Oblicza miłości

2016-01-01
2016-01-01
42 min.
zbiór opowiadań miłość literatura piękna Monika Hołyk-Arora

Jestem urzeczona tak wspaniałą lekturą jaką okazały się „Oblicza miłości”. Pomimo iż moje oczy nie chciały do końca współpracować z czytaniem e-booka, przeczytałam opowiadania do końca z przyjemnością. Odzyskałam wiarę, że za polskim nazwiskiem może kryć się coś, co czyta się z zainteresowaniem i bez zająknięcia chce się polecić całemu światu.
Ale po kolei.. Z racji tego, że są to opowiadania i tak jak wyżej już wspomniałam, jest to Wydanie specjalne, tak pokuszę się o „krótkie” streszczenie każdego z trzech opowiadań:

1. „Pewnego razu w pociągu, czyli rozmowa o miłości…”
Już sam tytuł sugeruje czego możemy się spodziewać… Główna bohaterka czując się niekochana, niezrozumiana i ograniczana ucieka od męża.. pociągiem.. Podczas podróży do Warszawy, do przedziału w którym podróżuje dosiada się tajemniczy mężczyzna, z którym wdaję się w rozmowę.. rozmowę, która przypomina odbijanie piłeczki i próby udowodnienia swoich racji.. o miłości, ale jak wiadomo miłość dla każdego znaczy coś innego, nawet jeśli wydaje się, że to samo. Rozmowa trwa, padają kolejne przykłady aż wspomniany mężczyzna podsumowuje rozmowę wypowiedzią swojej babci, że „za jej czasów zepsute rzeczy się naprawiało, a nie wyrzucało na śmietnik.”, po czym opuszcza przedział. Zostając sama, główna bohaterka uświadamia sobie, że te jej odczucia jakoby mąż traktował ją tylko i wyłącznie jako modny dodatek, że całą ta sytuacja była poniekąd za jej przyzwoleniem, to ona w którymś momencie zrezygnowała z siebie, a winą o to obarczyła tylko męża, ale czy to faktycznie tylko jego wina? Czy nie da się tego naprawić? Czy to faktycznie koniec..?

2.”Jesień w kolorze miłości”
To opowiadanie niesamowicie mnie wzruszyło, doprowadzając do uronienia kilku łez.
Wydawać by się mogło, że miłość z czasem słabnie, a za długim stażem małżeńskim stoi przyzwyczajenie. Nic bardziej mylnego, bynajmniej nie w tym wypadku.
W opowiadaniu „Jesień w kolorze miłości” poznajemy historię wielkiej miłości, miłości na całe życie, starszej pani, która dzieli się nią z parą młodych ludzi przypadkowo poznanych w parku, a katalizatorem tego spotkania, teraz jak i czterdzieści-kilka lat wcześniej był pies. Pani Eugenia opowiada jak poznała miłość swojego życia (albo jak miłość spotkała ją),zupełnie niespodziewanie. Jakie znaczenie dla niej ma jesień, a przede wszystkim liście, jesienne liście symbolizujące wyznanie miłosne i oświadczyny, które dały początek wielkiej miłości i pięknym wspomnieniom. Niestety, choć opowieść piękna, to zawiera smutne zakończenie, bo jakby nie spojrzeć, każdego z nas to czeka, któregoś dnia i my będziemy musieli się rozstać z ukochaną nam osobą, a czas rozłąki nie będzie nam znany, ale koniec końców, kiedyś znów się spotkamy..

3. „Między fikcją, a prawdą..”
Czy sny mogą być na tyle realne byśmy mogli pomylić je z jawą? Czy ukazują one nasze najskrytsze pragnienia spychane na tyły podświadomości? Opowiadania „Między fikcją, a prawdą..” poniekąd jest odpowiedzią, jedną z wielu, dla każdego inną. Choć jest to klasyczne opowiadanie pod względem tematycznym, jest także bardzo zabawnie i lekko napisane. Ot, sen w nawiązaniu do przeczytanej wieczorem książki przez główną bohaterkę Annę. Sen o relacji „zawieszonej” gdzieś w przeszłości, niedokończonej czy też zakończonej, ale jakże motywujący…

Podsumowując, powiedzmy, że były to krótkie streszczenia, że w ogóle były to streszczenia.
Całość oddaje sens tytułu zbioru bez dwóch zdań – „Oblicza miłości”. Miłość wiele ma kolorów, a jeszcze więcej odcieni.. Autorka w bardzo przystępny, prosty acz interesujący sposób ukazała swoje przykłady, bo tak bym je (opowiadania) nazwała.
Jestem pod dużym wrażeniem opowiadań, które (mówię całkiem serio) są naprawdę cudowne i mają w sobie coś takiego, że ma się ochotę krzyczeć „Więcej, więcej!”, a z pewnością więcej znajdziecie w książkach Pani Moniki!

Ale po kolei.. Z racji tego,...

• X2016
  • Polscy autorzy
  • Literatura "dorosła"
  • Wygrane
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Oblicza miłości