Stan zagrożenia

Tłumaczenie: Przemysław Hejmej
Cykl: Cotton Malone (tom 10)
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Patriot Threat

Cotton Malone, niegdyś agent elitarnej jednostki wywiadowczej w ramach Departamentu Sprawiedliwości USA, zwanej Magellan Billet, przechodzi na emeryturę i staje się właścicielem starej księgarni w Kopenhadze. Lecz gdy była szefowa, Stephanie Nelle, prosi go o wytropienie pewnego niebezpiecznego północnokoreańskiego złoczyńcy, który prawdopodobnie zdobył tajne dokumenty Departamentu Skarbu – mogłyby one narazić na niebezpieczeństwo samo istnienie Stanów Zjednoczonych – Malone wdaje się w niesamowity, dwudziestocztero-godzinny pościg: od kanałów Wenecji po odludne góry Chorwacji.

W książce pojawiają się postaci Franklina Delano Roosevelta i Andrew Mellona, pewien intrygujący obraz wiszący w Narodowej Galerii Sztuki oraz zaskakujące fakty na temat banknotu jednodolarowego. Przemyślna intryga, a także nieustanna, szybka akcja to znak rozpoznawczy Steve'a Berry'ego. Dziewięćdziesiąt procent faktów historycznych i dziesięć procent niebanalnych spekulacji – oto prowokacyjny thriller, stawiający niebezpieczne pytania.

źródło opisu: www.soniadraga.pl

źródło okładki: www.soniadraga.pl

veinylover | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Moje siedem gwiazdek otrzymuje autor za opowiedzianą historię i wysiłek włożony w jej uprawdopodobnienie. Tak zgrabnie wpleść swoje spekulacje i fabułę w fakty historyczne to doprawdy wielka sztuka. I do tego fakty historyczne ocierające się już same z siebie o sensację.
Tutaj wielki szacunek i z tego powodu książkę bardzo polecam.
I jak zwykle trochę mojego marudzenia, ale muszę jakoś uzasadnić, że nie dałem 9 czy 10 gwiazdek, tylko 7.
Otóż autor sprawdzający się jako rzetelny mól książkowy obdarzony talentem wymyślania uprawdopodobnionych historii wciąż nie potrafi uprawdopodobnić scen akcji w swoich książkach, dotyczy to nie tylko tej książki. Wygląda na to, że autor nawet nie zbliżył się w życiu do sytuacji, które próbuje opisywać. Podam przykład, który był dla mnie wyjątkowo irytujący - scena z próbą ratowania dziewczyny wyrzuconej z szalupy. Scena świadczy, że autor nigdy nie był na morzu nie tylko w szalupie, ale nawet na materacu dmuchanym na plaży. Pomysł, żeby wyszkolony...

słoneczko | 2017-05-03
Przeczytana: 02 maja 2017

Kolejne spotkanie z Cottonem Malone było dosyć udane.
Lubię thrillery polityczne Berre’go ponieważ, zawsze zawierają wiele autentycznych faktów i wydarzeń z historii (nie tylko USA), idealnie wplecionych w fabułę.
Plusy:
- szybka, wartka akcja;
- przemyślana intryga, wszystko dzieje się tylko w ciągu 24 godzin;
- ciekawe fakty na temat banknotu jednodolarowego;
- połączenie faktów historycznych z lekką sensacją;
- wątek dotyczący tragedii życia w Korei Północnej;
- wyjaśnienie na końcu książki co jest fikcją, a co prawdą.
Minusy:
- bardzo słaby pseudo-wątek miłosny;
- za dużo nic nie wnoszącego biegania po ulicach.
Thrillery polityczne nie są jednak moim ulubionym gatunkiem książek.
Ogółem książka dobra.

Zaczytana_Aga | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Patrząc na opinie innych czytelników zdaję sobie sprawę, że moja będzie się mocno wybijać na niekorzyść autora i serii o Cottonie, ale - cóż.

Przeczytałam wszystkie samodzielne powieści Berryego oraz jestem na bieżąco z serią o Malone, został mi jeszcze jeden tom. I wierzcie mi, uwielbiam te książki. Skupiając się tylko na Cottonie mogę powiedzieć, że pierwsze tomy sagi dosłownie wbijały mnie w fotel. Templariusze, Aleksander Wielki, Napoleon Bonaparte... Ale im dalej, tym niestety w mojej opinii gorzej.

Mniej więcej od tomu, gdzie poruszona była historia Elżbiety Wielkiej (a wierzcie mi, Tudorowie to mój konik!) coraz mocniej przyłapuję się na tym, że kontynuuję tę serię już z czystego przyzwyczajenia. Bo niestety, ale pan Malone zaczął mnie nudzić. Akcja jest ciągle wartka, ale zagadki historyczne już coraz mniej fascynują.

W tym tomie mamy 16. poprawkę do amerykańskiej konstytucji, dużo o podatkach i Koreę Północną na dokładkę. Niestety, ale okazało się to być kompletnie nie...

Guzikowianka | 2016-10-09
Przeczytana: 06 października 2016

To moje pierwsze spotkanie z Cottonem. Jakoś umknęły mi poprzednie części. I trochę żałuję, ponieważ „Stan zagrożenia” przez to ucierpiał nieco w mojej ocenie. Gdybym zapoznała się z wcześniejszymi perypetiami agenta, nie stawiałbym tak wysoko poprzeczki autorowi. A oczekiwania były naprawdę wielkie, szczególnie, że autor pokusił się o tak interesujący motyw jak amerykańska konstytucja i majątek państwa, a dokładnie państwo długi. I jeszcze ta Korea, konflikt z którą wisi na włosku. Naprawdę można było wycisnąć z tego więcej. A tutaj tylko bieganie po ulicach, strzelaniny i niby-miłosny wątek. Dobrze, że chociaż w tle przemyka się historia Stanów Zjednoczonych.

GroszeQ | 2016-08-14

Uwielbiam gościa!
Jak dla mnie połączenia ciekawych faktów historycznych z lekką sensacją jest super!
Steve Berry w każdej książce odwala kawał dobrej roboty(przeczytałem wszystkie)
Podoba mi się łączenie ciekawostek historycznych, fajnych miejsc na świecie i budowanie wokół tego dynamicznych, sensacyjnych przygód.
Kolejnym plusem autora jest to że na końcu każdej książki oddziela fakty od fikcji tak aby czytelnik mógł się spokojnie rozeznać.
Z czystym sercem polecam!

Atramk | 2017-06-16
Przeczytana: styczeń 2017

Steve Berry po raz kolejny w sposób mistrzowski łączy prawdzie wątki z fikcją, spekulacjami i teoriami spiskowymi. Pieniądze, intrygi, kobiety, ten Dobry i ten Zły, pościgi, strzelaniny - to jest to, czego potrzeba każdemu czytelnikowi rządnemu przygód.Wartka akcja nie daje chwili wytchnienia, dzięki czemu chce się czytać i czytać i... Jest to jedna z tych książek, po których przeczytaniu ostatniego zdania czytelnik zadaje sobie pytanie: "I co teraz?". Odpowiedź może być tylko jedna, kolejna powieść Berry'ego.

inkaa2000 | 2018-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Lubię tego typu powieści (mimo pewnej dozy fantazji i fikcji literackiej), gdzi9e historia splata się ze wspólczesnością.

Cherryf | 2016-10-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 23 października 2016

Biorąc się za czytanie tej książki, po słabszym poprzednim tomie, miałem mieszane uczucia. Głównie dlatego, że jest to kolejna część o tematyce USA i podchodziłem do niej dość sceptycznie. Bo jak wiadomo najlepsze części serii o Cotton'ie Malone powstawały po podróżach autora do innych krajów, w których to przeprowadzał wnikliwe obserwacje. I rzeczywiście główną intrygą poruszaną jest ratyfikacja 16 poprawki konstytucji USA, akcja o charakterze politycznym i bardziej teoretycznym dzieje się na miejscu, ale pościgi, strzelaniny i główne tempo rozgrywa się już poza granicami kraju.
Steve Berry to autor poruszający zagadkowe wątki historyczne i polityczne, łączący fikcje z prawdą. Ci z Was, którzy mają na bakier z polityką bądź historią niech się nie boją sięgnąć po książki tego autora, bowiem wszystko jest sprytnie przeplatane z wartką akcją. Całość się czyta płynnie i szybko, w dodatku można się dowiedzieć czegoś ciekawego.
Na końcu każdej ze swoich książek autor wyjaśnia co jest...

Krzysztof | 2016-08-22
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

"Stan zagrożenia" to bez wątpienia książka z którą fani sensacji powinni się zapoznać. Wartka akcja wciąga od samego początku. Dodatkowym atutem tej pozycji (jak wszystkich, które wyszły spod pióra Berrego) jest wstawienie do powieści wielu postaci, miejsc oraz zdarzeń historycznych, które są dodatkowo opisane (wraz z miejscami w książce w których się pojawiają) na końcu książki. Te ciekawostki historyczne powoduje, że książka ma także momentami lekki walor edukacyjny;) Książkę czyta się bardzo dobrze. Można spokojnie powiedzieć, że Berry trzyma poziom:)

immolated | 2017-08-08

Berry w pełnej krasie... kolejna powieść polityczno-przygodowa typu 'co by było gdyby', w której padają ciekawe spostrzeżenia.