Obywatel Jidyszlandu. Rzecz o żydowskich komunistach w Polsce

Wydawnictwo: Instytut Historii PAN, Neriton
978-83-7543-064-6
Żydzi, jidysz, komunizm, PRL
historyczna

Biografia Dawida Sfarda (1905–1981) – pisarza, poety i działacza społeczno-kulturalnego, oparta na bogatym materiale źródłowym w wielu językach (w tym jidysz i hebrajskim), jest nie tylko rekonstrukcją ciekawego życia, ale przede wszystkim próbą zrozumienia i refleksji nad formacją żydowskich komunistów. Losy tej grupy, identyfikującej się zarówno z ideologią komunistyczną, jak i z kulturą jidysz, przedstawiono na tle szerokiej panoramy dziejów Żydów wschodnioeuropejskich w XX w.

źródło opisu: http://www.neriton.apnet.pl/

źródło okładki: http://www.neriton.apnet.pl/