Władca i wojownicy. Narracje o wodzach, drużynie i wojnach w najdawniejszej historiografii Polski i Rusi

Seria: Monografie FNP
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
historyczna

Średniowieczni dziejopisarze bardzo często i bardzo chętnie opisywali waleczne czyny władców i wojowników. W ich utworach wojna stawała się tematem zideologizowanym oraz łatwo podlegającym mityzacji. Z reguły zadaniem średniowiecznego utworu historiograficznego było wytłumaczenie, że to Bóg dał zwycięstwo jednej ze stron, a drugą skazał na porażkę. Temu nadrzędnemu wyjaśnieniu podporządkowywano szczegóły narracji batalistycznych. Średniowieczni narratorzy, splatając wątki swoich wywodów, nagminnie stosowali się do utartych konwencji i powszechnie znanych schematów opowiadania o triumfach i klęskach, dobrym i złym wojsku oraz wspaniałym albo przegranym monarsze. Przedstawianie wydarzeń i ich bohaterów w sposób typowy zapewniało opowieściom wiarygodność. Książka niniejsza jest próbą porównawczej analizy narracji o wojnach, wodzach i wojownikach, zaczerpniętych przede wszystkim z Gesta ducum... Galla Anonima i Powieści minionych lat. Do celów komparatystycznych posłużyły między innymi fragmenty dzieł kronikarzy normańskich (Dudo z Saint Quentin, Wilhelm z Jumičges i inni), Kosmasa z Pragi, Wincentego Kadłubka, Saxona Gramatyka, Pawła Diakona. Poszukiwanie i zestawienie podobnych fabuł pozwala odczytać ich wspólny sens, a co za tym idzie – prowadzi do określenia charakterystycznych cech i poczynań bohaterów-wojowników różnego typu, a także umożliwia dookreślenie literackiego ideału drużyny wielkiego władcy.

źródło opisu: www.fnp.org.pl

źródło okładki: www.fnp.org.pl

książek: 1941

Nadszedł czas poznać całą prawdę jakim Krzywousty był wodzem i wojownikiem. Czas poznać prawdę o jego odwadze, brawurze, odpowiedzialności. O sile i liczebności jego drużyny. Rzeczywiście, być może przyszedł taki czas. Paweł Żmudzki jednak widzi czas na coś zupełnie innego – na obalenie naszych przekonań o rzekomych faktach na temat działań wojennych Krzywoustego i uwidocznienie mitów, jakie zbudowali wokół tej (i nie tylko) postaci kronikarze.

Przedmiotem badań stała się historiografia polska i ruska, czyli przede wszystkim Kronika polska Galla Anonima oraz Powieść lat minionych. Może się nasunąć pytanie czemu nie uwzględnić tutaj również tradycji czeskiej i Kroniki Kosmasa; trzeba więc od razu uspokoić Czytelnika – Żmudzki równie często korzysta z Kosmasa oraz zachodnich kronikarzy, choć podtytuł może sugerować coś innego. Takie szerokie ujęcie jest konieczne, ponieważ cytowanie wielu źródeł umożliwia dostrzeżenie powtarzających się w nich schematów narracyjnych.

Cała recenzja...

Małgorzata | 2016-05-09