Teatr Niewidzialnych Dzieci

Okładka książki Teatr Niewidzialnych Dzieci Marcin Szczygielski
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Teatr Niewidzialnych Dzieci
Marcin Szczygielski
8,0 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego, Oficyna Wydawnicza AS literatura dziecięca
267 str. 4 godz. 27 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego, Oficyna Wydawnicza AS
Data wydania:
2016-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-01
Liczba stron:
267
Czas czytania
4 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363841218
Tagi:
niewidzialne dzieci
Inne
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Szkieletnicy Marta Krzywicka, Marcin Szczygielski
Ocena 9,2
Szkieletnicy Marta Krzywicka, Ma...
Okładka książki Zagadki babci Sylwia Chutnik, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Ewa Winnicka
Ocena 7,7
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Niewidzialnych istot tłumy…*



276 0 130

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
327 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
146
6

Na półkach: ,

Książka zdobyła I nagrodę w IV edycji konkursu literackiego im. Astrid Lindgren w 2016 roku – w moim odczuciu zasłużenie. Jedenastoletni Michał od trzeciego roku życia wychowuje się w domach dziecka na Śląsku. Zaadaptował się do tej sytuacji, do pewnego stopnia się z nią pogodził i znalazł receptę na to, jak przetrwać w nieprzyjaznym środowisku. Jednak jego tarcza okazuje się bardzo krucha. Gdy z domu, w którym mieszka, znikają najbliższy przyjaciel i ulubiona opiekunka świat chłopca wali się w gruzy. Michał zostaje przeniesiony do innej, bardziej „ludzkiej” placówki. Tam poznaje Sylwię – czternastoletnią wielbicielkę teatru. Wraz z nią zakłada Teatr Niewidzialnych Dzieci, którego inauguracją ma stać się inscenizacja napisanej przez chłopca sztuki „Solidarność Niewidzialnych”. Termin premiery zostaje wyznaczony na 13 grudnia 1981 r.
Książka skierowana jest dla młodszych nastolatków – prawdopodobnie głównie ze względu na to, że autor wysłał ją na konkurs literatury dla dzieci – ale myślę, że to lektura odpowiednia także dla wszystkich czytelników powyżej dziesiątego, może nawet dwunastego roku życia. Szczygielski doskonale odmalowuje portrety dziecięcych bohaterów, jego postaci są złożone i wiarygodne. Jednak to, co stanowi największą wartość tej książki, to doskonale uchwycone realia Polski początku lat 80-tych i staranne przedstawienie środowiska domów dziecka – nie spotkałam się w naszej literaturze z równie wyrazistym obrazem życia w tych placówkach. Choć opowieść dotyczy poważnych, nawet przejmujących wydarzeń, w powieści doskonale wyważone są proporcje między dramatem i komedią, a całej historii towarzyszy spora dawka „mikołajkowej” groteski – do sceny, w której autor przedstawia reakcje dzieci na informację o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego wracałam już kilka razy, mając w oczach łzy zarówno z rozbawienia, jak i wzruszenia. Paralela między życiem dzieci w domach dziecka, a życiem Polaków w schyłkowym okresie komuny jest strzałem w dziesiątkę – Teatr Niewidzialnych Dzieci to w tej książce nie tylko amatorski zespół dziecięcych aktorów, ale po prostu cały PRL. Polecam.

Książka zdobyła I nagrodę w IV edycji konkursu literackiego im. Astrid Lindgren w 2016 roku – w moim odczuciu zasłużenie. Jedenastoletni Michał od trzeciego roku życia wychowuje się w domach dziecka na Śląsku. Zaadaptował się do tej sytuacji, do pewnego stopnia się z nią pogodził i znalazł receptę na to, jak przetrwać w nieprzyjaznym środowisku. Jednak jego tarcza okazuje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    481
  • Przeczytane
    401
  • Posiadam
    54
  • Ulubione
    22
  • Dla dzieci
    11
  • Chcę w prezencie
    9
  • Z biblioteki
    8
  • 2018
    7
  • 2019
    7
  • Teraz czytam
    6

Cytaty

Więcej
Marcin Szczygielski Teatr Niewidzialnych Dzieci Zobacz więcej
Marcin Szczygielski Teatr Niewidzialnych Dzieci Zobacz więcej
Marcin Szczygielski Teatr Niewidzialnych Dzieci Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,2
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,8
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...

Przeczytaj także