Secret Brother
Ag2S

Najbardziej zaskakująca opowieść o Dollangangerach od czasów „Kwiatów na poddaszu”. Ostatni tom sagi Dollangangerów ponownie przenosi nas w przeszłość. Z pozoru akcja nie ma związku z poprzednimi, w których młoda Kristin poznaje pamiętnik Christophera Dollangangera - najstarszego z czwórki dzieci, uwięzionych niegdyś na poddaszu rezydencji - znaleziony w ruinach Foxworth Hall. Młody...

Młody chłopiec, podrzucony do szpitala, zostaje adoptowany przez bogatą rodzinę. Cierpi na amnezję – i jeszcze nie wie, że lepiej by było, aby nigdy nie przypomniał sobie przeszłości…
Starszy człowiek traci wnuka w tragicznym wypadku drogowym. To kolejne nieszczęście w jego życiu, gdyż wcześniej stracił już córkę i zięcia, a potem żonę. W tym samym czasie do szpitala trafia tajemniczy chłopiec, schorowany i nieszczęśliwy. Zrozpaczony dziadek postanawia zająć się nim i wziąć go pod swój dach, aby zastąpił mu utracone dziecko. Napotyka jednak na opór wnuczki. Nastoletnia Clara Sue traktuje chłopca jak intruza i najchętniej pozbyłaby się „tajemniczego brata”. Usiłuje dojść, kim jest, aby szybciej zwrócić go prawdziwej rodzinie. Mroczna przeszłość wkrótce odsłoni swoją ostatnią tajemnicę.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Tajemniczy_brat-p-33192-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Tajemniczy_brat-p-33192-1-30-.html

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Tajemnice nowego brata

Zawsze sobie obiecuję, że przeczytam jakąś serię w całości. Od początku do końca. I przyznam się szczerze.... mogłabym policzyć na palcach jednej ręki, ile takich serii przeczytałam. To jest tak, że albo przeczytam część pierwszą, a z kolejnymi jest mi nie po drodze, albo łapię drugą lub trzecią część i zapominam o poprzednich.

I po raz kolejny nie przeczytałam całej serii, ale tym razem postanowiłam zapoznać się z recenzjami poprzednich części. Chciałam poczuć klimat, wczuć się w historię rodziny Dollangangerów. Na ile mi się to udało? Myślę, że był to dobry pomysł - nie zaginęłam w akcji, orientowałam się w temacie, mało tego, ja tę historię przeżyłam całą sobą.

Chłopiec zostaje porzucony w szpitalu. Jego sytuacja wydaje się być tragiczna. Życie jednak przygotowało dla niego zupełnie inny scenariusz. Zostaje adoptowany przez bogatego mężczyznę, który stracił swoich bliskich. Postanawia sprezentować chłopcu nowy start. Arszenik, którym zostało dziecko otrute spowodował spore spustoszenie w jego organizmie. Malec cierpi na amnezję oraz ma kłopoty z poruszaniem się.

Wielkoduszny mężczyzna nie zdaje sobie sprawy, że jego pomysł nie zachwyci wszystkich. Nastoletnia Clara Sue, jego wnuczka jest kompletnie niezadowolona z pomysłu. Nie chce zastępować jednego brata drugim, nowym, na dodatek chorym. Postanawia jak najszybciej poznać tajemnicę nowego członka rodziny, ale nie zdaje sobie sprawy, że dla nich wszystkich, a szczególnie dla chłopca, lepiej by było, gdyby te tajemnice nigdy nie zostały odkryte.

Dziwnie czytało mi się tę opowieść. Raz ściskała za gardło i wyciskała łzy. Innym razem szarpała mną, budząc ogromną ciekawość. Były momenty, że próbowałam złapać się jakiegoś fakty i dociekać skąd i dlaczego taka sytuacja. Pewnie gdybym przeczytała całą serię byłabym zachwycona. Biorę poprawkę na to, że nie znam całej historii a mimo wszystko potrafiłam się wzruszyć i zachwycić. Lekkość pióra i budowanie niesamowitego klimatu, do tego bardzo sympatyczna kreacja bohaterów jest z pewnością zaletą tej opowieści. Nie spodziewałam się, że tak mnie wciągnie ta książka. Przeczytałam ją bardzo szybko, zapominając czasami, że nic nie wiem o ich wcześniejszych losach.

Trudno jest opisać cząstkę całości. Nie mniej, chciałabym zachęcić do przeczytania chociażby jednej części. To takie małe posmakowanie tego, o czym było głośno. To jakby obejrzenie jednego odcinka serialu, aby spróbować czy to klimat dla nas.

Ja z pewnością sięgnę po poprzednie części, aby poznać całą historię bohaterów.

Wkp | 2016-06-23

TAJEMNICA KWIATÓW NA PODDASZU

Bohaterowie „Kwiatów na poddaszu” powracają po raz ósmy (po raz trzeci goszcząc na łamach trylogii „Pamiętnik Christophera”) by znów rozwiązać kilka tajemnic i dopowiedzieć do historii rodziny Dollangangerów ostatni rozdział. Chociaż tym razem wydawać by się mogło, że to zupełnie inna, nie związana z poprzednimi częściami opowieść.

Nastoletnia Clara Sue musi zmierzyć się z sytuacją, która jest dla niej nie do zaakceptowania. Jej dziadek, który w życiu przeżył wiele tragedii – stratę zięcia, córki i żony – teraz w wypadku samochodowym traci także wnuka. Nie potrafiąc poradzić sobie z sytuacją, starszy mężczyzna przelewa swoje uczucia na tajemniczego chłopca, który trafia do tego samego szpitala, w którym umarł właśnie jego wnuczek. Co jest takiego niezwykłego w owym dziecku? Chłopiec cierpi na amnezję i nie ma najmniejszego pojęcia kim może być i co takiego przeżył. Przegarnięty przez dziadka Clary, staje się częścią rodziny, ale nastolatka nie...

Joanna | 2016-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

trzecia część serii rodziny Dollangangerów. niby fajna a jednak mam jakiś niedosyt. to historia jednego z bliźniąt zamkniętych z resztą rodzeństwa na poddaszu, których poznajemy w książce KWIATY NA PODDASZU. chłopiec o którym mowa uznany przez rodzeństwo za zmarłego żyje i w tej książce poznajemy jego losy. przykre jest to, że jego rodzeństwo nie dowiedziało się że przeżył.

Gosia | 2016-09-29
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 29 września 2016

Po śmierci brata Clara Sue nie może sobie znaleźć miejsca. Sytuacja pogarsza się, gdy jej dziadek postanawia "przysposobić" chorego chłopca podrzuconego do szpitala. Nareszcie w 3 tomie coś zaczyna się dziać i nie mamy do czynienia tylko z dziećmi uwięzionymi na poddaszu.

FannyBrawne | 2016-09-12

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości LubimyCzytać za co serdecznie dziękuję. Bo gdyby nie Wasz konkurs, pewnie nigdy nie przeczytałabym serii ,,Pamiętnik Christophera", której pierwsze dwa tomy były dobre, lecz ten jest rewelacyjny.

Andrew Naidermann(ghostwriter, który kontynuuje cykl ,,Rodzina Dollangangerów") ponownie przenosi czytelnika w przeszłość, do lat pięćdziesiątych, kiedy Cathy, Chris, Carrie i Cory cierpieli zamknięci na poddaszu przez matkę i babkę. Główną bohaterką jest jednak nastoletnia Clara Sue, która po stracie rodziców jest wychowywana przez dziadka. Rodzinę dopada kolejna tragedia - ginie mały braciszek Clary, Willie. W tym czasie do szpitala trafia mały, otruty chłopiec, znajdujący się w bardzo złym stanie psychicznym i fizycznym. Dziadek Clary, William Arnold, postanawia przygarnąć chłopca i pomóc mu dojść do siebie. Clara buntuje się przeciw temu pomysłowi, uważa, że niszczy to pamięć jej brata. Postanawia poznać tożsamość tajemniczego chłopca, by odesłać...

virgo123 | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Tym razem została tutaj przedstawiona historia chłopca, który został otruty i porzucony w szpitalu. Trochę mnie zdziwiło to, że adoptował go dziadek głównej bohaterki, zaraz po tym, jak stracił w tragicznym wypadku swojego wnuka. No i w sumie prawie wcale nie dziwiło mnie zachowanie jego wnuczki, która nie chciała zaakceptować chłopca. Myślałam, że wyjaśni się historia tego chłopca, ale na końcu było tylko trochę wspomniane o jego rodzinie i temat się skończył, co mnie trochę rozczarowało. Jednak książkę powinno się przeczytać, choćby tylko dlatego, żeby mieć całą serię za sobą ;)

fianiebieska | 2016-07-14
Na półkach: Przeczytane, Tajemnice, 2016
Przeczytana: 13 lipca 2016

Porażająco nudna, dwa poprzednie tomy tego cyklu były o wiele bardziej interesujące. Zakończenie nijakie, całość po prostu o niczym, odgrzany kotlet i tyle.

Barbara | 2016-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 października 2016

Tu poznajemy nastolatkę Clarę Sue, która najpierw straciła rodziców w wypadku samochodowym, a później brata Welliego. Dziewczynka mieszka z dziadkiem. Do szpitala zostaje podrzucony mały chłopiec cierpiący na amnezję, nie zna swojego imienia, nie pamięta rodziny. Opiekę nad dzieckiem przejmuje dziadek Clary Sue. Dziewczynka, pogrążona w żałobie, nie akceptuje obecności nowego lokatora, traktuje go jak intruza i ma żal do dziadka, że jej brata zastąpił sobie nowym chłopcem. Podejmuje decyzję o wyjaśnieniu tajemnicy jego pochodzenia. Oczywiście wierni czytelnicy "Kwiatów na poddaszu", od samego początku domyślą się kim jest tajemniczy brat. Zmęczyła mnie saga rodziny Dollangangerów, za dużo tych tajemnic.

Anetka | 2016-07-01

Czy jest ktoś kto nie wyczekiwał ostatniego tomu sagi Dollangangerów? Czekałam na fajerwerki, rozwiązanie co dalej z Kristin i jej chłopakiem, gdy tak czytają pamiętnik Christophera, a dostałam coś całkowicie innego.

To jedna z najbardziej zaskakujących części. Nie do końca ma ona związek z poprzednimi częściami tej serii. Jest powrotem do przeszłości, ale z zupełnie innej strony. Tej, której się nie spodziewamy.

Chłopiec, który zostaje otruty i podrzucony do szpitala, zostaje adoptowany przez bogatego mężczyznę. Ten właśnie stracił wnuka, wcześniej dzieci i żonę – została mu tylko wnuczka. Postanawia pomóc dziecku, dać mu nowy dom i zaopiekować się nim, szczególnie, że chłopiec cierpi na amnezję i ma problemy z chodzeniem, po tym jak arszenik dostał się do jego mięśni. Mały jeszcze nie wie, że lepiej dla niego byłoby gdyby faktycznie nigdy sobie już nie przypomniał co zdarzyło się w jego przeszłości…

Nie wszyscy są zachwyceni pomysłem, aby zastąpić jednego chłopca drugim....

Tulipce | 2016-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 listopada 2016

"Mały chłopiec zostaje porzucony w szpitalu. Cierpi na amnezję i nie pamięta nawet swojego imienia." Nie trzeba czytać książki by domyślić się o kogo chodzi jeśli zna się serie "Kwiaty na poddaszu".

Książka nawet w połowie nie zachwyca jak 5 pierwszych części. Jest jednak zdecydowanie lepsza od 2 poprzedzających ją - Pamiętników Christophera, które nie wniosły nic nowego do sagi.

Ta część przynajmniej ma jakiś pomysł na siebie. Coś co podczas lektury Kwiatów i kolejnych 4 tomów wydawało się oczywiste okazuje się jednak czymś zupełnie innym. Zaskakującym. Stawia pewne rzeczy w innym świetle.

I chociaż po opisie można już się wszystkiego domyślić ta część jest w porządku, szybko się ją czyta, nie nudzi. Moim zdaniem ratuje tą trzyczęściową kontynuacje historii rodziny Dollangangerów.

Jednak mimo to uważam, że były one zbędne. Pięć pierwszych tomów jest mocną historią, której nie trzeba poprawiać, dopowiadać czy tłumaczyć na milion innych sposobów.
Broni się sama.
Jest...

Zuela | 2016-09-13

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dalsze dzieje rodzeństwa ukrytego na strychu.Dalsze pokolenia odkrywają tajemnice dorastając przy czytaniu pamiętnika i odkrywają,że Corry przeżył.Wstrząsające