Widziałem. Słyszałem. Spisałem. Wspomnienia reportera sądowego PRL

Wydawnictwo: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska Sp. z o.o.
reportaż, prl
literatura faktu
Joanna

"Zbiór reportaży i opowieści sądowych z czasów Polski Ludowej. Autor był reporterem sądowym przez wiele lat, w czasach, w których absurd doganiał najmroczniejsze sprawy zza sali sądowej. Nietypowy, bo „rzucony na tło” poszczególnych dekad, ukazanych w postaci krótkiego rysu-zarysu ówczesnych wydarzeń, widzianych okiem tego samego autora. Autor ma bowiem nadzieję, że starszym z Państwa coś ten rys-zarys przypomni, młodszych zaś pozwoli przekonać, że historia Polski – choć w szkołach kończy się bodaj na bitwie pod Grunwaldem – działa się także 50, 40 czy 30 lat temu. Adam Podlewski - historyk, laureat kilku konkursów literackich, m.in. Falkon 2012, Falkon 2013, Brwikon 2014, autor opowiadań publikowanych w kilku antologiach i czasopismach."

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: empik.com

PaniNibelungowa | 2018-05-29
Przeczytana: 14 maja 2018

Napisana jakby na siłę-jak ktoś czyta magazyny kryminalne to zna wszystkie przedstawione tam zbrodnie.Dobry pomysł z podzieleniem na dekady,ale ogólnie topornie się czyta

Magdalena | 2017-09-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 września 2017

Spodziewałam się pasjonujących historii jak u Kibica, a dostałam wspomnienia i historyjki z życia autora.

Katarzyna | 2016-09-20
Przeczytana: 20 września 2016

„… Wina sama przyciąga sąd…”
(Franz Kafka, Proces)

Wymiar sprawiedliwości ma swoje wady i zalety, to pewne. Dzięki tej książce dowiecie się, czy Temida w czasach PRL-u naprawdę była ślepa. By ją zrozumieć, potrzebna jest spokojna analiza faktów.

Autor publikacji Piotr Ambroziewicz, urodził się 9 stycznia 1944 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Kocha książki, lubi Internet i jest związany z magazynem „Pocisk”, który dawkuje emocje i dzieli się wiedzą, na temat kryminału, sensacji i dobrej literatury. Przyznam szczerze, że to pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam.

Do rąk zwykłego czytelnika, trafia nietypowy zbiór reportaży i opowieści sądowych z czasów Polski Ludowej (od 22 lipca 1952 r. – PRL). Sąd od wczesnej młodości „przyciągał” Ambroziewicza. Jeśli dobrze zrozumiałam, on sam nie miał w rodzinie żadnego adwokata. Ojciec był budowlańcem, matka zajmowała się domem.

Na samym początku przywołany został fenomen Stefana...