Niepokorni

Cykl: Nielegalni (tom 4)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Patrycja

Po udanej operacji wywiezienia Michaiła Popowskiego z Rosji, Sara i Konrad wracają do Polski. Podczas ich nieobecności kierownictwo Agencji Wywiadu wszczyna śledztwo w sprawie ich nielegalnej akcji i rozwiązuje Wydział Q. Tymczasem w Europie wzrasta napięcie, a w Polsce zbliżają się przedterminowe wybory. Opozycja prze do władzy za wszelką cenę. Informacje Popowskiego o rosyjskiej agenturze wpływu mogą jednak doprowadzić do politycznego kataklizmu. Nowy szef rosyjskiego wywiadu Krugłow wraz z generałem GRU Łopatinem planują wykorzystać ucieczkę Popowskiego do przebudowania sytuacji wewnętrznej w Polsce i Europie. Wysyłają za nim Jagana i super szpiega Rudolfa. Konrad i Sara wiedzą doskonale, że informacje od Popowskiego mogą doprowadzić w Polsce do wybuchu, więc nielegalnie zbierają Wydział Q do ostatniej akcji.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Bartosz książek: 27

Epilog po rosyjsku

W chwili, gdy pojawiły się pierwsze przecieki na temat nowej powieści Vincenta V. Severskiego, trudno było ukryć ekscytację. Autor mocno zaznaczył swoją obecność na książkowym rynku, bo jak mało kto, potrafił pokazać pracę szpiega. W końcu sam był jednym z nich.

Autentyczność historii, a raczej możliwość ich zaistnienia w rzeczywistości, zawsze stała u Severskiego na wysokim poziomie. I to stanowiło jedną z największych zalet jego książek. Czekają na „Niepokornych” wielu czytelników zastanawiało się, czy autor sprosta postawionej sobie poprzeczce. Wszak napisane wcześniej pozycje w dużej mierze wskazywały na to, że będziemy mieli do czynienia z trylogią. Severski zostawił jednak pewne niedomknięte drzwi, które w najnowszej książce pozostały otwarte.

Powracają starzy bohaterowie, czyli Sara z Konradem czy Jagan. To jednak postać Popowskiego i tego, co mężczyzna wie, jest jednym z głównych wątków fabularnych. Ale jak przystało na powieść mocno szpiegowską, nic nie wygląda na to, czym jest w rzeczywistości. Trzeba przyznać, że przed przeczytaniem „Niepokornych” warto przypomnieć sobie poprzednie części. Można się połapać w fabule, ale z całą pewnością smaczki, które poukrywał między zdaniami pisarz, przejdą czytelnikowi koło nosa.

Severski tym razem napisał książkę znacznie bardziej „skondensowaną”. Widać, że niemal każde zdanie, który czytelnik ma przed nosem, zostało przemyślanie. Nie uświadczymy tutaj lania wody, zbędnych opisów i rzeczy, które tylko w teorii mają budować nastrój. Zdarza się wprawdzie, że trudno połapać się w niektórych scenach, ale można to zrzucić na karb ogromnej ilości osób przewijających się przez „Niepokornych”. A tych jest naprawdę dużo. Jednak ich pojawienie się za każdym razem zostało usprawiedliwione prowadzonymi wątkami. Bo czy na politycznych salonach samotny wilk może sobie poradzić? Cóż, Severski na to pytanie także odpowiada, choć niekoniecznie wprost.

Czy „Niepokorni” to zwieńczenie serii? Zakończenie, ku uciesze fanów, może oznaczać, że spotkamy się z niektórymi bohaterami ponownie. Choć miło by było przeczytać historię zupełnie inną, ale dalej w stylu Severskiego. Bo tego podrobić się nie da.

Bartosz Szczygielski

Opinie czytelników (1952)
Beata | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Severski ponownie chwycił mnie w swoje szpony i przytrzymał do ostatniej strony. Ta część jest krótsza od wcześniejszych tomów, mniej w niej akcji, mniej szczegółów wyjaśniających poszczególne sceny, ale jest tak samo intensywna jak wcześniejsze części. Domykają się kolejne wątki „Nieśmiertelnych”, Wydział Q przestaje istnieć, ale czy już żegnamy się z naszymi bohaterami? Chyba nie – powieść zakończyła się … otwarciem następnego tomu:) Świetna powieść szpiegowska. Gwarancja braku nudy murowana, zatem zachęcam wszystkich do przeczytania.

Koronczarka | 2018-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Chyba jednak nie można nazwać książek Seversky'ego powieściami z kluczem, choć atmosfera walk politycznych, problemów widoczna jest w każdym tomie, a w "Niepokornych" najbardziej. Dlatego czekam na kontynuację serii. Nie jestem szczególną fanką sposobu pisania tego autora, ale treść jest tak zajmująca, że skutecznie pozwala się oderwać od codzienności. Głównym tematem tego tomu jest afera, która zatrzęsła całym światem polityki. Nie mogę się przestać zastanawiać, na ile wybór tematu podyktowany został otaczającą nas rzeczywistością. Książka wydana w 2016 roku to dowód na jasnowidzenie Seversky'ego czy wyciąganie wniosków z tego, co już podczas pisania jej wiedział autor?

ZaaQazany | 2017-02-28
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 28 lutego 2017

"Współczesna wersja Gry o tron, szpiegowska odpowiedź na House of Cards" - tak mógłby odważnie brzmieć blurb na okładce, a główny bohater śmiało mógłby powiedzieć: "Nazywam się Wolski. Konrad Wolski."

"Przecież świat potrzebuje złych ludzi... żeby go strzegli przed jeszcze gorszymi. Przecież anioły nie upilnują diabłów, do tego my jesteśmy potrzebni."
Płk Konrad Wolski i kpt. Sara Korska, z legendarnego Wydziału Q, po raz kolejny stają na straży bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej. Toczą kolejną wojnę, w której arsenał nie stanowią miecze, karabiny bądź bomby atomowej, lecz najbardziej niebezpieczna broń XXI wieku - INFORMACJA. Sieć powiązań, zasłona dymna dezinformacji, tarcza z teczek i palec nad czerwonym przyciskiem z napisem "Enter", wciśniecie którego spowoduje wybuch o mocy wielu megabitów informacji. Ile warstw ma rzeczywistość? Czy informacja jest prawdziwa? Na te pytania możemy nigdy nie otrzymać odpowiedzi. Mówią, że życie ludzkie jest bezcenne. To jak kolosalną...

Octopus | 2017-09-29
Przeczytana: 28 września 2017

Zakończenie 4 części pozostało otwarte, tak więc jest szansa na kontynuację serii. Mam wrażenie, że to czy powstanie uwarunkowane jest rozwojem sytuacji polityczno-społecznej nad Wisłą.
Jeśli ktoś czytał poprzednie książki Vincenta V. Severskiego nie trzeba Go namawiać do sięgnięcia po "Niepokornych".
A jeśli nie czytał... niech zacznie od "Nielegalnych" - warto :)

jerrymarch | 2017-03-29
Przeczytana: 28 marca 2017

Niepokorni to kontynuacja losów głównych bohaterów poprzednich książek Vincenta Severskiego, których akcja osadzona jest w świecie szpiegów i zakulisowych działań wywiadów polskiego, rosyjskiego i szwedzkiego. Aby w pełni delektować się powieścią koniecznie trzeba przeczytać po kolei poprzednie tomy. Niepokorni utrzymują bardzo wysoki poziom wszystkich wcześniejszych książek tego autora. Nakreślone przez niego postacie są bardzo wyraziste, akcja toczy się niezwykle szybko, a czytelnik ma możliwość zagłębienia się w tajemniczy, powiązany z polityką świat szpiegów, nielegałów i żołnierzy jednostek specjalnych, do którego na co dzień zwykły zjadacz chleba nie ma wstępu. Książki Vincenta Severskiego należą moim zdaniem do najlepszych przedstawicieli tego gatunku, a autentyczność przekazu wzmacnia fakt, że ich autor przez wiele lat był oficerem polskiego wywiadu. Mam nadzieję, że mimo zapowiedzi Vincenta Severskiego, Niepokorni nie będą ostatnią powieścią z serii. Zakończenie książki...

Andy | 2017-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2017

Kolejna, świetnie napisana, pełna napięcia i wciągającej akcji książka autorstwa Vincenta Severskiego. Intryga opisana w "Niepokornych" sięga do kręgów władzy, świata polityki i służb specjalnych. Znani z poprzednich części serii bohaterowie - członkowie zespołu Konrada Wolskiego i Sary Kolskiej - tym razem muszą działać bez oficjalnego wsparcia ze strony polskich służb specjalnych. Stawką jest tym razem bezpieczeństwo Polski.
Powieść z pewnością spodoba się czytelnikom, którzy polubili wcześniej wydane książki Severskiego. Otwarte zakończenie "Niepokornych" jest daje autorowi możliwość kontynuacji serii. A zatem spodziewam się następnej książki z serii "Nie..." :)

Wioletta | 2017-10-22
Przeczytana: 20 października 2017

Vincent V. Severski pisze takie historie, że z przyjemnością mogłabym czytać piątą część, szóstą i dziesiątą. A właściwie to słuchać ich interpretacji w wykonaniu pana Gosztyły, jest genialny, a w szczególności w roli Rosjan i ten jego śpiew... Jestem zauroczona, brawo. Autor z kolei zdecydowanie wie o czym pisze. Ja osobiście uwielbiam drugi plan. Mój idol (lekko z przymrużeniem oka) Jagan, czego z pewnością nie powiedziałabym po pierwszym tomie, tu kolejny raz zadziwia, to bardzo złożona i zagadkowa postać. Na wyróżnienie w tej części zasługuje końcówka "polityczna" w wykonaniu Sary i Konrada. Liczę, że cdn...

Ania | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Ucieszyłam się kiedy się okazało, że cykl Severskiego nie zakończy się na trzech częściach i autor postanowił kontynuować perypetie grupy Wolskiego.
„Niepokorni” to bardzo dobry thriller szpiegowski. Akcja biegnie szybko, intryga jest ciekawa i niejednoznaczna – niemal do samego końca nie wiadomo co jest prawdą, a co nie – opowieść trzyma w napięciu, jest sporo nieoczekiwanych zwrotów akcji i zaskoczeń. Zakończenie otwarte – więc możemy liczyć na ciąg dalszy.
Ciekawym elementem powieści jest przybliżenie działalności wywiadu polegającej na dezinformacji, wpływania na politykę danego państwa, regionu, a nawet świata według własnych interesów. Autor robi to w bardzo przystępny i interesujący sposób.
To co lubię w powieściach Severskiego to to, że pisze z dystansem do rzeczywistości, jednocześnie niejednokrotnie celnie ją puentując.
Oczywiście najmocniejsza stroną, poza intrygami i akcją, są bohaterowie – Konrad, Sara, ale i Jagan, którego perypetie zawsze śledzę z...

Przemysław Zyra | 2017-01-26
Na półkach: X2017, Przeczytane, Posiadam, Polecam
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Minął już rok od czasu, gdy skończyłem czytać poprzednie trzy tomy. Trochę wiadomości z głowy uleciało, ale szybko wszedłem w historię, którą autor umiejętnie przywołał. Kontynuacja losów bohaterów miejscami wydawała się nie być już tak fascynująca i porywająca jak w poprzednich tomach. Pojawiły się więc nawet myśli o "odgrzewanym kotlecie" i "jechaniu na opinii". W końcu nie tak trudno przekonać do zakupu czwartego tomu tego, kto kupił i czytał poprzednie trzy. I trochę tak nadal myślę, choć powieść nie jest zła i w pewnym momencie nabrała tempa. Ale po trzech grubych tomiszczach oczekiwania rosną i o połowę cieńsza książka nie zaspokaja głodu. Zapewne będzie jeszcze tom piąty, co autor dał wyraźnie do zrozumienia w zakończeniu. Będzie ciekawiej? Zobaczymy.

Roman Dłużniewski | 2016-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2016

Severski potrafi pisać. Wciągająca akcja, wyraziste sylwetki bohaterów, sprawne dialogi. A że momentami ponosi go fantazja.. Może być.

zobacz kolejne z 1942