz zabrałam się za reread pierwszego tomu. Grim jest postacią mocno drugoplanową (w trzecim tomie dostajemy go najwięcej),ale jednocześnie kocią do szpiku kości i bez niego, ta seria nie była by kompletna 🐈‍⬛

I chociaż to seria dla trochę młodszych czytelników, to jestem pewna, że starszym też się spodoba, i ja, 24-latka muszę przyznać, że niektóre sceny mnie przeraziły i stresowałam się czytając 🐈‍⬛

Starsi, młodsi - czytajcie! 🐈‍⬛

Nowy Orlean jest pełen duchów o czym przekonuje się Cassidy razem ze swoim przyjacielem Jacobem. Jeden z nich poluje na nich i nie jest to przyjemny duszek Kacper.

Książka jest dobra, chociaż parę scen bym usunęła. Najbardziej ze wszystkich tomów akurat ten mi się dłużył. Możliwe że już jestem za stara na takie książki.

Oceniam całą trylogię na 6.

Oceniam całą trylogię na 6.

Była w porządku. I więcej nie wiem co napisać. Nie porwala mnie zbytnio, ale bardzo chciałam wiedzieć, jak zakończy się ta historia (szczególnie po zakończeniu Korytarza kości). Może gdybym miała te 13/14 lat, to dużo bardziej wciągnęłaby mnie.

Uwielbiam cykl o Cassidy i chociaż mam kilkanaście lat więcej niż główna bohaterka, to bez problemu potrafiłam wczuć się w jej historię. Ta książka ma fantastyczny klimat, czytając miałam wrażenie że słyszę Jazz i czuję zapach dymu. Wspaniała, otulająca jak miękki kocyk historia z duchami i wielką przyjaźnią.

Ostatni tom przygód Cassidy Blake 🙂 Zakończenie mnie nie usatysfakcjonowało, no ale nie należę do docelowej grupy odbiorców książki🙃

Trzecia część cyklu o Cassidy Blake wydaje mi się najsłabsza, mimo bardzo ciekawej zapowiedzi głównego antagonisty w końcówce "Korytarza kości". Na plus rozwinięcie postaci Lary. Na minus jednak przewidywalność i jednowątkowość fabuły, marginesowanie historii Jacoba. Możliwe, że i młodzież trochę zanudzi.

Turbo super seria ❤️

Turbo super seria ❤️

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Stabilna seria dla młodzieży, ale bardziej tej młodszej niż starszej. Kolejne miasto, kolejne historie z duchami w roli głównej i kolejne przygody Cassidy, niestety dość podobne do poprzednich, przez co już dużo mniej zaskakujące.

"Duchodzeniowcy" przemieszczają się w tym samym schemacie jak w poprzednich tomach - mieszkają w miejscu o wątpliwej reputacji, mają miejscowego przewodnika i średnio zwracają uwagę na swoją córkę, która widzi i czuje więcej niż jej otoczenie. W poprzednich częściach był to powiew świeżości, teraz zaczyna już nieco nudzić. Plusem są opisy miejsc i krajobrazu, zbudowano kolejny raz mroczny klimat, do czego autorka zdecydowanie ma rękę. Podobał mi się też nowy wątek z przyjaciółką Cassidy, której poświęcono tym razem dużo więcej uwagi. Liczyłam na rozwinięcie historii Jacoba, ale nie dostałam tego, czego oczekiwałam.

Generalnie to bez wątpienia dobra rozrywka, może bardziej w okresie szarej jesieni niż rozkwitającej kolorami wiosny, ale cieszę się, że to ostatni tom i dobrnęłam do końca tej serii, bo kolejna część w podobnym klimacie raczej już by mnie niczym nie zaskoczyła.

Cassidy Blake razem z rodzicami wybiera się do Nowego Orleanu, gdzie rodzice bohaterki będą kręcić kolejny odcinek swojego programu telewizyjnego o zjawiskach paranormalnych. Po przygodach w Paryżu i Edynburgu Cassidy wie już trochę więcej o swoim darze przechodzenia do 'międzyświata', a przyjaźń z Larą uświadomiła jej jaki jest cel tych umiejętności. W Nowym Orleania wydarza się jednak coś niespodziewanego, na trop Cassie wpada posłaniec śmierci, który chce ją zabrać na drugą stronę. Tym razem Cassidy, duch Jacob i Lara muszą stawić czoło zagrożeniu, z jakim jeszcze nigdy się nie spotkali.

Trzeci tom historii o Cassidy Blake mam wrażenie jest trochę słabszy niż dwa poprzednie. Po raz kolejny autorka serwuje nam ten sam schemat co w przypadku wcześniejszych historii, zmienia się jedynie miejsce akcji. Mając świadomość, że 'Most dusz' jest książka skierowaną do młodzieży można przymknąć na to oko, jednak na dłuższa metę może się okazać, że znudzi to również młodszych czytelników. Na plus są jak zawsze opisy miasta, budynków i atrakcji turystycznych co działa na wyobraźnię. Brakowało mi natomiast zbudowania głębszej relacji pomiędzy głównymi bohaterami, bo coś zaczyna się dziać, ale nie jest to na tyle rozwinięte, żeby poczuć więź łączącą bohaterów.

Pewnie i tak sięgnę po kolejną część przygód Cassidy, chociażby dla opisu kolejnego nawiedzonego miasta. A 'most dusz'? Bawiłem się całkiem nieźle.

Victoria Schwab Most dusz Zobacz więcej