rozwiń zwiń

Ganbare! Warsztaty umierania

Okładka książki Ganbare! Warsztaty umierania Katarzyna Boni
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Ganbare! Warsztaty umierania
Katarzyna Boni
8,0 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Agora reportaż
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2016-06-09
Data 1. wyd. pol.:
2016-06-09
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326823862
Tagi:
Japonia katastrofa literatura faktu reportaż samotność społeczeństwo śmierć trauma trzęsienie ziemi tsunami wspomnienia
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Ocena 6,2
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii - wydanie specjalne nr 1 / 2022 Kalina Błażejowska, Katarzyna Boni, Emily Dickinson, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Zofia Król, Karolina Lewestam, Karol Modzelewski, Piotr Nesterowicz, Małgorzata Nowaczyk, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Rudniańska, Michał Rzecznik, Piotr Tracz, Linda Vilhjálmsdóttir, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Serhij Żadan
Ocena 7,7
Pismo. Magazyn... Kalina Błażejowska,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1904 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1067
554

Na półkach:

"Patrzyłam z piętra domu, jak zabiera ich woda. Młodzi, zdrowi. A ja? Stara baba. Czemu ja przeżyłam? Tydzień temu rozmawiałam z młodym chłopakiem u nas na osiedlu. Stał w oknie, trzymał matkę za rękę. Ale nurt był zbyt silny. Do dzisiaj czuje ciepło jej dłoni. Ile jeszcze takich historii usłyszę?"*

Napisałabym, że ta książka jest genialna. Jednak czy słowo to jest adekwatne do tematyki? Myślę, że bardziej pasowałyby tu określenia: porażająca, niepokojąca, dogłębnie smutna. Najlepsza książka, jaką przeczytałam - nie tylko w tym roku, ale w ostatnim czasie. Zostawiła po sobie fizyczny ból, długo o niej nie zapomnę.

Katarzyna Boni podjęła się ukazania losu Japończyków - narodu narażonego na ciągły stres związany z nieustannym zagrożeniem. Rocznie w tym kraju jest około 800 trzęsień ziemi. Nikt jak oni nie jest przygotowany na wypadek takich zdarzeń, tak zorganizowany. Natura jest jednak tak potężnym żywiołem, że nawet najbardziej zapobiegliwi inżynierowie nie są w stanie przewidzieć skutków jej działalności.

Książka jest podzielona na trzy części i choć każda opowiada o radzeniu sobie ze śmiercią, jednak odnosi się do innych doświadczeń. Pierwsza - rysuje krajobraz ludzkiego cierpienia po tsunami, po stracie najbliższych, których ciał często nawet nie odnaleziono. Druga - jest zapisem wydarzeń w elektrowni atomowej w Fukushimie oraz sytuacji ludzi ze skażonych terenów. Trzecia, najkrótsza - to warsztaty umierania.

Chciałabym bliżej przyjrzeć się drugiej części - porównanie Fukushimy do Czarnobyla nasuwa się samo przez się. Z japońskiej elektrowni do atmosfery przedostało się "tylko" 10% tego, co podczas awarii na Ukrainie. Jednak skażenie środowiska stało się faktem. Gdy wysiadały kolejne systemy awaryjne, eksperci pracowali po omacku - też do końca nie wiedzieli co robić. I choć Japonia poradziła sobie z tym problemem o wiele lepiej niż miało to miejsce w 1986 roku w Czarnobylu, jednak ludzie ze skażonych terenów borykali się z podobnymi problemami jak ich europejscy bracia.
Chodzi mi głównie o ostracyzm społeczny, odrzucenie napromieniowanych ludzi.
Druga analogia, o której czytałam w "Czarnobylskiej modlitwie" Swietłany Aleksijewicz, to problem zwierząt z ewakuowanych terenów. W Japonii również ludzie zostawili zwierzęta samym sobie - umierały później z głodu, w cierpieniu. Bardzo ciekawy był rozdział poświęcony panu Matsumurze, który jako jedyny został w Tomioki i - na ile mógł - opiekował się porzuconymi zwierzętami. Ile jednak był w stanie zrobić jeden człowiek, gdy zwierząt były tysiące?

Katarzyna Boni uzupełniła relacje ludzi poszkodowanych w 2011 roku o wierzenia Japończyków, a także o opisy różnych inicjatyw, jakie są podejmowane w celu pomocy ludziom w radzeniu sobie z traumą. Są to najczęściej spotkania podczas których ludzie mogą się wygadać, pobyć razem. W ten nurt wpisują się też "Warsztaty umierania" z III części.

Obok książki Katarzyny Boni nie można przejść obojętnie, jest ona przykładem świetnie wykonanej reporterskiej pracy, obiektywnego pokazania zastanej rzeczywistości oraz sumiennego zapisu ludzkiego cierpienia. Po tej książce już nigdy nie pomyślę, że atom może być pokojowy.

*K. Boni, Ganbare! Warsztaty umierania, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2017, s. 104.

"Patrzyłam z piętra domu, jak zabiera ich woda. Młodzi, zdrowi. A ja? Stara baba. Czemu ja przeżyłam? Tydzień temu rozmawiałam z młodym chłopakiem u nas na osiedlu. Stał w oknie, trzymał matkę za rękę. Ale nurt był zbyt silny. Do dzisiaj czuje ciepło jej dłoni. Ile jeszcze takich historii usłyszę?"*

Napisałabym, że ta książka jest genialna. Jednak czy słowo to jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 487
  • Przeczytane
    2 278
  • Posiadam
    436
  • Ulubione
    108
  • Reportaż
    64
  • Teraz czytam
    57
  • 2018
    46
  • Japonia
    42
  • 2023
    34
  • Literatura faktu
    34

Cytaty

Więcej
Katarzyna Boni Ganbare! Warsztaty umierania Zobacz więcej
Katarzyna Boni Ganbare! Warsztaty umierania Zobacz więcej
Katarzyna Boni Ganbare! Warsztaty umierania Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także