Avanti. Listy z podróży naokoło świata

Tłumaczenie: Maria Świderska
Wydawnictwo: DodoEditor
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Forward

Lina Bögli (1858–1941) była pierwszą Szwajcarką, która dwukrotnie wyruszyła na tak daleką wyprawę. W latach 1892–1902 odbyła podróż dookoła świata – sama, bez pieniędzy. Rozpoczęła ją w Kwiatonowicach koło Gorlic. Z Brindisi popłynęła do Australii, i dalej – przez Tasmanię, Nową Zelandię, Samoa, Hawaje, Kalifornię, Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, Kanadę. Gdy po dziesięciu latach wróciła do Kwiatonowic, napisała książkę, która stała się bestsellerem w języku niemieckim, angielskim i polskim.

„Tak, na serio, spróbuję objechać świat, piękny szeroki świat! I spomiędzy milionów ludzi łatwiej mogę to uczynić ja niż kto inny, bo jestem sama – nikomu niepotrzebna, nie mam rodziców ukochanych, którzy by się o mnie troszczyli; gdybym wpadła w biedę, nikt by przeze mnie nie cierpiał, gdybym umarła, nikt by przez to nie zubożał. Naprzód więc! odważnie. Im prędzej, tym lepiej!”

AVANTI listy z podróży naokoło świata to reedycja wydania polskiego z 1908 roku. Książka została wydana przy współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury, w ramach XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wszystko płynie, dzięki wsparciu Gminy Gorlice oraz rodziny Bögli i ich przyjaciół z Szwajcarii i USA.

źródło opisu: http://dodoeditor.pl/

źródło okładki: http://dodoeditor.pl/pl/42-avanti-listy-z-podrozy-naokolo-swiata.html

Fille | 2019-03-17
Przeczytana: 15 marca 2019

Niesamowicie przyjemna lektura, momentami wnikliwa, niekiedy nazbyt powierzchowna. Określenie podróż dookoła świata jest niestety dużym nadużyciem, bo autorka ominęła zupełnie Afrykę i Azję, ale i tak, jej obserwacje z Australii czy Stanów Zjednoczonych są niezwykle trafne. Uderzające są zwłaszcza różnice w wychowaniu dziewcząt, co też pokazuje, że charakter danej nacji kształtuje się przez pokolenia.
Fascynująca jest też myśl, że w Polsce podzielonej przez zabory ludzie nie tylko spiskowali i próbowali obalić zaborców, ale też mieli możliwości zdobycia gruntownego wykształcenia, a nawet posiadania guwernantki ze Szwajcarii. To pokazuje, jak jednostkowe bywa nasze spojrzenie na ten okres historii i jak niewiele wiemy o warstwie mieszczańskiej z tamtych czasów.

Anna Waga-Jasica | 2016-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2016